پشت پرده گروه هکری انانیموس چیست؟

پشت پرده گروه هکری انانیموس چیست؟ به گزارش فیکس سرور، طی روزهای گذشته یک گروه هکری مدعی شده است که چندین سایت دولتی ایران را هک کرده و به اطلاعات آن دسترسی پیدا کرده است اما برخی کارشناسان حوزه امنیت سایبری معتقدندهکی انجام نشده و این مورد بیشتر جنبه روانی داشته است.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، مرکز ملی فضای مجازی در اطلاعیه ای اعلام نمود که ادعاهای اخیر گروه انانیموس در رابطه با حملات سایبری به سایت های دولتی کشور مانند مجلس شورای اسلامی، وزارت امور اقتصاد و دارایی، وزارت نفت یا اپراتور همراه اول صحت نداشته و تکذیب می شود.

در همین رابطه محمود ورداسبی - یک کارشناس حوزه امنیت سایبری - در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: همانگونه که مرکز ملی فضای مجازی اعلام نموده است ما صدمه زیرساختی ندیده ایم. اصطلاحا این حملاتی که در حال انجام می باشد به آن حملات ddos می گویند.

وی اضافه کرد: این حملات صرفاً درخواست های بسیار زیادی به سمت سرورها و سایت های دولتی می فرستد و سایت های دولتی چون توان پاسخگویی به این حجم از درخواست را ندارند، از دسترس خارج می شوند. این گروه که در این زمان این اقدامات را انجام می دهد، در واقع هک واقعی انجام نداده است و صرفاً یک عملیات رسانه ای و روانی برای مردم انجام می دهند.

این کارشناس حوزه امنیت سایبری اظهار داشت: چنین مسئله ای سبب می شود که گمان شود اطلاعات از دسترس خارج یا انتشار یافته اما هنوز این اتفاق رخ نداده و عملا با این کار زندگی روزمره مردم را بهم ریخته اند چونکه به سایت هایی که حمله می شود، سرویس دهی به مردم را مختل می کنند یا در چند روز اخیر سایت هایی که به مردم خدمات عرضه می دهند و از دسترس خارج کرده اند، درحال صدمه دیدن هستند، نه زیرساخت ها و سازمان های دولتی.

ورداسبی اعتقاد دارد به صورت کلی هیچ دسترسی به اطلاعاتی رخ نداده است و دو سه موردی هم که بوده مانند یکی از دانشگاه های آزاد کشور (یزد) اطلاعات قدیمی و یکی از رسانه های کشور که نرم افزار کوچکی بوده که به آن دسترسی پیدا کرده اند و کلا ماجرا بعد روانی و رسانه ای این مساله است که تابحال متأسفانه به این مساله پرداخته نشده تا از جو روانی آن کاسته شود.

این کارشناس حوزه امنیت سایبری در ادامه سخنانش بیان کرده است: هنوز سایتی مبتلا به اختلال کلی نشده است یعنی اگر سایتی هک شده و اطلاعات آن درز پیدا کرده، باید منتشر شود؛ هک کردن به صورت کلی یا برای باج گیری است که اطلاعات منتشر نمی گردد یا برای درخواست هایی است که خودشان مطرح می کنند که بلافاصله منتشر می شود. اما طی این ۱۰ روز گذشته که ما درگیر زیرساخت هستیم، اطلاعاتی در خصوص این که سایتی هک شده منتشر نشده است. حتی سایت هایی که گفته شده توسط گروه هکری آنانیموس هک شده اند، پس از یک الی دو دقیقه باردیگر در دسترس قرار می گیرند، پس عملا هکی انجام نشده است.

وی تشریح کرد: به صورت دقیق تر حمله ای که از دستگاههای آلوده صورت می گیرد، می تواند اپلیکیشن های بازی که توسط میلیونها کاربر نصب شده، باشد و فرضا هکر به آنها دستوری ارسال می کند که طور مثال سایتی را باز کنند و بطور قطع سرویس ها و زیرساخت سایت مورد نظر که روزانه و طبق پیشبینی باید به صد هزار کاربر پاسخ دهند، به صورت ناگهانی با ۵۰ میلیون درخواست مواجه می شوند و در نتیجه سرورها و سرویس هایش قدرت پاسخ گویی به این حجم از درخواست را ندارند و عملا از دسترس خارج می شوند همینطور با تمهیداتی هم که بوده تا زمان شناسایی این حمله، خود به خود پنج الی ۱۰ دقیقه تا یک ساعت امکان دارد زمان ببرد تا جلوی حمله که اصطلاحا به آن حملات زامبی گفته می شود و نمی توان آنرا از بازدید واقعی تفکیک کرد، گرفته شود.

ورداسبی تشریح کرد: روزهای اعلام نتایج کنکور که سایت از دسترس خارج می شود یا سایت هدفمندی یارانه که برای لحظات اول از دسترس خارج می شود و یا ثبت نام خودرو همچون مثال هایی است که میتوان برای این مورد به آن اشاره نمود.
منبع:

1401/07/04
14:54:32
0.0 / 5
362
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین