ناسا در جستجوی داوطلب برای ساخت دومین فرودگر ماه

ناسا در جستجوی داوطلب برای ساخت دومین فرودگر ماه فیکس سرور: ناسا اعلام نموده است که علاوه بر شرکت ˮاسپیس ایکسˮ، بدنبال یک شرکت دیگر برای ساخت دومین فرودگر ماه می گردد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، ناسا هم اکنون برنامه هایی را برای شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) دارد تا به توسعه یک فرودگر برای حمل فضانوردان به سطح ماه طی ماموریت های "آرتمیس"(Artemis) بپردازد اما این آژانس حالا بدنبال شرکت دیگری برای توسعه یک فرودگر دوم ماه است. ناسا قبلا اعلام نموده بود که پذیرای سایر مفاهیم فرودگر ماه خواهد بود اما بتازگی یک درخواست رسمی را برای دعوت از پیشنهادات به اشتراک گذاشته است.
ناسا بدنبال انعقاد قراردادی برای یک فرود بدون سرنشین و یک فرود سرنشین دار روی ماه به عنوان قسمتی از هدف بلندمدت حضور انسان در ماه است. فرودگر برای ماموریت های فراتر از "آرتمیس۳"(Artemis III) مورد نیاز خواهد بود که اولین ماموریت سرنشین دار برنامه آرتمیس بشمار می رود و برای سال ۲۰۲۵ برنامه ریزی شده است.
"لیزا واتسون مورگان"(Lisa Watson-Morgan)، مدیر برنامه "سیستم فرود انسان"(HLS) در "مرکز پروازهای فضایی مارشال"(MSFC) ناسا طی اطلاعیه ای اظهار داشت: کار انجام شده تحت این درخواست، علاوه بر توسعه فرودگر و مطالعاتی که درحال انجام شدن هستند، به ایجاد پایه ای برای اکتشافات بلندمدت در اعماق فضا کمک می نماید. همکاری با شرکت های آمریکایی برای انجام دادن این کار، به ما امکان می دهد تا از دانش و تخصص ناسا برای تشویق نوآوری های حوزه فناوری با هدف حضور پایدار در ماه استفاده نمائیم.
انتخاب اسپیس ایکس برای اولین قرارداد فرودگر ماه، تا حدودی بحث برانگیز بود و پیشنهاد شرکت فضایی "بلو اوریجین"(Blue Origin) رد شد. بلو اوریجین از ناسا به خاطر این قرارداد شکایت نمود و در دادگاه شکست خورد اما این پرونده، بحث هایی را در مورد اینکه آیا رقابت کافی برای قراردادهای ناسا وجود دارد یا خیر ایجاد کرد. بنظر می رسد که دعوت برای ارائه فرودگر دوم ماه، پاسخ ناسا باشد. این آژانس امیدوار است که نشان دهد پذیرای هر شرکت فضایی است که بتواند بهترین خدمات را عرضه نماید.
هنوز مشخص نیست که آیا بلو اوریجین برای این قرارداد جدید رقابت خواهدنمود یا خیر. در مورد سایر شرکت ها، دو شرکت برجسته که می توانند پیشنهادات خودرا عرضه کنند، "لاکهید مارتین"(Lockheed Martin) و "نورثروپ گرومن"(Northrop Grumman) هستند اما هیچ یک بطور رسمی اعلام نکرده اند که این کار را انجام خواهند داد.1401/06/28
12:28:23
0.0 / 5
280
تگهای خبر: خدمات , دانش , دیجیتال , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین