انتشار ۲ تصویر از مشتری توسط تیم تلسکوپ جیمز وب

انتشار ۲ تصویر از مشتری توسط تیم تلسکوپ جیمز وب در کنار نخستین تصاویر علمی با وضوح بالا که تیم تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ ناسا روز گذشته منتشر کرد، دو تصویر از سیاره مشتری نیز که در سندی در مورد آزمایش این تلسکوپ پنهان شده بود، کشف شده است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، در میان انبوهی از تصاویر جدید و مورد انتظار از تلسکوپ فضایی "جیمز وب"(JWST) متعلق به ناسا، حالا نخستین تصاویر جیمز وب از "مشتری" نیز انتشار یافته است.
این تصاویر که شاهد آن هستیم، در حالی گرفته شده اند که ابزارهای علمی "جیمز وب" درحال آزمایش بوده اند و سیاره مشتری و همین طور حلقه و سه قمر آنرا نشان می دهند.
سه قمر مشتری موسوم به "اروپا"(Europa)، "تبه"(Thebe) و "متیس"(Metis) در این تصاویر قابل مشاهده هستند.
این عکس ها با بهره گیری از دوربین مادون قرمز نزدیک تلسکوپ به نام "NIRCam" و با بهره گیری از دو فیلتر مختلف برای فوکوس بر روی طول موج های جداگانه از نور گرفته شده اند و به عنوان قسمتی از گزارش راه اندازی "جیمز وب" انتشار یافته اند، گزارشی که جزییات تمام آزمایش هایی را که ابزارهای علمی "جیمز وب" پیش از این که بتوانند بطور جدی دریافت و ارسال داده ها را شروع کنند، پشت سر گذاشته اند.
گرفتن عکس از مشتری نیز قسمتی از این آزمایشات بود تا اطمینان حاصل شود که این رصدخانه فضایی می تواند اجرامی که با سرعت بالا در منظومه شمسی درحال حرکت هستند را ردیابی کند.
سیاره مشتری کندترین اما بزرگ ترین و دیدنی ترین سیاره از میان ۹ هدف متحرکی بود که برای این آزمایش ها استفاده شد و "جیمز وب" نشان داد که می توان اجرام را حتی اگر یک سیاره درخشان باشد که نور را به دوربین های آن می تاباند، ردیابی کرد.
انجام این آزمایش ها نشان داد که "جیمز وب" در ردیابی اجرام متحرک حتی بهتر از حد انتظار و سریع است، مسئله ای که خصوصاً برای مطالعه دنباله دارها، سیارک های نزدیک به زمین و حتی اجرام میان ستاره ای مفید خواهد بود.
این دو تصویر از مشتری، کامپوزیت تصویری با طول موج کوتاه از مشتری در سمت چپ و تصویری با طول موج بلند در سمت راست را نشان میدهد که انواع شرایط جوی و بسیار متفاوتی را نشان میدهد که "جیمز وب" قادر به تشخیص آنست.
گفتنی ست که این تصاویر، مانند تصاویر اصلی که طی روز گذشته منتشر شدند، تصاویر پردازش شده، رسمی و با وضوح کامل نیستند، اما همانطور که گفته شد در گزارش راه اندازی ناسا گنجانده شده اند تا نشان دهند که ابزار NIRCam(دوربین مادون قرمز نزدیک) "جیمز وب" می تواند اهداف متحرک را ردیابی کند.
هر دو عکس با نوردهی ۷۵ ثانیه ای گرفته شده اند و سه قمر این غول گازی را نیز به همراه حلقه آن نشان می دهند. ناسا خاطرنشان کرده است که سایه قمر "اروپا" در سمت چپ لکه قرمز بزرگ مشتری قابل مشاهده می باشد.
ناسا در روز گذشته مجموعه ای از تصاویر را از تلسکوپ فضایی "جیمز وب" منتشر نمود که گفته می شود عمیق ترین و دقیق ترین تصاویر از کیهان تا به امروز هستند.
یک تصویر میدانی عمیق از خوشه ای از کهکشان های دوردست که چهره آنها در میلیاردها سال پیش را نشان می دهد، بامدادان روز گذشته برای نخستین بار توسط رییس جمهور ایالات متحده منتشر گردید.
تصویر دوم، تحلیل و بررسی جو یک سیاره فراخورشیدی غول پیکر به نام "WASP-۹۶b" بود که حاوی نخستین "تحلیل طیف" از جو یک سیاره فراخورشیدی است.
این نمونه ای از بهره گیری از تکنیکی به نام "طیف سنجی انتقال" بود. از آنجا که مولکول های موجود در اتمسفرها، طول موج های خاصی از نور را جذب می کنند، دریافت نور از آنها، ترکیبات شیمیایی آن اتمسفرها را آشکار می کند و بطور بالقوه نشان میدهد که آیا یک سیاره قادر به میزبانی از حیات است یا خیر.
تصویر سوم، تصویری دیگر از دوربین مادون قرمز نزدیک "جیمز وب" بود که "سحابی حلقه جنوبی" را نشان میدهد که ازطریق یک ستاره درحال مرگ به وجود آمده است که قطر آن نزدیک به نیم سال نوری است.
تصویر چهارم نیز گروهی متشکل از پنج کهکشان را نشان میدهد که به عنوان "پنج قلوی استفان" شناخته می شوند. بااینکه تنها چهارتای آنها واقعاً درحال تعامل هستند و دیگری که در سمت چپ تصویر است، در حقیقت جلوتر از بقیه به "جیمز وب" است.
اما ناسا با تصویر بی نهایت زیبای خود از صخره های کیهانی در "سحابی کارینا"، یک شاهکار را منتشر نمود. عکسی که "جوزف اشباخر" مدیر کل آژانس فضایی اروپا اظهار داشت که این عکس، اشک شوق او را جاری کرده است.
ماموریت "جیمز وب"
تلسکوپ فضایی "جیمز وب" حاصل کار مشارکتی دانشمندان و مهندسان ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است که به مدت ۲۰ سال روی تکمیل این تلسکوپ ۹ میلیارد دلاری کار کردند.
"جیمز وب" سرانجام در روز کریسمس سال ۲۰۲۱ راهی فضا شد و یک ماه بعد در مدار خورشیدی نزدیک به یک میلیون مایلی از زمین قرار گرفت.
هنگامی که این تلسکوپ به محل تعیین شده رسید، یک پروسه چند ماهه برای باز کردن تمام اجزای آن همچون یک سپر حرارتی به اندازه یک زمین تنیس و تراز کردن آینه ها و کالیبره کردن ابزارش انجام شد.
جهان ۱۳.۸ میلیارد سال است که درحال انبساط است، به این معنا که نور نخستین ستاره ها و کهکشان ها از طول موج های مرئی کوتاه تر به طول موج های مادون قرمز که طولانی تر هستند، کشیده شده است. این همان چیزی است که به "جیمز وب" اجازه می دهد تا جهان را با جزییات بی سابقه ای ببیند.
تصاویری که هم اکنون انتشار یافته اند، نخستین مجموعه تصاویر از میلیونها تصویری است که مقرر است این تلسکوپ فضایی جدید در طول عمر ۲۰ ساله خود تولید نماید.
گفتنی ست که برای هر تصویر تمام رنگی و با وضوح بالا که روز گذشته رونمایی گردید، هفته ها زمان گذاشته شده است تا از داده های خام بدست بیاید.1401/04/24
17:17:40
0.0 / 5
374
تگهای خبر: دانش , مشتری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین