اینترنت امن کودک و نوجوانان به کجا رسید؟

اینترنت امن کودک و نوجوانان به کجا رسید؟ فیکس سرور: استفاده از فضای مجازی و اینترنت توسط کودکان یکی از دغدغه های والدین است؛ تعدادی از آنها برای سرگرم کردن کودکان خود تلفن همراه خودرا در اختیار فرزندان خود قرار می دهند، بدون این که بدانند چه لطمه هایی متوجه فرزندانشان است.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، بحث اینترنت امن کودکان از سالهای قبل مطرح گردیده است به شکلی که در دولت قبل درباره ی اینترنت کودکان و نوجوانان گفته شده بود که از تهدیدهایی که در خانواده ها وجود دارد، بحث کودکان است که برای مسائل غیراخلاقی حساسیت دارند و جست و جوی یک عبارت در گوگل ممکنست عبارت نامناسبی نمایش دهد. بدین سبب راه اندازی نظام اینترنت کودک در دستور اقدام گرفت برای اینکه ممکن بود گوگل برای سالم سازی فضای مجازی با دولت همکاری نکند اما موتورهای جست و جوی بومی همچون پارسی جو و یوز این نیاز را برطرف می کنند؛ ضمن این که اطلاعات آنها قابل مدیریت و سالم سازی است.

پیش از آن و در سال ۱۳۹۶ از انتشار «پیش نویس سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان» خبر داده شد که در چهار هدف کلان آموزش فرهنگ سازی و ترویج فضای مجازی حوزه کودک، فراهم سازی زیرساخت های ارتباطی محتوایی و اعتمادی، توسعه بازار و مقاوم سازی کسب وکارها و مدیریت و راهبردی برنامه اقدام تدوین شده بود.

براساس این گزارش، سند پشتیبانی از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، از سال ۱۳۹۸ در دستور کار شورای عالی فضای مجازی قرار گرفته بود تا بواسطه آن اینترنت کودکان از اینترنت عمومی جامعه مستقل شود و هم تولید محتوای گسترده ای مخصوص کوکان و نوجوانان در فضای اینترنت صورت گیرد و امکاناتی را در اختیار والدین و خانواده ها برای مساعدت با فرزندانشان قرار دهد؛ در نهایت این سند در ۱۷ خرداد ماه سال قبل به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسید.

همچنین اعلام شده بود که سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، در امتداد تبیین الزامات و طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات بعد از استحضار مقام معظم رهبری، برای اجرا به دستگاه های مربوطه ابلاغ گردیده است؛ این سند با هدف ارتقای بهره برداری از فضای مجازی و صیانت از خردسالان، کودکان و نوجوانان و فراهم سازی فضای ویژه در قالب فرهنگ اسلامی- ایرانی جهت استفاده مناسب از فضای مجازی و پیش گیری از لطمه های احتمالی برای آنها تدوین و به تصویب شورای عالی فضای مجازی کشور رسید.

حمایت از توسعه نرم افزارها و سخت افزارهای بومی مورد نیاز محیط صیانت شده (اعم از جویشگر ایمن، نرم افزارهای نظارت اولیا و تبلت های دانش آموزی) توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همین طور ملزم بودن کلیه سکوها و ارائه دهندگان محتوا و خدمات فضای مجازی در رابطه با خردسال، کودک و نوجوان به ارائه در بستر محیط صیانت شده ظرف مدت یک سال، از خدمات رده بندی شده اعلام گردید.

در همین رابطه عیسی زارع پور-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره ی اینترنت کودکان معتقد می باشد که هیچ جایی از دنیا پدر و مادرها بچه ها را به این بی پناهی که ما در فضای مجازی بچه ها را رها می نماییم، رها نمی کنند. فضای مجازی فضای بسیار گسترده ای است که در کنار فرصت های بسیار، تهدیداتی هم دارد و در کل دنیا برای این تهدیدات چاره اندیشی شده است. بدین جهت برای پشتیبانی از کودکان در این فضا، ابزار کنترلی در اختیار خانواده ها قرار داده شده بتوانند از بچه های خود مراقبت کنند.

ارائه اینترنت مخصوص کودکان یک گونه تخصصی کردن استفاده از اینترنت است که حالا با اینترنت کودک شروع شده، همه پلت فرم های مطرح دنیا اکانت کودک و ابزار کنترل والدین روی پلت فرم خود راه اندازی می کنند تا پدر و مادرها روی محتوایی که در اختیار کودکان شان قرار می گیرد نظارت داشته باشند؛ همین حالا هم ابزارهای مختلفی برای کنترل والدین روی محتوای مورد استفاده از سمت کودکان وجود دارد؛ اما متاسفانه پدر و مادرهای ایرانی از آن ناآگاه هستند.

در این باره وزیر ارتباطات با اشاره به سواد فضای مجازی و ابزارهای مقابله با تهدیدات رسانه های اجتماعی می گوید که این فناوری در کنار همه مزایایی که دارد ممکنست چالش هایی برای بشریت بخصوص برای نسل نوجوان و جوان ایجاد کند؛ هم در سیاستگذاری و هم اجرا در دوره ای غفلت کرده ایم؛ در دنیا قواعدی جهت استفاده کودکان از این فضا وضع شده و به آن پایبند هستند اما در اینجا، یک نقطه لطمه در این نسل است و درخواستم توجه جدی به این نکته است.

وی معتقد می باشد که جهت گیری فناوری به سمتی است که کودک در معرض محتوای نامناسب قرار می گیرد و خود کنترلی و مهارت های لازم باید به بچه ها آموزش داده شود؛ باید ابزار فراهم گردد، هیچ کجا خانواده ها و کودکان را بی پناه در فضای مجازی رها نکرده اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این جهت بیان کرده که یکی از اقدامات خوب دراین زمینه ابزار اینترنت کودک و نوجوان است که در اختیار خانواده قرار می گیرد؛ یک اینترنت ایمن، مفید و سالم را برای گروههای مختلف سنی تعریف می نماییم. ابزار آماده شده این امکان را فراهم می آورد که خانواده بتواند فهرست سفیدی برای فرزندش تهیه نماید. این امکان به شکل سیستماتیک فراهم می شود که خانواده ها در صورت تمایل بتوانند از آن بهره گیرند که به زودی رونمایی خواهد شد و در اختیار مردم قرار می گیرد.

از جمله بخش های فهرست سفید این است که خانواده ها می توانند دسترسی های مورد نیاز خودرا که در این فهرست وجود ندارد را اعلام کنند تا بررسی شود.
بر این اساس مهدی سالم-سخنگوی سابق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات- یکی از بخش های اینترنت کودک و نوجوان را پاک بودن آن دانسته و گفته بود رده بندی های مختلفی برای آن مشخص شده و دسترسی و انتخابش توسط والدین به انجام می رسد.
از طرف وزارت ارتباطات همین طور اعلام گردید که تمام فعالیت ها در زمینه اینترنت کودک و نوجوان در اختیار والدین بوده و هیچ الزامی از طرف سرویس دهنده ها و اپراتورها وجود ندارد، بدین سبب اگر پدر یا مادری بخواهد اینترنت پاک در اختیار فرزندش قرار بگیرد، می تواند سیمکارت کودک و نوجوان را خریداری نموده و بسته مورد نظر را فعال کند.
طبق اعلام، فعال سازی اینترنت کودک و نوجوان بر روی مودم های ثابت خانگی و کامپیوتر های خانگی وجود دارد و کسانی که می خواهند می توانند از این اینترنت برروی کامپیوتر هم بهره گیرند.
با بهره گیری از نرم افزار مشخص شده برای این منظور، وی پی ان ها بسته و جلوی دسترسی به سایت های نامناسب گرفته می شود. نسخه اندرویدی اینترنت کودک و نوجوان نیز آماده شده و قرار بود در تیرماه سال جاری رونمایی شود که البته هنوز خبر رسمی از این اتفاق منتشر نشده است.
1401/06/08
15:50:06
0.0 / 5
363
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین