جولان دهی با ۲۷ !

جولان دهی با ۲۷ ! این که توجیه و منطق تغییر گروه کالایی گوشیهای آیفون برای چند روز و برگشت آن به روال قبل، چیست را باید مسئولان مربوطه پاسخ بدهند، اما ظاهرا التهاب در بازار این برند، جهش قیمت و سودجویی عده ای در این میان، همچون نتایج چرخش لحظه ای آیفون به گروه پرحاشیه ˮ27ˮ بوده است؛ این نخستین جنجال گروه 27 در چرخه تجاری نبوده و به نظر نمی رسد اختتام آن هم باشد.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، بحث ممنوعیت واردات آیفون جدید نیست و هر چند وقت یکبار مطرح و پس از ایجاد حواشی و چند واکنش و تنش در بازار، کنار گذاشته شده و روال قبلی ادامه پیدا می کند. در این رابطه می توان اشاره نمود به تصمیمی در وزارت صمت در تیرماه سال ۱۳۹۹ که ممنوعیت واردات گوشیهای بالای ۳۰۰ دلار بود و فقط انتشار آن خبر کافی بود تا بازار واکنش منفی نشان داده و قیمت های ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومانی برای برخی انواع گوشیهای آیفون ثبت و پس از آن مصوبه کنسل شد.

در سال قبل خبری به نقل از مسئولان گمرک منتشر شد در خصوص این که ممکنست برای سال ۱۴۰۱، واردات گوشی بالای ۶۰۰ دلار ممنوع شود، گر چه به فاصله چند ساعت، گمرک این خبر را رد کرد ولی همان، فرصتی برای سودجویی عده ای در بازار و افزایش قیمت بود. چند هفته پیش نیز اظهارات یکی از نمایندگان در مورد ممنوعیت گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار و تاکیدی که بر پیگیری موضوع داشت و البته دلیلهای اعلامی از منطق محکمی پیروی نمی کرد، کافی بود تا بازار را ملتهب کند.

اما این دفعه اقدامی دیگر صورت گرفت و آن تغییر گروه کالایی آیفون به گروه ۲۷ بود که اخبار ممنوعیت واردات را به همراه داشت و به دنبال آن روند افزایشی قیمت در بازار آغاز شد. در حالی گمانه زنی ها در این رابطه ادامه داشت و مخالفت هایی مطرح بود که گمرک ایران اعلام نمود هیچ ابلاغی از طرف وزارت صمت در خصوص ممنوعیت واردات آیفون و انتقال به گروه ۲۷ دریافت نکرده است. سرانجام روز گذشته(دوشنبه) وزارت صمت اطلاعیه ای منتشر نمود که ضمن تائید جابجایی گروه این کالا این طور توضیح داد " پیرو بروزرسانی برخی گروههای کالایی و برخی اولویت بندی ها برای تامین کالاهای اساسی، برخی اولویت بندی های کالایی مقطعی یا برخی اختلالات پیش می آید که امری طبیعی است. بدین سبب با حل این اختلالات و تعیین اولویت بندی های جدید، از روز آینده، ثبت سفارش این کالا از سرگرفته می شود."

هر چند که این اعلام مبهم بود ولی به هر ترتیب نتیجه آن باز شدن ثبت سفارش آیفون و ختم ماجرای ممنوعیت واردات این برند بود. این اطلاع رسانی البته می توانست از همان روزهای ابتدایی انتشار خبر ممنوعیت واردات و در جریان واکنش های متفاوت و مواضع انجمن واردات کنندگان و فعلان حوزه و جهت ممانعت از آشفتگی بازار با سواستفاده از تغییر گروه به ۲۷، صورت گیرد.

تکلیف ۲۷ با خودش هم روشن نیست

اما در مورد گروه ۲۷ که خبر ورود آیفون به آن، در این چند روز حواشی بسیاری ایجاد و عاملی برای جولان دهی سودجویان شد، باید اظهار داشت که خود، مدت زمان طولانی نیست که پا به چرخه تجارت گذشته و به صورتی هویت مشخصی هم ندارد. بطور معمول این طور بوده که وقتی کالایی در گروه ۲۷ قرار می گیرد، دیگر امکان ثبت سفارش جدید نداشته و تامین ارز نمی گردد، به عبارتی گروه ارزی غیرفعال دارد و در این حالت نه کالا ممنوعه است و نه امکان واردات دارد در صورتیکه مواردی هم بوده که کالا با وجود قرار گرفتن در گروه ۲۷، واردات آن انجام شده است.

۴۰ میلیون دلاری که در ۲۷ تا فاسد شدن رفت

در دو سال اخیر نیز در مورد کالاهای دپو شده در گمرک که در گروه ۲۷ قرار داشتند، بارها بین وزارت صمت و گمرک اختلاف نظر و چالش وجود داشت؛ اقلامی که ارزش آنها در سال ۱۳۹۹ حدود ۴۰ میلیون دلار برآورد شده و عمدتاً پیش از قرار گرفتن در گروه ۲۷ وارد شده بود ولی با تصمیم یکدفعه ای وارد این گروه شد و امکان ترخیص پیدا نکرد و حتی قسمتی از اقلام در آستانه فساد قرار گرفت و یا فاسد شد.

ارونقی-معاون سابق گمرک- معتقد بود باتوجه به تعریفی که قانون از واردات ممنوعه دارد، گروه ۲۷ یک گروه "من درآوردی" است، با این توضیح که طبق قانون کالاهای ممنوعه به سه گروه ممنوعه قانونی، شرعی و دولتی تقسیم می شوند که کالاهای گروه ۴ کالاهای ممنوعه دولتی هستند که عمدتاً به سبب شرایط ارزی، این ممنوعیت به وجود آمده است ولی گروه ۲۷ مشمول این سه ممنوعیت نبوده و وزارت صمت نمی تواند به خودی خود این گونه، کالایی را محدود و ممنوع کند.

وی همین طور با انتقاد از تبعیض در ترخیص کالاهای گروه ۲۷، اعلام نموده بود که با وجود غیرفعال بودن اولویت ارزی این گروه، گمرک گاهی با اظهارنامه هایی مواجه می شود که کد رهگیری بانک برای آنها صادر و قابلیت ترخیص پیدا می کنند، در صورتیکه اگر مقرر است طبق مقررات اقدام گردد باید این رویه برای تمامی واردکنندگان رعایت شود نه این که رفتارهای دوگانه و تبعیض آمیز صورت بگیرد.

این ماجرای گروه ۲۷ است که با یک تصمیم ناپایدار و یکباره و فقط رفت و آمد چند روزه گوشیهای آیفون به آن، توانست جنجالی در بازار موبایل و تنش بین وارد کنندگان و متقاضیان این برند بوجود آورد و خروج از گروه ۲۷، اختتام این حواشی باشد، همانطور که قبل از این برای تعداد زیادی از کالاها این اتفاق افتاده و در ادامه نیز می تواند برای کالاهای دیگر در برخورد با این گروه تکرار شود.1401/03/03
15:11:43
0.0 / 5
466
تگهای خبر: آیفون , سئو , كالا , موبایل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین