گامی جدید به سمت ابداع سلول های خورشیدی نامرئی!

گامی جدید به سمت ابداع سلول های خورشیدی نامرئی! فیکس سرور: پژوهشگران ژاپنی در پروژه جدید خود، یک سلول خورشیدی حدودا نامرئی را ابداع نموده اند که شفافیت آن به 79 درصد می رسد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سلول های خورشیدی شفافی که می توانند پنجره ها، گلخانه ها، پنل های شیشه ای، دستگاه های هوشمند و موارد دیگر را به دستگاه های جمع آوری انرژی تبدیل کنند، گام دیگری به سمت واقعیت نزدیک شده اند.
گروهی از دانشمندان "دانشگاه توهوکو"(Tohoku University) ژاپن، یک سلول خورشیدی حدودا نامرئی را با بهره گیری از "اکسید قلع ایندیم"(ITO) ابداع نموده اند که می تواند به عنوان یک الکترود شفاف عمل کند و همچنین، یک سلول خورشیدی را از "سولفید تنگستن"(WS2) به عنوان یک لایه فوتواکتیو ابداع نموده اند.
نکته قابل توجه این است که این سلول، پتانسیل دستیابی به شفافیت ۷۹ درصدی را دارد و می تواند به انتقال سلول های خورشیدی حدودا نامرئی مبتنی بر "دی کالکوژنیدهای فلزات واسطه" (TMD) از مرحله ابتدایی به مراحل صنعتی کمک نماید.

شفافیت ۷۹ درصدی
به رغم پیشرفت های اخیر در زمینه سلول خورشیدی پروسکایت و نیمه رساناهای آلی، میانگین شفافیت قابل مشاهده در این سلول های خورشیدی، کمتر از ۷۰ درصد است. این امر هنوز یک چالش برای ابداع سلول های خورشیدی شفاف تر بشمار می رود.
این نوع جدید از فناوری پروسکایت، رابطی بین یک فلز و یک نیمه رسانا است که امکان جداسازی بار الکتریکی را فراهم می آورد.
سولفید تنگستن، عضوی از خانواده دی کالکوژنیدهای فلزات واسطه بشمار می رود که دانشمندان ادعا می کنند به سبب داشتن بیشترین بازدهی در جذب، برای سلول های خورشیدی حدودا نامرئی مناسب می باشد.
مانع تماس بین سولفید تنگستن و اکسید قلع ایندیم، با پوشش دادن فلزات نازک مختلف و به کارگیری یک لایه نازک از "تنگستن تری اکسید"(WO3) تنظیم شد. در نتیجه، ارتفاع مانع بطور شایان توجهی افزوده شد و توانست امکان جداسازی حامل بار الکتریکی را در این سلول خورشیدی افزایش دهد.
در نتیجه این آزمایش ها، پژوهشگران دریافتند که بازدهی تبدیل توان سلول خورشیدی با الکترود بهبودیافته، تا ۱۰۰۰ برابر بیش از دستگاهی است که از الکترود معمولی اکسید قلع ایندیم استفاده می نماید.
پژوهشگران باور دارند که توان یک سلول خورشیدی به اندازه یک سانتی متر مربع با میانگین بسیار بالایی از انتقال مرئی ممکنست با تکرار آزمایش ها روی این دستگاه بهینه سازی شده افزایش یابد.
با کمک پژوهش هایی از این دست، در نهایت ممکنست بتوان پنل های خورشیدی شفافی ساخت که نتایج گسترده ای داشته باشند. گزارش ها نشان می دهند که بین پنج تا هفت میلیارد متر مربع سطوح شیشه ای در آمریکا وجود دارد؛ از صفحه نمایش تلفن های همراه گرفته تا آسمان خراش ها. اگر بتوان از قدرت این سطوح استفاده کرد، مقدار زیادی برق تولید می شود.
این پژوهش، در مجله "Scientific Reports" به چاپ رسید.
منبع:

1401/04/26
10:21:22
0.0 / 5
282
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین