کمک صبحانه تپل به کاهش اشتها در افراد چاق

کمک صبحانه تپل به کاهش اشتها در افراد چاق فیکس سرور: یک مطالعه جدید نشان داده است که در صورتیکه مصرف کالری نامتوازن ممکنست تاثیری بر کاهش وزن نداشته باشد، اما می تواند منجر به کاهش قابل توجه اشتها در طول روز شود و یک صبحانه سنگین و کامل به افراد چاق کمک می نماید تا اشتهای خودرا بمنظور کاهش وزن سرکوب کنند.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، در حالی که تحقیقات در مورد رژیم های روزه داری و غذا خوردن در زمان محدود ادامه پیدا می کند، می توانیم انتظار داشته باشیم که درک روشن تری از بهترین زمان ها برای غذا خوردن و چرایی آن به دست آوریم.

اکنون یک پژوهش جدید با بررسی تأثیرات رژیم های غذایی نامتوازن که وابسته به یک صبحانه سنگین است، بینش جالب و جدیدی را در این مساله به ارمغان آورده است. نتایج به دست آمده در این پژوهش نشان می دهد، بااینکه یک صبحانه سنگین، پتانسیل واقعی برای کاهش وزن را ارائه نمی دهد، اما می تواند اشتهای ما را در طول روز سرکوب کند.

تاکنون شاهد پژوهش هایی بوده ایم که شکاف های مهمی را در دانش ما درباب مزایا و معایب رژیم های مختلف غذایی پر کرده است؛ همچون پژوهش هایی که نشان می دهند محدود کردن مصرف کالری برای کاهش وزن، موثرتر از عدم مصرف کالری به مدت چندین ساعت و ناشتا ماندن است. برخی نیز حتی به پتانسیل ضد پیری غذا خوردن در زمان های مشخصی از روز اشاره می کنند.

اکنون دانشمندان در دانشگاه "آبردین" (Aberdeen) در اسکاتلند در بررسی مصرف کالری به روشی که اصطلاحا "از پیش" یا نامتوازن نامیده می شود، بدنبال این بودند که این ایده را بررسی نمایند که آیا خوردن قسمت اعظم غذای روزانه در اوایل روز موجب می شود آسان تر چربی سوزی شود؟

این ایده ممکنست یادآور آن جمله معروف قدیمی باشد که می گوید "صبحانه را مانند یک پادشاه، ناهار را مانند یک شاهزاده و شام را مانند یک فقیر بخورید" و فرض می کند که این عادت غذایی با گره خوردن به ریتم شبانه روزی یا ساعت بدن موجب می شود متابولیسم ما برای سوزاندن کالری موثرتر عمل کند.

پروفسور "الکساندرا جانستون" نویسنده ارشد این پژوهش می گوید: افسانه های زیادی در مورد زمان خوردن غذا و تأثیر آن بر وزن یا سلامت بدن وجود دارد. این تا حد زیادی به ریتم شبانه روزی بدن مربوط است؛ اما تصمیم گرفتیم نگاه دقیق تری به نحوه تعامل زمان با متابولیسم بدن بیندازیم.

جانستون و تیمش برای انجام این کار، ۳۰ فرد دارای اضافه وزن یا چاق شامل ۱۶ مرد و ۱۴ زن را انتخاب کردند که بطور تصادفی به دو گروه رژیم غذایی صبحگاهی یا یک گروه رژیم غذایی شبانه تقسیم شدند. هر دو رژیم شامل تعادل حدودا برابری از پروتئین، کربوهیدرات و چربی بود و برای یک دوره چهار هفته ای پیش از یک دوره شستشوی یک هفته ای مصرف متعادل کالری در طول روز دنبال شد. سپس شرکت کنندگان، رژیم غذایی گروه مقابل را برای یک دوره چهار هفته ای اتخاذ کردند.

دانشمندان، مصرف انرژی افراد را بوسیله روشی ردیابی کردند که گردش هیدروژن و اکسیژن بدن را اندازه گیری می کند. دانشمندان هیچ تفاوتی بین این دو رژیم غذایی از نظر مصرف انرژی یا کاهش وزن پیدا نکردند، بطوریکه افراد در طول هر یک از این دو رژیم غذایی چهار هفته ای بطور متوسط ​​کمی بیش از ۳ کیلوگرم وزن کم کردند.

با این حال دانشمندان اثرات زمان بندی وعده های غذایی را بر کنترل اشتها ردیابی کردند، چیزی که بگفته آنها تا حالا مورد بررسی قرار نگرفته بود، برای اینکه پژوهش های قبلی اغلب فاقد معیارهای زمانی برای رصد اشتها هستند.

آنها این کار را با اندازه گیری اشتهای افراد در فواصل زمانی، از زمان بیدار شدن تا زمان خواب برای ۳ روز متوالی و در فواصل ۳۰ دقیقه ای در لابراتوار در هر روز انجام دادند. آنهایی که در گروه رژیم غذایی صبحگاهی بودند، سطح گرسنگی بمراتب کمتری را در طول روز نشان دادند.

جانستون می گوید: شرکت کنندگان گزارش دادند که در روزهایی که صبحانه بزرگتر و سنگین تری می خوردند، اشتهایشان بهتر کنترل می شد و در بقیه روز احساس سیری می کردند. این می تواند در مقایسه با محیط تحقیقاتی که ما در آن کار می کردیم، در دنیای واقعی بسیار مفید باشد.

البته اندازه این مطالعه کوچک است و پژوهشگران خاطرنشان می کنند که این مطالعه بجای یک محیط آزمایشگاهی کاملاً کنترل شده در وضعیت آزادانه انجام شده است، اما سرنخی برای تفکر به این مساله ارائه می دهد.

پژوهشگران قصد دارند این مطالعه را با پژوهش های بیشتری در مورد متابولیسم کارگرانی که شیفتی کار می کنند، دنبال کنند. همین طور روزه داری متناوب، رژیم غذایی دیگری است که آنها مایلند روش های خودرا در آن اعمال کنند.

جانستون در آخر می گوید: نکته ای که توجه به آن مهمست این است که وقتی نوبت به زمان بندی و رژیم غذایی می رسد، احیانا یک رژیم غذایی مناسب برای همه وجود نخواهد داشت. دریافتن این مساله مستلزم مطالعات رژیم غذایی در آینده خواهد بود، اما در هر حال چیزی است که اندازه گیری آن بسیار دشوار است.

این پژوهش در مجله Cell Metabolism انتشار یافته است.


منبع:

1401/06/21
14:08:47
0.0 / 5
329
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین