کشف حبابی داغ که در مدار سیاهچاله کهکشان ما می چرخد

کشف حبابی داغ که در مدار سیاهچاله کهکشان ما می چرخد به گزارش فیکس سرور، ستاره شناسان یک ˮنقطه داغˮ درخشانِ درحال چرخش در اطراف سیاهچاله عظیم قلب کهکشان راه شیری ما یعنی کمان ای؛(Sagittarius A؛) مشاهده کرده اند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، محققانی که این کشف را انجام داده اند تصور می کنند که این "نقطه داغ" می تواند حبابی از گاز داغ باشد که به دور سیاهچاله کمان ای* با ۳۰ درصد سرعت نور می چرخد. این کشف می تواند به اخترشناسان و اخترفیزیکدانان کمک نماید تا محیط خشن مرکز کهکشان راه شیری و بخصوص اطراف کمان ای* را درک کنند.
ماسیک ویلگوس(Maciek Wielgus)، اخترفیزیکدان موسسه ماکس پلانک آلمان، می گوید: ما فکر می نماییم که به حباب داغی از گاز نگاه می نماییم که به دور کمان ای* در مداری شبیه به مدار سیاره عطارد می چرخد، با این تفاوت که در عرض حدود ۷۰ دقیقه یک دور کامل می زند. این کار به سرعت شگفت انگیزی در حدود ۳۰٪ از سرعت نور نیاز دارد!
ویلگوس گروهی را رهبری کرد که داده های رصدی را با استفاده از تلسکوپ آرایه میلی متری/زیر میلی متری آتاکاما(ALMA)، متشکل از ۶۶ آنتن رادیویی پراکنده در سرتاسر صحرای آتاکاما در شمال شیلی، بعنوان بخشی از کار تلسکوپ افق رویداد(EHT) برای تصویربرداری از سیاه چاله ها جمع آوری می کنند.
تلسکوپ آلما همراه با تلسکوپ های دیگر در تلسکوپ افق رویداد، رصد سیاهچاله های پرجرم را در سال ۲۰۱۷ شروع کرد. این فعالیت ها به ثبت نخستین تصویر از یک سیاهچاله در سال ۲۰۱۹ منتهی شد. ابرسیاهچاله ای در قلب کهکشان مسیه ۸۷(M۸۷) که در فاصله ۶۰ میلیون سال نوری از ما قرار دارد. اوایل سالجاری، همین همکاری ها از نخستین تصویر از کمان ای* پرده برداشت.
آلما در آن زمان داده های اضافی دیگری را هم به صورت همزمان با انجام مشاهدات کمان ای* ثبت نمود. ویلگوس و گروهش در درون آن داده ها سرنخ هایی از ماهیت کمان ای* و محیط اطراف آن یافتند.
این کشف از آن جهت به دست آمده که تلسکوپ آلما بعضی از داده های خویش را بعد از انفجار یا شعله ور شدن پرتوهای ایکس از قلب کهکشان راه شیری، جمع آوری کرده است. دانشمندان پیش از این شراره های این چنینی را به فعل و انفعالات مغناطیسی در حباب های گازی داغ که با سرعت زیاد در اطراف کمان ای* می چرخند، نسبت داده بودند.
محققان می گویند که نقاط داغ شناسایی شده در طول موج های فروسرخ می تواند در نتیجه حباب های گازی تشکیل شده باشد که هنگام سرد شدن تنها در طول موج های بلندتر نور قابل مشاهده هستند.
اخترشناسان و اخترفیزیکدانان با استفاده از آلما می توانند تابش امواج رادیویی قطبی شده از کمان ای* را مطالعه کنند و از آن جهت بررسی میدان مغناطیسی احاطه کننده ابرسیاهچاله استفاده نمایند. دانشمندان امیدوارند که بررسی های جدید با محدود کردن بهتر شکل میدان مغناطیسی و جزئیات محیط اطراف کمان ای* به این تحقیق کمک نماید.
علاوه بر این، نتایج به دست آمده به تأیید تحقیقات قبلی انجام شده بر مبنای داده های ابزار GRAVITY در تلسکوپ بسیار بزرگ(VLT) در شیلی کمک می نماید.
محققان حالا امیدوارند که این تلسکوپ ها بتوانند این نقاط داغ را در طول موج های مختلف دنبال کنند تا شاید نقطه عطفی در درک فیزیک شراره های مرکز کهکشان راه شیری باشد.
ویلگوس در انتها اظهار داشت: امیدوارم روزی به سادگی بگوییم "می دانیم" در کمان ای* چه می گذرد.
مقاله ای در ارتباط با این یافته ها در ماه سپتامبر در مجله Astronomy & Astrophysics انتشار یافته است.منبع:

1401/07/02
17:03:00
0.0 / 5
270
تگهای خبر: دانش , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین