پیشرفتی جدید در درمان سرطان مغز

پیشرفتی جدید در درمان سرطان مغز به گزارش فیکس سرور یک درمان جدید برای سرطان از نقص های دی ان ای برای مبارزه با تومورهای مقاوم به دارو استفاده می نماید که می تواند روشی کلیدی برای درمان تهاجمی ترین نوع سرطان مغز باشد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک روش جدید می تواند راه را برای درمان های جدید "گلیوما" هموار کند و روش جدیدی را برای توسعه داروهایی بوجود آورد که از نقایص خاص ترمیم دی ان ای برای مبارزه با تومورهای مقاوم به دارو استفاده می نمایند. این در حالیست که "گلیوبلاستوما" –شایع ترین تومور بدخیم اولیه سیستم عصبی مرکزی که در نخاع یا مغز بروز می کند- به عنوان تهاجمی ترین نوع سرطان مغز شناخته می شود.
درمان تومورهای مرگبار مغز یک نیاز فوری برای بشریت است. بااینکه پیشرفت ها و مطالعات زیادی در مورد سرطان ها در حال انجام می باشد، اما هنوز انواع مرگبار سرطان وجود دارند و طبق تحقیقات، "گلیوبلاستوما" تنها یکی از آنها است.
دانشمندان دانشگاه "ییل"(Yale) دسته جدیدی از داروهای گلیوما را توسعه داده اند که از تومورهای فاقد آنزیم ترمیم دی ان ای موسوم به MGMT استفاده می نماید و بطور انتخابی سلول های تومور را بدون خطر مقاومت از بین می برد.
این استراتژی جدید می تواند راه را برای درمان های جدید گلیوما هموار کند و روش جدیدی را برای توسعه داروهایی بوجود آورد که از نقایص خاص ترمیم دی ان ای برای مبارزه با تومورهای مقاوم به دارو استفاده کنند.
یک گلیوما نوعی تومور است که از سلول های گلیال آغاز می شود که سلول هایی هستند که به طور معمول از اعصاب حمایت می کنند و به عملکرد سیستم عصبی مرکزی کمک می کنند. گلیوبلاستوما در مغز و نخاع بروز می کند و به عنوان تهاجمی ترین نوع سرطان مغز شناخته می شود.
گلیوبلاستوما شایع ترین شکل تومور بدخیم مغزی است. این بیماری آنقدر سریع درحال رشد و تهاجمی است که از هر ۲۰ بیمار فقط یک نفر می تواند تا پنج سال بعد از تشخیص زنده بماند. متأسفانه زمان بقای بیماران مبتلا به این نوع سرطان، حتی بعد از جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی سنتی بطور متوسط ​​حدود ۱۴ ماه است.
درمان فعلی این بیماری شامل تلفیقی از پرتودرمانی و داروی شیمی درمانی تموزولومید (TMZ) است. اما مشکل این است که مقاومت دارویی در خیلی از بیماران دیده می شود، بدین سبب روش درمانی آسان تری برای گلیوبلاستوما مورد نیاز است.
این درمان پیشرفته جدید همانطور که گفته شد از نقص های DNA برای مبارزه با تومورهای مقاوم به دارو استفاده می نماید.
فقدان پروتئین ترمیم کننده دی ان ای موسوم به MGMT در تومورهای گلیوبلاستوما و گلیوما شایع است و این فقدان ممکنست به ایجاد مقاومت درمانی در این تومورها کمک نماید. حالا "کینگسون لین" و همکارانش یک روش درمانی جدید ارایه داده اند که از فقدان MGMT برای هدف قرار دادن و کشتن انتخابی سلول های تومور گلیوبلاستوما استفاده می نماید.
"لین" و تیمش از یک رویکرد طراحی مبتنی بر مکانیسم برای توسعه آنالوگ های TMZ استفاده کردند که یک لطمه اولیه پویا در دی ان ای به وجود می آورد که سپس می تواند در سلول های سالم با مکانیسم های ترمیم دی ان ای با واسطه MGMT ترمیم شود. با این وجود، سلول های سرطانی فاقد بیان MGMT نمی توانند این لطمه را ترمیم کنند و لطمه ها در این سلول ها به تدریج پیشرفت می کنند و تعداد فزاینده ای از لطمه های مضر ثانویه ایجاد می کنند که منجر به تخریب انتخابی سلول های تومور دارای کمبود MGMT می شود.
دانشمندان با اعمال این روش روی موش های آزمایشگاهی که دارای نمونه گلیوبلاستومای انسانی مقاوم به TMZ بودند، دریافتند که مرگ انتخابی سلول تومور دارای مشخصات قابل قبولی در وضعیت آزمایشگاهی است.1401/05/08
13:15:07
0.0 / 5
339
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین