چرا پیری موجودات نر و ماده تفاوت دارد؟

چرا پیری موجودات نر و ماده تفاوت دارد؟ فیکس سرور: یک پروژه مشترک، بودجه ای پنج ساله را دریافت کرده است تا به بررسی دلیل تفاوت در پیری و طول عمر موجودات نر و ماده بپردازد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی "دانشگاه کانزاس(KU)، پژوهشگران چند موسسه برای درک بهتر مکانیسم ها و تاریخچه تکاملی تفاوت های جنسیتی در پیری مجموعه ای از گونه های جانوری، به یک پروژه مشترک ملحق خواهند شد.
این پروژه تحقیقاتی که به عنوان "مؤسسه ادغام زیست شناسی"IISAGE (IISAGE Biology Integration Institute) سازمان دهی شده است، ازطریق یک بودجه پنج ساله به مبلغ ۱۲.۵ میلیون دلار از "بنیاد ملی علوم آمریکا"(NSF) تامین می شود که حدود یک میلیون دلار آن به دانشگاه کانزاس تعلق می گیرد.
"جیمی والترز"(Jamie Walters)، استاد دانشگاه کانزاس که سرپرستی قسمتی از این پروژه را بر عهده دارد، اظهار داشت: این پروژه ریشه در مشاهده این مساله دارد که میانگین طول عمر نرها و ماده ها اغلب بطور قابل توجهی متفاوت می باشد اما میزان و جهت این مساله به شکل گسترده ای میان گونه های جانوری متفاوت است.
والترز اظهار داشت: در بعضی گونه ها مانند انسان و خیلی از پستانداران دیگر، ماده ها بیش از نرها عمر می کنند. با این وجود، در خیلی از گونه های دیگر مانند تعدادی از خفاش ها، تعدادی از پرندگان و خیلی از حشرات، الگوی مخالف دیده می شود. توضیحات فرضی زیادی در مورد این مساله ارائه شده که چرا چنین تفاوت هایی در پیری وجود دارند اما این که کدام یک رایج ترین یا برجسته ترین هستند، حل نشده است. بنا بر این است که پروژه ما، پروژه هیجان انگیزی است. ما داده های قابل مقایسه در مورد گونه های مختلف جانوری را با هدف یافتن مکانیسم های مشترک زیربنای تفاوت های جنسیتی در پیری جمع آوری خواهیم کرد.
وی ادامه داد: این پروژه شامل متخصصانی در حوزه بررسی موش، ماهی، مارمولک، لاک پشت، مگس و پروانه است و همچنین، پژوهشگرانی دارای تخصص در زیست شناسی محاسباتی و یادگیری ماشینی را در بر دارد که به ترکیب داده های جمع آوری شده از حیوانات مختلف بصورت یکپارچه کمک می کنند.
فراتر از درک علمی بهتر در مورد تفاوت های جنسیتی در پیری، این پروژه می تواند به پیشرفت های پزشکی منجر شود و جامعه را در برخورد با چالش های ناشی از تغییرات آب و هوایی در سال های آتی آگاه کند.
والترز افزود: درک اصول و مکانیسم های مشترک در پیری جنسیتی، نه فقط نتایج قابل توجهی را برای سلامت انسان دارد، بلکه برای چگونگی تأثیرپذیری ارگانیسم ها از تغییرات آب و هوایی نیز مفید می باشد.
لابراتوار والترز در دانشگاه کانزاس، روش های ژنومی پیشرفته را با زیست شناسی ارگانیسم پایه ادغام می کند تا به درک بهتر فرآیندهای تکاملی در سطح مولکولی بپردازد. نقش اصلی والترز در این پروژه، ارائه اطلاعاتی در مورد پروانه سانان خواهد بود.
والترز اظهار داشت: این کار با علاقه دیرینه من به مطالعه کروموزوم های جنسی مطابقت دارد که پایه و اساس یک فرضیه اصلی در مورد تفاوت های جنسی در پیری است. در خیلی از حیوانات، این نرها هستند که کروموزوم های جنسی متفاوت X و Y را حمل می کنند و اغلب، این نرها هستند که سریع تر پیر می شوند. این مساله نشان میدهد که نکته مهمی در مورد داشتن کروموزوم Y یا حداقل داشتن جنسیت متفاوت وجود دارد که طول عمر را تعیین می کند. با این وجود، شاپرک و پروانه ها کروموزوم های جنسی معکوس دارند؛ بطوریکه ماده ها کروموزوم های جنسی متفاوتی دارند و حامل Y هستند. در هر صورت، گنجاندن پروانه سانان در این پروژه به ما امکان می دهد تا داشتن کروموزوم Y را از مذکر بودن جدا نماییم. بنابراین، و تأثیر کروموزوم های جنسی بر پیری را از تأثیر مرد یا زن بودن جدا می نماییم.
پروژه IISAGE توسط "نیکول ریدل"(Nicole Riddle)، دانشیار زیست شناسی "دانشگاه آلاباما در بیرمنگام"(UAB) رهبری می شود. او باور دارد که نتایج این تحقیقات روزی می توانند برای سلامتی انسان سودمند باشند.
ریدل اظهار داشت: تغییرات قابل توجهی در طبیعت باتوجه به طول عمر و تفاوت های جنسی در پیری وجود دارد. مدت ها این معما مطرح بوده است که چرا در بعضی از گونه های جانوری، ماده ها بیشتر عمر می کنند و در بعضی دیگر، نرها بیش از همتایان خود عمر می کنند. ما نمی دانیم چرا چنین است و یافته های ما کمک می کنند تا این الگوهای متنوع پیری را بهتر درک نماییم و بفهمیم که چطور میتوان آنها را به نفع ما تغییر داد. این درک می تواند بر عرضه مواد غذایی، نحوه سازگاری با افزایش دما یا حتی نحوه مقابله با ضعفی که با افزایش سن مرتبط می باشد، تأثیر بگذارد.1401/06/27
11:30:19
0.0 / 5
332
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین