سخنگوی انجمن واردكنندگان موبایل:

واردات آیفون قانونی می باشد، اما شدنی نیست

واردات آیفون قانونی می باشد، اما شدنی نیست فیکس سرور: سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با اعلان اینکه هم اکنون به سبب مشکلات مربوط به تامین ارز، واردات آیفون قانونی می باشد، اما شدنی نیست و در مقابل، واردات غیرقانونی، ممنوع، اما شدنی است، از منتفی شدن تهاتر ارز خشکبار با تلفن همراه آگاهی داد.


محمدرضا عالیان در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه واردات مسافری آیفون همچنان دردسرساز است، اظهار نمود: موبایل های بالای ۶۰۰ دلار هم که قانونی وارد شدند در گمرک مانده اند، چونکه ارز مورد نیاز آنها تامین نشده است. البته هم اکنون تخصیص ارز برای ثبت سفارش موبایل های زیر ۶۰۰ دلار هم صورت نمی گیرد.
بلاتکلیفی وضعیت موبایل های بالای ۶۰۰ دلار
بگفته وی بانک مرکزی قرار بود در تالار دوم از ارز حاصل از صادرات خشکبار برای واردات موبایل های بالای ۶۰۰ دلار را تامین کند، اما با توجه به این که صادرکنندگان خشکبار نتوانستند این ارز را تامین کنند و قیمت اعلامی آنها حتی از قیمت ارز در بازار آزاد بیشتر بود، این امر محقق نشد. بانک مرکزی هم تالار دوم را بست و تخصیص ارز حاصل از صادرات خشکبار به واردات موبایل منتفی شد. بدین سبب تا تصمیم گیری های بعدی، وضعیت واردات موبایل بلاتکلیف است.
عالیان با اعلان اینکه تعلیق در وضعیت واردات موجب رشد واردات مسافری شده، اشاره کرد: از اول سال تا ۲۲ خرداد حدود ۱۰۰ هزار دستگاه موبایل بوسیله رویه مسافری وارد کشور شده که ۹۰ هزار دستگاه از آنها آیفون بوده که عمدتاً بصورت قاچاق و سو استفاده از رویه مسافری به کشور وارد شده است. همین طور فقط از اول خرداد تا ۲۲ خرداد ۴۰ هزار دستگاه بصورت قاچاق وارد کشور شده است. این در حالیست که سال قبل که واردات قانونی باز بوده، آمار واردات مسافری خیلی کمتر بوده و بطور معمول مسافران جهت استفاده شخصی موبایل وارد می کردند.
رونق قاچاق بوسیله رویه مسافری
بگفته سخنگوی انجمن موبایل هم اکنون هزینه واردات تجاری برای موبایل های بالای ۶۰۰ دلار، ۲۴.۵ درصد، اما هزینه واردات رویه مسافری ۲۱ درصد است و این اختلاف سبب شده قاچاق با سو استفاده از رویه مسافری به صرفه باشد و رونق پیدا کند، تا جایی که این پدیده نسبت به یک ماه آخر سال قبل چهار برابر رشد کرده است.
عالیان با اعلان اینکه قسمتی از درآمد دولت بوسیله سو استفاده از رویه مسافری از بین می رود و ارز بصورت غیرقانونی از کشور خارج می شود، اظهار داشت: این وضعیت منجر به فشار تورمی ارز در بازار آزاد می شود. مصرف کننده هم کالای بدون پشتوانه مصرف می کند و در نهایت کل زنجیره تامین و عرضه موبایل و مصرف کننده لطمه می بیند.
وی با اعلان اینکه واردات قانونی آیفون و سایر موبایل های بالای ۶۰۰ دلار ممنوع نیست، اما شدنی هم نیست، اشاره کرد: در مقابل واردات غیرقانونی، ممنوع، اما شدنی است.
به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، اواخر اردیبهشت ماه اخباری در خصوص ممنوعیت واردات آیفون انتشار یافت، اما چند روز بعد این وضعیت به اختلال سیستمی نسبت داده شد و اعلام گردید که ممنوعیتی در واردات هیچ کدام از برندهای موبایل وجود ندارد. اما در همان روزهایی که اخبار حاکی از انتقال گوشی آیفون به گروه ۲۷ و ممنوعیت واردات آن بود، رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی با ادعای افزایش چند میلیونی قیمت این مدل گوشی ها در یک روز گفته بود که در این شرایط برخی آژانس های مسافرتی اطلاعات مسافران را بدون اطلاع آنها می فروشند و موبایل به اسم آنها (به صورت قاچاق) وارد کشور می شود. این موبایل ها رجیستر می شوند، اما خدمات بعد از فروش ندارند که موجب می شود مردم در سطح عرضه به مشکل بربخورند.
موبایل های موجود در گمرک تعیین تکلیف شود، قیمت آیفون کاهش می یابد
در این شرایط بگفته سخنگوی انجمن موبایل خواسته واردکنندگان این است که موبایل های موجود در گمرک که ثبت سفارش و تخصیص ارز دارند تعیین تکلیف و تامین ارز شوند تا این کالاها وارد بازار شود. اگر این امر محقق شود، واردات مسافری کاهش و قیمت ها تعدیل می شوند و قیمت های موبایل های بالای ۶۰۰ دلار واقعی خواهد شد.
عالیان با اعلان اینکه هم اکنون موبایل های زیر ۶۰۰ دلار در ضرر هستند و کالا از قیمت منطقه ارزان تر است. یعنی اگر کالا را از ایران بخرند و ببرند در دبی بفروشند سود بیشتری می برند. اما موبایل های بالای ۶۰۰ دلار سود خوبی دارد.
امسال چقدر موبایل وارد شد؟
وی ادامه داد: خواسته دیگر واردکنندگان این است که وزیر اقتصاد، احراز کالا در مبادی ورودی را به حالت قبل برگرداند، یعنی هر کسی مسافر است و با خود موبایل به کشور وارد می کند، در گمرکات فرودگاه احراز کند و فرصت یک ماهه به آنها داده نشود. چون همین اتفاق موجب شد امکان دور زدن قانون و سو استفاده از رویه مسافری فراهم گردد.
عالیان همین طور با اشاره به واردات سه میلیون و ۲۸۴ هزاردستگاه امسال که بیش از ۴۰ درصد آنها هنوز روشن (فروخته) نشده، اظهار داشت: پس حدودا یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه ذخیره موبایل در کشور وجود دارد که قابل قبول است. البته این شرایط عمدتاً مربوط به موبایل های زیر ۶۰۰ دلار است. به سبب همین شرایط و رقابت بالا در گوشیهای زیر ۶۰۰ دلار، نوسانات نرخ ارز هم تاثیری بر قیمت این موبایل ها نداشته است.
منبع:

1401/03/30
09:01:39
0.0 / 5
419
تگهای خبر: آیفون , خدمات , دستگاه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین