وضعیت اینترنت ثابت در یک نگاه

وضعیت اینترنت ثابت در یک نگاه فیکس سرور: مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن باند ثابت، تا اختتام سه ماهه اول سال 1401، به 11 میلیون و 35 هزار مشترک رسیده اند، در صورتیکه این عدد تا سال گذشته، 11 میلیون و 50 هزار مشترک را شامل می شد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، طی سالهای قبل، روند استفاده از اینترنت از سرعت های کیلوبیتی در اینترنت دایال آپ، رفته رفته جای خودرا به فناوری ADSL داد که سرعتی بمراتب بیش تر داشته و سرعت هایی تا ۵۲۱ کیلوبیت برثانیه و حتی ۱۶ مگابیت را هم پوشش می داد و الان نوبت به فیبر نوری است که سرعت هایی بمراتب بالاتر را برای کاربران به ارمغان آورد.
هم اکنون، انواع خدمات موجود اینترنت در ایران، به سبب داشتن خاصیت های متمایز از هم، برای کاربران با شرایط مکانی و موقعیتی متفاوت ارائه می شود. یکی از انواع اینترنت پرسرعت، اینترنت ثابت است که اینترنت های ADSL، VDSL و FTTX را شامل می شود؛ این دسته به یک مکان مشخص و محدوده جغرافیایی خاص یا بستر فیزیکی محدود هستند و خارج از این محدوده ی مشخص، امکان استفاده از این سرویس وجود ندارد.
طبق آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تا اختتام سه ماهه اول سال ۱۴۰۱، مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن باند ثابت، ۱۱میلیون و ۳۵ هزار و ۲۴ نفر را شامل می شود که ضریب نفوذ را به ۱۳.۰۳ رسانده، این در حالیست که تا اختتام سه ماهه چهارم ۱۴۰۰، تعداد مشترکان ارتباطات پهن باند ثابت، حدود ۱۱ میلیون و ۵۰ هزار نفر بوده و ضریب نفوذ به ۱۳.۱۵ رسیده بود.
تعداد مشترکان پهن باند ثابت به تفکیک در جدول زیر آمده است که نشان میدهد تا اختتام سه ماهه اول سال ۱۴۰۱، بیشترین کاربران از فناوری xDSL (شامل ADSL و VDSL که سرعت بیشتری دارد) استفاده می نمایند که بیش از ۸ میلیون و ۶۷۸ هزار ۱۰۷ کاربر است. در جایگاه دوم، اینترنت TD-LTE قرار دارد که بیش از یک میلیون و ۷۵۸ هزار و ۳۴۳ کاربر است. بعد از آن، کاربران وای فای هستند که ۳۸۸ هزار و ۹۷۷ مشترک را شامل می شوند. کاربران FTTx یا اینترنت فیبر نوری، در جایگاه بعدی قرار دارند که ۲۰۹ هزار و ۷۱۹ مشترک هستند.


اینترنت ADSL با بهره گیری از خطوط تلفن ثابت و بدون ایجاد مزاحمت برای تماسهای صوتی (اتفاقی که در دایال آپ رخ می داد)، اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم می آورد. اتصال اینترنت ADSL را می توان روی خطوط تلفن ثابت ایجاد کرد و نیازی به کابل کشی و نصب خطوط جدید ندارد. این سرویس با محدودیت هایی همچون سرعت دانلود کمتر از ۲۴ مگابیت برثانیه و سرعت آپلود کمتر از دو مگابیت روبه روست.
در مقابل، اینترنت VDSL روی زمینه های کابل های شبکه است و برخلاف ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده نمی کند و نیاز به کابل کشی دارد. سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود ADSL است و سرعت آپلود آن نیز ۱۰ برابر ADSL است.
اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل های فیبر نوری است و از کابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی کند و کابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به سبب استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارائه دهد و سرعتی بیش از یک گیگابیت دارد.
اینترنت TD-LTE نیز حداکثر سرعت آزمایشگاهی ۱۱۰ مگابیت بر ثانیه را دارد و حداکثر سرعت عملیاتی آن هم، ۴۰ مگابیت بر ثانیه برآورد شده است. محدودیت این سرویس قطع سرویس در صورت جابجایی بین آنتن ها، کاهش کیفیت سرویس با افزایش فاصله کاربر از آنتن و یا وجود اختلال های رادیویی، تعرفه بالاتر به سبب نوع سرویس، هزینه نصب و نگهداری بالا و استفاده اختصاصی از فرکانس رادیویی است.
منبع:

1401/05/13
13:43:16
0.0 / 5
431
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین