همنشینی فرزندان با تنهایی زنگ خطر پیری جمعیت گوش شنوا دارد؟

همنشینی فرزندان با تنهایی زنگ خطر پیری جمعیت گوش شنوا دارد؟ فیکس سرور: آمارها بیان کننده آنست که با وجود وضع مقررات حمایتی و تشویقی برای فرزندآوری، زوج های ایرانی همچنان به دلایلی مختلفی همچون مشکلات اقتصادی علاقه ای به چند فرزندی نداشته و این امر در دهه های آینده به گفته کارشناسان علاوه بر مشکلات اجتماعی تبعات اقتصادی و امنیتی برای کشور در پی خواهد داشت.


به گزارش فیکس سرور به نقل از خبرگزاری ایرنا، امروز با دوستان دوران دانشجویی به یک مهمانی دعوت بودم، لحظاتی از مهمانی را به مرور خاطرات دوران کودکی و به اصطلاح دهه شصت مان گذراندیم.
هر کدام از خاطرات مان گفتیم، زهرا از روزهایی اظهار داشت که بیشتر پدرها در جبهه بودند و زندگی برای شمالی ها که شاید به دور از معرکه جنگ هم شرایط جنگی داشت. سمیرا از کارتون های سیاه و سفید آن زمان گفت؛ از هاچ و بل و سباستین و حنایی که به دنبال مادران گمشده خود شهر به شهر می گشتند.
مریم از خوراکی های خاص آن روزها گفت؛ که مزه اش زیر زبانش مانده و دیگر هیچ چیز مزه ای مثل آن خاطره انگیز نبود از پفک مینو و یخ در بهشت و کانادادرای.
سمیرا از بازی های آن دوران گفت ؛ از اینکه از بامداد تا شب مشغول بازی با بچه ها بودیم و وقتی به خانه می رسیدیم خسته از این همه بازی سر شب می خوابیدیم.
مهمانی که تمام می شود در راه رسیدن به خانه تلفن همراهم زنگ می خورد. تماس تصویری با دخترم برقرار می شود، مامان کجا هستی؟ کی می آیی ؟ حوصلم سر رفته است، می گویم نزدیک خانه هستم می آیم،
تلفن را که قطع می کنم به یاد دوران کودکی خودمان رفتم؛ که حتی در بیشتر خانه ها تلفن هم نبود چه برسد به تماس تصویری!
یاد حرف های سمانه می افتم یادش بخیر آن روزها همه خانه ها پر بود از بچه های قد و نیم قد و خواهر و برادر، هم بازی هم بودیم، تنهایی و حوصله سر رفتن مدلول نداشت برایمان، آن روزها خانواده ها اکثرا پر جمعیت بودند.
زندگی ها ساده تر و صمیمیت بیشتر. همه در کنار هم رشد می کردیم تلاش می کردیم و اهتمام و تلاش برای رسیدن به موفقیت را یاد می گرفتیم، هر کدام مسئولیت و وظیفه ای در خانه داشتیم. خلاصه اینکه در هر کاری مهمتر در رسیدگی به حل خواسته ها و یا مشگلاتمان تنها نبودیم.


زمانه اینطور بود واقعا از همان اول مسئولیت پذیری را در حد سن و سال خودمان تجربه می کردیم، بزرگترها و سالمندان ارج و قرب بالایی در خانواده داشتند و در سنین پیری و کم توانی در کنار فرزندان زندگی می کردند.
اما الان چه ؟ خودم را می گویم با بیش از ۴۰ سال سن، تنها یک فرزند دارم و اغلب دوستان و آشنایان را هم که در ذهنم مرور می کنم در نهایت ۲ فرزند دارند بسیاری از آنها تک فرزند و بعضی ها هم که هنوز صاحب اولاد نشده اند و یا قصد فرزندآوری ندارند، همین دوستم زهرا که الان استاد دانشگاه شده است، یادم می آید وقتی ازدواج کرد تا ۱۰ سال به خاطر تحصیلات تکمیلی و شاغل شدنش، حاملگی خودرا به تعویق انداخت اما زمانی که تصمیم به حاملگی گرفتند.
برغم همه درمان ها و پیگیری ها نتیجه ثمربخشی دریافت نکرد و در ۴۰ سالگی پزشکان از حاملگی اش قطع امید کرده اند و علت آنرا هم سن بالای او تشخیص داده و عنوان کرده اند اگر در همان سالهای جوانی مراجعه می کرد معالجه می شد.
بگفته زهرا، پزشک معالج او این مشکل را در سالهای اخیر فراوان بین بیماران خود مشاهده کرده است.
به این فکر می کنم دیگر مثل قدیم ها کوچه و خیابان ها، پارک ها و مدرسه ها و حتی مهمانی ها و مراسم خانوادگی هم تعداد بچه ها بسیار کم شده است. فکر کردن به اینکه نسل حاضر به سرعت سمت پیری می رود و جمعیت جایگزینی برای جانشینی ما وجود ندارد ذهنم را درگیر کرده است.
جمعیت پیر و سالخورده ای که نیازهای فراوانی همچون مراکز توانبخشی و بازتوانی، مراکز درمانی و نگهداری تخصصی و حتی مبلمان شهری متناسب می خواهد.
با در پیش بودن جمعیت سالخورده و کهنسال همه و همه باید برای نسلی ساخته شویم که رو به پیری و کهولت می رود.
اما نسلی که مقرر است فردا در این کشور رشد کند این روزها آنقدر تعدادشان کم شده که تضمینی برای ثبات همین جمعیت فعلی وجود ندارد و در سال های آتی کشور با کاهش شدید جمعیت مواجه می شود.
اعتقاد دارم نسل ما از نسل فعلی تلاشگر تر و کوشا تر بوده است، یاد گرفتیم در کنار هم کوشش برای رسیدن به اهدافمان با کمترین امکانات را.
اما الان با تک فرزندی همه همت و توان والدین در جهت تامین امکانات بهتر و بیشتر برای تنها فرزندشان است. آنها اهتمام و کوشش برای رسیدن به خواسته خودرا کمتر و شاید اصلا آموزش نمی بینند و این کشوری که برای صیانت از آن هشت سال نبرد جانانه کردیم و ذره ای از خاک وطن را به دشمن پلید نداده ایم نیازمند پرورش فرزندانی تلاشگر و البته بیشتر است.


تصویب طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده در مجلس
در همین پیوند نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اگر آمار موالید و فوت در کشور به همین منوال ادامه داشته باشد، طی سال های آتی نرخ رشد جمعیت در کشور منفی خواهد شد، باید از اکنون برای جمعیت میانسال در کشور برنامه داشته باشیم.
غلامرضا منتظری با اعلان اینکه طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، افزود: در این قانون تسهیلاتی برای ازدواج جوانان و فرزندآوری در نظر گرفته شده و این قانون جهت اجرا به نهادهای متولی ابلاغ گردیده است.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: باید طرح های توجیهی درباب اهمیت بحث رشد جمعیت و لطمه های کاهش نرخ جمعیت برگزار و وضعیت فعلی و لطمه های پیری جمیعت مطرح شود، این مساله را باید در رسانه ها به یک گفتمان تبدیل نماییم.
منتظری اظهار داشت: گرفتاری های اقتصادی و اعتقادی ملاک های ازدواج را تحت تاثیر خود قرار داده است، امروز درآمد، شغل، مسکن، خودرو و... به عنوان ملاک اصلی برای ازدواج در نظر گرفته می شود و این فرهنگ باید تغییر کند.
نیازمند حکمرانی اجتماعی برای اقتاع افکار عمومی در بحث جمعیت هستیم
یک کارشناس فرهنگی در گلستان هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: راهبرد نخست در بحث جمعیت تولید قدرت و تامین امنیت است و این مساله در تمامی دنیا از دیرباز مورد توجه حکمرانان قرار داشت، اما به سبب تغییرات و اتفاقات رخ داده شده در بحث تامین قدرت، اهمیت این مساله تا حدودی در کشورها کمرنگ شده است.
رمضان خالو حسینی اضافه کرد: ایدئولوژی حاکم بر تمدن غرب در مساله جمعیت که رابطه مستقیم با تولید قدرت و امنیت دارد، بر روی کشور ایران نیز تاثیر گذاشته است و دیگر جمعیت همانند سابق دارای اهمیت نیست.
وی اظهار داشت: پیری جمعیت سبب از میان رفتن نشاط اجتماعی بواسطه کم شدن تعداد فرزندان در خانواده می شود، عموما افرادی که تعداد فرزندان آنها زیاد است، امید به زندگی بالاتری نیز دارند، حالا نیازمند حکمرانی اجتماعی برای اقناع افکار عمومی در بحث جمعیت داریم.
بر اساس منابع رسمی موجود، آمار تولد در استان گلستان از ۳۲ هزار و ۹۳۹ تولد در سال ۹۸ به ۳۰ هزار و ۸۸۰ مورد در سال ۹۹ کم شده است و در سه ماهه سال جاری تنها سه دهم درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش فرزندآوری در استان داشته ایم.
کارشناسان ثبت احوال فرزندآوری را یکی از نیازهای اساسی جامعه امروز برشمردند و بر لزوم برنامه ریزی کلان و زیرساختی با اتخاذ راهبرد انگیزشی از طرف مسئولان نهادهای ذیربط تاکید نمودند.
استان گلستان ۲ میلیون نفر جمعیت دارد.


منبع:

1401/03/28
09:42:08
0.0 / 5
321
تگهای خبر: آموزش , دانش , دانشگاه , سئو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین