برندگان مسابقه عکاس نجومی سال 2022 اعلام شدند

برندگان مسابقه عکاس نجومی سال 2022 اعلام شدند فیکس سرور: در چهاردهمین دور از رقابت های عکاس نجومی سال ۲۰۲۲، تصاویر شگفت انگیزی به نمایش در آمد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، این مسابقه به ۹ دسته تقسیم می شد و در آن بیشتر از ۳۰۰۰ شرکت کننده از ۶۷ کشور حضور داشتند. برنده اصلی مسابقه عکاس نجومی سال ۲۰۲۲ یک عکس فوق العاده از یک "پدیده قطع ارتباط" است که به ندرت دیده می شود و زمانی رخ می دهد که بادهای خورشیدی بخشی از دُم یک دنباله دار را قطع می کنند.
این تصویر باورنکردنی توسط عکاس اتریشی جرالد ریمن(Gerald Rheeman) در نامیبیا در روز کریسمس ثبت شده است. این عکس از دنباله دار لئونارد ثبت شده که در اوایل سال ۲۰۲۱ کشف شد و ریمن به اندازه کافی خوش شانس بود که پیش از این که دنباله دار منظومه شمسی را ترک کند و دیگر دیده نشود، یک رویداد قطع ارتباط فوق العاده نادر از آنرا ثبت کند.
جرالد توضیح می دهد: باد خورشیدی تکه ای از دُم دنباله دار لئونارد را قطع کرد و با خود برد. من بسیار خوش شانس بودم که وقتی سقف رصدخانه را باز کردم، هوا در مزرعه تیوولی، نامیبیا عالی بود. من متوجه شدم که دُم دنباله دار در نخستین تصویری که گرفتم چشم گیر به نظر می آید، ازاین رو تصمیم گرفتم که میدان دید را با تصویر دوم گسترش دهم و این همان لحظه ای بود که پدیده قطع ارتباط رخ داد.


این تصویر تنها یکی از موارد قابل توجه در معتبرترین مسابقه عکاسی نجومی جهان است.
اد بلومر(Ed Bloomer)، ستاره شناس رصدخانه سلطنتی گرینویچ، می گوید: بار دیگر، ما سال بسیار خوبی برای عکاسی نجومی پشت سر گذاشتیم و شرکت کنندگان، تصاویر شگفت انگیزی برای این مسابقه ثبت کردند. استاندارد کار بسیار بالاست. دیدن این که چه تعداد از شرکت کنندگان خویش را برای ثبت رویدادهای غیرمعمول، نادر یا گذرا به چالش کشیده اند، واقعاً رضایت بخش بود. مواردی هستند که پیش از این دیده نشده اند و حتی تصاویری وجود دارد که دیگر رویت نخواهد شد.


برنده بخش ماه ما
یکی دیگر از تصاویر برنده متعلق به بخش "ماه ما" است. این تصویر توسط عکاس بریتانیایی مارتین لوئیس(Martin Lewis) ثبت شده است. داور مسابقه استیو مارش(Steve Marsh) می گوید که این عکس تعجب آور، بعضی از دهانه های قمر زمین را نمایان می کند.
مارش می گوید: من هیچگاه از نگاه کردن به دهانه های ماه خسته نمی شوم، اما این عکس با سایه های بلند و فراگیرش نفس مرا در سینه حبس کرد. اگر طول و مقیاس سایه ها و کوه هایی که آنها را ایجاد می کنند در نظر بگیرید، این تصویر واقعاً برنده ای شایسته ای است.


برنده بخش بشر و فضا
در بخش بشر و فضا، تصویری از ایستگاه فضایی بین المللی بر فراز منطقه ای در ماه که در سال ۱۹۶۹ فرودی روی آن انجام شد، برنده مسابقه بود. در این تصویر ایستگاه فضایی در فضا بر محل فرود مأموریت آپولو ۱۱ شناور است. این تصویر را اندرو مک کارتی(Andrew McCarthy) ثبت کرده است.


برنده بخش نوآوری
درخت خورشیدی اثر پائولین وولی (Pauline Woolley) در بخش نوآوری موفق به دریافت جایزه شد.
برای ایجاد این تصویر، بیست و شش تصویر از خورشید در طول مرحله اول از چرخه ۲۵ خورشیدی ثبت شده و با ترکیب این تصاویر حلقه های متحدالمرکز بوجود آمده است. قدیمی ترین حلقه در مرکز تصویر قرار دارد در حالیکه جدید ترین حلقه ها از مرکز دورتر هستند. ماه به ماه، حلقه ها گسترش می یابند و یک درخت خورشیدی را می سازند. تصویر کلی نشانه ای از گذر زمان است که شواهد بصری از افزایش سطوح فعالیت خورشیدی به نمایش می گذارد.


برنده بخش شفق قطبی
این تصویر که توسط فیلیپ هربندا(Filip Hrebenda) ثبت شده است، شفق های قطبی را بر فراز یک دریاچه کوچک یخ زده بر فراز کوه "Eystrahorn" نمایش می دهد.


برنده بخش کهکشان ها
این تصویر توسط اوتکارش میشا(Utkarsh Mishra)، مایکل پتراسکو(Michael Petrasko) و مویر ایوندن(Muir Evenden) ثبت شده است و کهکشان کلاه مکزیکی را نشان داده است. برپایه توضیح عکاسان، سه تصویر از این کهکشان ثبت شده است. تصویر اول نسخه خاموش از کهکشان برای ثبت پس زمینه، دیگری تصویری معمولی برای صفحه کهکشان و تصویر سوم برای ثبت ستاره ها و هاله کهکشان بوده است.


برنده جایزه سر پاتریک مور در بخش نوعکاسان
این تصویر که توسط لان دنگ(Lun Deng) ثبت شده است، کهکشان راه شیری را بر فراز کوه مینیا کنکا(Minya Konka)، بلندترین قله در سیچوان، چین نمایش می دهد.


برنده بخش مناظر آسمانی
این تصویر توسط زیهوی هو(Zihui Hu) در تبت، چین از ستارگان در حال گذر بر فراز کوه نامچا باروا(Namcha Barwa) ثبت شده است.


برنده بخش ستاره ها و سحابی ها
چشم خدا اثر ویتانگ لیانگ(Weitang Liang)
این تصویر از سحابی چشم خدا که با نامهای سحابی هلیکس یا NGC ۷۲۹۳ هم شناخته می شود و در صورت فلکی دلو قرار دارد ثبت شده است. این سحابی یکی از نزدیک ترین و درخشان ترین سحابی های حلقه ای به زمین است.


برنده بخش خورشید ما
یک سال در خورشید اثر سومیادپ موکرجی(Soumyadeep Mukherjee)
عکاس این تصویر توضیح می دهد: من بین ۲۵ دسامبر ۲۰۲۰ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ به مدت ۳۶۵ روز از خورشید تصویربرداری کردم، که در این زمان تنها شش روز را از دست دادم. این پروژه با هدف ثبت سفر یک لکه خورشیدی از روی صفحه خورشیدی آغاز شد و به مدت یک سال ادامه یافت. من تصاویر به دست آمده را با هم ترکیب کردم تا یک تصویر واحد ایجاد کنم.


برنده بخش رقابت جوانان
در این بخش که کودکان و نوجوانان زیر ۱۶ در آن شرکت دارند یانگ هانون(Yang Hanwen) و ژو زژن(Zhou Zezhen) موفق به دریافت جایزه برای ثبت تصویری از کهکشان آندرومدا شدند.
منبع:

1401/07/03
15:10:42
0.0 / 5
334
تگهای خبر: هارد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین