در نشست خبری رئیس سازمان فضایی مطرح شد

توضیحاتی درباره نحوه سفارش ماهواره خیام

توضیحاتی درباره نحوه سفارش ماهواره خیام به گزارش فیکس سرور رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر این که این ماهواره به سفارش ایران در یکی از شرکتهای روسی ساخته شده است، اظهار داشت: این ماهواره بر مبنای پارامترهای تعیین شده از جانب ایران و همینطور نظارت ایران به مرحله ساخت رسید و در ایران هم ما برای دریافت داده های این ماهواره علاوه بر تجهیز ایستگاه های فضایی موجود مبادرت به تهیه ایستگاه های سیار هم در اقصی نقاط کشور کرده ایم.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، حسن سالاریه در نشست خبری امروز ضمن اشاره به پرتاب موفق ماهواره "خیام" و قرار گرفتن آن در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین، اظهار داشت: این ماهواره یک ماهواره سنجشی با دقت بالا جهت استفاده در حوزه های مدیریت منابع، معادن، صنایع، خدمات شهری و مرزها و همینطور در حوزه های کشاورزی کاربرد دارد.
وی با اشاره به اینکه این ماهواره می تواند بخش های زیادی از نیاز کشور را به لحاظ داده های سنجشی تأمین کند، افزود: در سالهای گذشته کشور در حوزه های سنجش از دور دستاوردهای خوبی داشته و برای عملیاتی کردن دانش های کشف شده نیاز داشتیم تا در پیک های مختلف سنجشی ماهواره ای با دقت بالا در اختیار داشته باشیم.
سالاریه ضمن اشاره به همکاری اخیر ایران با کشور روسیه برای دسترسی به ماهواره های سنجشی با دقت بالا، خاطرنشان کرد: ما این مسیر را ادامه خواهیم داد و در سالهای آینده مقرر است ماهواره هایی با دقت بالاتر تولید، پرتاب و مدارگذاری شود تا نیاز کشور مرتفع شود.
روند طراحی و پرتاب ماهواره "خیام"
رئیس سازمان فضایی ایران ضمن اشاره به روند طراحی و پرتاب ماهواره "خیام"، توضیح داد: برای آنکه یک ماهواره سنجشی در مدار قرار گیرد، ابتدا باید سفارش گیری صورت گیرد و بعد از آن فرآیند طراحی سیستمی، طراحی دقیق، ساخت و مدارگذاری ماهواره صورت گیرد و پس از تزریق ماهواره به مدار و کالیبراسیون آن، تصاویر ارسالی در اختیار محققان قرار گیرد.
سالاریه با اشاره به اینکه ماهواره "خیام" در اواسط دهه ۹۰ توسط محققان فضایی کشور با عنایت به نیاز روز آن زمان تعریف شده بود، افزود: مراحل تحقیقاتی این ماهواره انجام شد و برای اجرایی کردن آن احتیاج به دسترسی به ماهواره هایی با دقت یک متر بود که این فرآیند یک بازه زمانی یک تا دو ساله ای را می طلبید که بعد از انجام مطالعات اولیه و اجرای طراحی مفهومی ماهواره "خیام" مشخصات فنی ماهواره تعیین شد.
وی با تاکید بر این که صنعت ماهواره سازی به این صورت نیست که بتوان در یک فروشگاهی وارد و آنرا سفارش داد، اظهار داشت: برای سفارش یک ماهواره نیاز است تا پارامترهایی همچون تعیین مقررات، سیستم های مخابراتی، سیستم های ارتباطی و سنجشی در پیک های مختلف و همینطور کنترل وضعیت و پایداری ماهواره صورت گیرد.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه این مراحل در کشور انجام شده است، اضافه کرد: در دهه ۹۰ که مبادرت به ساخت این ماهواره کردیم شرکتهای مختلفی در دنیا مورد ارزیابی قرار گرفت که بعد از شناسایی این شرکت ها در نهایت یک شرکت معتبر سازنده روسی انتخاب گردید.
به قول وی بعد از سفارش این پروژه به شرکت روسی، مراحل نظارت بر پروژه در بخش های مختلف و همینطور انواع تست های آن صورت گرفت و در نهایت این ماهواره به ایران تحویل داده شد و در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار گرفت.
داده گیری از ماهواره "خیام"
سالاریه ضمن اشاره به هزینه های ساخت ماهواره "خیام"، توضیح داد: با عنایت به وزن و طیف و دقت، قیمت ماهواره های سنجشی متفاوت می باشد و این پروژه حدود ۴۰ میلیون دلار برآورد می شود.
وی با اشاره به اینکه تکنولوژی های فضایی دائما درحال توسعه است، افزود: از آنجاییکه صنعت فضایی دارای رقبای زیادی است، باید شرایط روز و توسعه فناوری در نظر گرفته شود و با عنایت به تغییراتی که در قرارداد صورت گرفته، برای اعلام قیمت نهایی باید قرارداد را مورد مطالعه قرار دهیم.
رئیس سازمان فضایی ایران در مورد داده گیری از ماهواره "خیام"، توضیح داد: با عنایت به پهناوری کشور هم اکنون در چهار نوبت از این ماهواره داده گیری می شود و همینطور فرامین برای برخی عملکردها به این ماهواره صادر می شود.
سالاریه با اشاره به اینکه داده های این ماهواره از راه ایستگاه ماهدشت دریافت می شود، افزود: ولی ما درحال تجهیز ایستگاه های موجود و همینطور راه اندازی ایستگاه های جدید در اقصی نقاط کشور به منظور دریافت داده های این ماهواره هستیم.
وی افزود: همینطور ما ایستگاه سیاری را برای این ماهواره در نظر گرفته ایم.
سالاریه ضمن اشاره به توانمندی کشور در ساخت سنجنده ها اظهار داشت: هم اکنون نیاز کشور در حوزه سنجشی، طیف یک متر است و صنعت فضایی ایران در ۲ دهه اخیر بومی سازی این صنعت را شروع کرده و هم اکنون دانش فنی ساخت سنجنده های ۵ تا ۱۰ متر را کسب کرده است.
وی با اشاره به اینکه ما برای رسیدن به سنجنده هایی با دقت یک متر و کمتر نمی توانیم منتظر بمانیم، افزود: از طرفی به علت اعمال تحریم ها نمی توانیم ارتباطات بازی با دنیا داشته باشیم؛ ازاین رو ما نیازمند تأمین این ماهواره بودیم.
رئیس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: ما پس از ماهواره "خیام" بومی سازی و ساخت سنجنده های ۸ تا ۴ و ۵ تا ۲ و در نهایت یک متر و کمتر را در دستور کار داریم.
افشای نابهنگام اخبار "خیام" از پایگاه فضایی روسیه
رئیس سازمان فضایی ایران در مورد اعتراضات صورت گرفته در زمینه انتشار اخبار ماهواره "خیام" از روسیه و تاخیر ایران در انتشار این اخبار، توضیح داد: بر مبنای قرار داد منعقد شده کنترل و نظارت در اختیار ایران است و همینطور ناظران شرکت سازنده از زمان ساخت تا تحویل و پرتاب هم باید حضور داشته باشند تا به ابهامات پاسخ دهند.
سالاریه افزود: ما علاقه ای نداشتیم تا پیش از داده گیری واقعی از ماهواره "خیام" اطلاعاتی منتشر شود، چون که باید کلیه ایرادات آن مرتفع می شد، ولی پایگاه فضایی روسیه بدون هماهنگی با ما نسبت به انتشار اخبار در ارتباط با ماهواره "خیام" اقدام نمود و پس از آن ما هم به صورت مناسب مبادرت به انتشار اطلاعیه هایی در این حوزه کردیم.
وی تصریح کرد: توافق ما این بود که پس از پایداری ماهواره اخبار آن منتشر شود.
سالاریه همینطور به برخی ادعاها در مورد جاسوسی بودن این ماهواره اشاره نمود و اظهار داشت: ماهواره "خیام" با وزن ۶۰۰ کیلوگرم هیچگاه نمی تواند جاسوسی باشد، چون که ماهواره های جاسوسی دارای سایز و اندازه مشخص و در مدار مشخص هستند.
وی جاسوسی بودن این ماهواره را یک ادعای کودکانه دانست و اضافه کرد: خیام یک ماهواره سنجشی، برای کاربرد در حوزه مدیریت منابع، معادن، کشاورزی و محیط زیستی بر مبنای استانداردهایی طراحی و ساخته شده است.
به نقل از ایشان، سفارش و قرارداد این ماهواره در ارتباط با پیش از جنگ اوکراین می شود.
سالاریه همینطور در مورد علل اعمال تغییر در متن قرارداد ساخت ماهواره "خیام" توضیح داد: قراردادهای در ارتباط با حوزه فضایی همواره دستخوش تغییر می شود که این امر به علت رشد سریع فناوری های این حوزه است؛ ازاین رو قرارداد این ماهواره هم دائما دستخوش تغییر بود و الحاقیه های زیادی به آن اضافه گردید.
وی افزود: در قرار ماهواره تعیین زمان پرتاب خیلی مهم است که تلاش شد این زمان در متن قرارداد تعیین شود.
رئیس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: در ۱.۵ سال گذشته تلاشهای زیادی برای نهایی شدن قرارداد صورت گرفته و حدود ۳۰۰ ساعت جلسه با طرف روس برای مشخص شدن پارامترهای ماهواره "خیام" برگزار شده است.
پرتابگر خارجی
سالاریه به علل انتخاب پایگاه سایوز اشاره نمود و اظهار داشت: ساخت ماهواره "خیام" با طراحی مفهومی و تعیین پارامترهای پژوهشگران ایرانی به شرکت خارجی واگذار شد و در کلیه مراحل پس از ارسال مدارک و اسناد به ما و تایید آن به مرحله نهایی و پرتاب رسید.

رئیس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: وقتی که این ماهواره به مرحله پرتاب رسید، شرکت سازه پایگاه فضایی دیگری را برای پرتاب به ما پیشنهاد کرد، ولی ما قبول نکردیم.

وی با اشاره به اینکه ما پایگاه سایوز را برای پرتاب ماهواره "خیام" انتخاب کردیم، افزود: این پایگاه در سالهای اخیر شکستی در پرتاب های خود نداشته است.
رئیس سازمان فضایی ایران ضمن اشاره به توان کشور روسیه در حوزه فضایی، اظهار نمود: این کشور نخستین کشوری است که پرتاب ماهواره و اعزام فضانورد را داشته و خیلی از کشورهای پیشرو از تجارب روسیه برای توسعه صنعت فضایی خود الگوبرداری کرده اند.
منبع:

1401/05/19
22:45:22
0.0 / 5
354
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین