چالش های پیش روی جمعیت کشور

چالش های پیش روی جمعیت کشور فیکس سرور: با اهمیت ترین چالش پیش روی جمعیتی کشور کاهش سطح باروری و پیری است، اگر برنامه ریزی و سرمایه گذاری های لازم درمورد استفاده از ظرفیت نیروی انسانی موجود و همین طور افزایش آن در آینده نشود، نه فقط جمعیت بعنوان یک عامل اصلی توسعه عمل نخواهد کرد، بلکه خود بعنوان یک چالش فزاینده نیز خواهد بود.سی ام اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ سیاست های کلی جمعیت از جانب مقام معظم رهبری در ۱۴ بند ابلاغ گردید و این روز به نام روز ملی جمعیت نامگذاری شد
به دنبال این دوراندیشی جهت استفاده از جمعیت بعنوان یک فرصت پیش رو، یک لزوم اجتناب ناپذیر هم به حساب می آید تا تمام دستگاههای ذیربط، دست اندرکاران و تصمیم گیران نظام جهت استفاده از پتانسیل نیروی انسانی که بعنوان بزرگترین توانمندی برای توسعه مطرح است، برنامه ریزی و دوراندیشی های لازم را داشته باشند و با استفاده از این فرصت، کشور را به سمت توسعه سوق دهند.
در متن ابلاغیه رهبر معظم انقلاب به روسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام آمده است: با توجه به اهمیت مقوله جمعیت در اقتدار ملی و با عنایت به پویندگی، بالندگی و جوانی جمعیت کنونی کشور بعنوان یک فرصت و امتیاز و در جهت جبران کاهش نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری در سالهای گذشته، سیاست های کلی جمعیت ابلاغ می شود، با در نظر داشتن نقش ایجابی عامل جمعیت در پیشرفت کشور، لازم است برنامه ریزی های جامع برای رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور متناسب با سیاست های جمعیتی انجام گیرد و همینطور ضروریست با هماهنگی و تقسیم کار بین ارکان نظام و دستگاههای ذیربط در این حوزه، اقدامات لازم با دقت، سرعت و قوت صورت گیرد و نتایج رصد مستمر اجرای سیاست ها گزارش شود.
چنانچه برنامه ریزی و سرمایه گذاری های لازم در مورد استفاده از ظرفیت نیروی انسانی موجود و همینطور افزایش آن در آینده نشود، نه تنها جمعیت بعنوان یک عامل اصلی توسعه عمل نخواهد کرد، بلکه خود بعنوان یک چالش فزاینده هم خواهد بود. چون که کنترل و بهره مندی از جمعیت نیازمند برنامه ریزی در بخش های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است تا کشور بتواند از سرمایه انسانی به نحو احسن در جهت پیشبرد اهداف داخلی و بین المللی استفاده بهینه کند.
مهمترین چالش جمعیتی کشور، کاهش سطح باروری و پیری جمعیت است بگونه ای که به قول کارشناسان باروری در ۳۰ سال آینده روند کاهشی خواهد داشت و کشور را با بحران جدی جمعیتی مواجه خواهد نمود و تنها راه نجات از این بحران استفاده از فرصت ۲۵ ساله طلایی پنجره جمعیتی است.
هر گاه در جامعه ای حداقل ۷۰ درصد از جمعیت در بازه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال (سنین فعالیت و کار) باشند، اصطلاحا آن جامعه در فرصت پنجره جمعیت تعریف می شود. به عبارت دیگر پنجره جمعیت فرصتی طلایی برای اصلاح ساختارهای جمعیتی و همینطور رشد و پیشرفت علمی و اقتصادی می باشد که اگر مغتنم شمرده نشود نه تنها خود تهدید خواهد بود، بلکه پس از عبور از پنجره جمعیت امکان مدیریت و ترمیم ساختارهای جمعیتی و تحقق رشد و توسعه بسیار پایین و قریب به ناممکن می شود.
همچنین به اعتقاد کارشناسان، باروری در ۳۰ سال آینده آغاز به کاهش خواهد کرد، ازاین رو مهم ترین چالش جمعیتی کنونی کشور، کاهش سطح باروری است و پیری جمعیت مبحث جدی دیگر در آینده است، مولفه های ساختار جمعیتی کشور درحال تغییر است و چند سالی است که روند پیر شدن جمعیت ایران شروع شده و با سرعت به این سمت درحال حرکت است در واقع درحال از دست دادن جوانی جمعیت هستیم، و ساختار جمعیتی کشور بهم خورده است و شاهد کاهش جمعیت هستیم.
در کشور سه گروه جمعیتی وجود دارد که شامل گروه جمعیتی کمتر از ۱۵ سال (جمعیت پایه)، گروه جمعیتی ۱۵ تا ۶۵ سال (جمعیت مولد) و گروه جمعیتی بالاتر از ۶۵ سال (سالمندان) است که این نسبت ها نباید تغییر پیدا کند.
نسبت سالمند باید کمتر از ۱۰ درصد جامعه باشد و گروه مولد هم باید حدود ۷۰ درصد جمعیت را تشکیل دهد تا بتواند چرخ اقتصاد را بچرخاند، گروه پایه هم باید حدود ۲۰ درصد باشد تا همیشه بنیان و ساختار جمعیتی کشور حفظ شود، ازاین رو نیاز است که شاخص ها برای فرزندآوری تغییر کند، جمعیت مبنای توسعه اقتصادی می باشد و بنابراین مهم، کسانی که صاحب فرزندان بیشتری می شوند، باید حمایت شوند همان گونه که خیلی از کشورها از مولفه های حمایتی برای فرزندآوری استفاده می نمایند به صورت مثال فرانسوی ها پنج درصد تولید ناخالص خویش را برای فرزندآوری هزینه می کنند.
دستگاه های حکومتی و حاکمیتی در مورد جمعیت که مهم ترین مسئله کشور است باید اقدامات جدی تری انجام داده و خانواده هایی که صاحب فرزند بیشتری می شوند را مورد حمایت قرار دهند. نقش آموزش همگانی و تغییر سبک آموزش به وسیله شیوه های نوین آموزشی از نکات قابل توجه در این حوزه می باشد.
بکارگیری اقداماتی در جهت رصد و پیگیری فعالیتهای موثر بر تغییر آهنگ رشد جمعیت کشور می تواند موثر باشد که همچون این اقدامات میتوان به اجرای آموزش های پیش، حین و بعد از ازدواج، عرضه مشاوره فرزندآوری به گروه هدف، جلوگیری از ناباروری و جلوگیری از سقط، جلوگیری از صدمه های اجتماعی همچون طلاق و افزایش تحکیم بنیان خانواده، افزایش مهارت های زندگی و فرزندپروری، عرضه خدمات به مادران آبستن و پیگیری ویژه وضعیت مادران آبستن پرخطر، افزایش حاملگی های برنامه ریزی شده با هدف حفظ سلامت مادر و کودک و بسیاری اقدامات دیگر بر ضرورت اجرای سیاست های جمعیتی، اشاره نمود.
در قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت، مشوق هایی چون تسهیلات اشتغال، مسکن و تأمین فضای مناسب برای مادر و کودک، آموزش مادران، پشتیبانی از مادران باردار، مقابله با پدیده سقط جنین، سیاست گذاری عمومی جمعیت و در نهایت درمان ناباروری در نظر گرفته شده است.
قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت
رییس جمهوری در ۲۴آبان ماه ۱۴۰۰ در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، «قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت» مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا به وزارت خانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ابلاغ نمود.
این قانون در جلسه مورخ بیست و چهارم مهرماه ۱۴۰۰ کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده مجلس شورای اسلامی تصویب و بعد از موافقت مجلس با اجرای آزمایشی آن به مدت ۷ سال به تأیید شورای نگهبان رسیده است.
در قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت، مشوق هایی چون تسهیلات اشتغال، مسکن و تأمین فضای مناسب برای مادر و کودک، آموزش مادران، پشتیبانی از مادران باردار، مقابله با پدیده سقط جنین، سیاست گذاری عمومی جمعیت و در نهایت درمان ناباروری در نظر گرفته شده است.
ارائه تسهیلات ویژه برای افزایش جمعیت
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از عرضه تسهیلات ویژه برای افزایش جمعیت و فرزندآوری در وزارت بهداشت اطلاع داد و اضافه کرد: آموزش های قبل از ازدواج، پیشگیری و تشخیص زودرس ناباروری، پشتیبانی از مادران آبستن و شیرده بی بضاعت و صاحب فرزند، عرضه تسهیلات خدمات زایمان در ترویج زایمان طبیعی در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفت.
کمال حیدری عنوان کرد: وزارت بهداشت در جهت اجرای قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت ۶۰ درصد از این قانون را بر عهده دارد و سایر دستگاههای هم وظایفی برای آنها تعریف شده، که باید هر چه سریعتر اجرایی شود.
وی خاطرنشان کرد: جمعیت از مهم ترین دغدغه های کشور بوده و با عنایت به این که میزان رشد جمعیت و فرزند آوری پایین بوده، سال جاری وزارت بهداشت به صورت ویژه به این مورد پرداخته است.
به گفته وی، حالا قرارگاه اداره جوانی و جمعیت در وزارت بهداشت تشکیل شده و با عنایت به این که بحث جمعیت به مقوله فرهنگی تبدیل گشته باید به اهمیت فرزندآوری و امنیت روانی و فرهنگی جوانان توجه شد.
جمعیت از مهم ترین دغدغه های کشور بوده و با عنایت به این که میزان رشد جمعیت و فرزند آوری پایین بوده، سال جاری وزارت بهداشت به صورت ویژه به این مورد پرداخته است. معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: در قانون پشتیبانی از خانواده در جهت پشتیبانی از زوج های جوان برنامه ها و تسهیلاتی در نظر گرفته شده که خانواده های بی بضاعت مورد حمایت قرار می گیرند.
وی با اشاره به اینکه در دوران همه گیری کرونا فرزندآوری افزایش پیدا کرد، اظهار داشت: تک فرزندی از مهم ترین دغدغه های ما است و الان متوسط سن ازدواج حدود ۲۴ سال در جوانان است و باید برنامه های بهتری در جهت فرزندآوری زیاد و ازدواج آسان اجرایی نماییم.حیدری اضافه کرد: بر مبنای قانون جمعیت و فرزندآوری در پنج سال اول بعد از ارزیابی وسیع افراد نیازمند مورد حمایت قرار می گیرند و باید برای تقویت برنامه ها و اجرای قانون کارهای مناسب از نظر بودجه ای صورت گیرد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تاکید براینکه ایجاد تسهیلات مناسب یکی از طریق های فرزندآوری است، اظهار داشت: موضوع هایی مانند مسکن، آموزشی و مسائل معیشتی در قانون جوانی جمعیت آورده شده است.
حیدری ضمن اشاره به این که جمعیت کشور کاهش یافته، اظهارداشت: باروری سالم و درمان ناباروری و فراهم شدن زیر ساخت های لازم و پشتیبانی از ازدواج های دانشجویی مطابق قانون همچون برنامه های وزارت بهداشت است، معاونت بهداشت خط اول تماس با مردم بوده و انجام باروری سالم برعهده این معاونت است.
همه دستگاههای مسئول در اجرای قانون جوانی جمعیت باید پاسخگو باشند
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همه دستگاههای مسئول در اجرای قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت باید در مورد نحوه عملکرد و جدیتشان در این خصوص به مجلس شورای اسلامی پاسخگو باشند.
سید علی یزدی خواه اضافه کرد: قانون جوانی جمعیت که سال قبل به تصویب رسید، به همه دستگاههای مربوطه همچون دانشگاه های سراسری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دستگاههای تبلیغی ابلاغ گردیده است.
وی خاطرنشان کرد: اخیرا این سازمان ها به مجلس دعوت شدند تا در مورد روش اجرای قانون جوانی جمعیت و عملکرد خود گزارش دهند.
یزدی خواه عنوان کرد: در جهان برای بحث جوانی جمعیت و حفظ کیان خانواده دولت هزینه هایی را صرف می کند، در ایران هم دولت با وجود تمام مسائل و مشکلات، موظف به پشتیبانی از خانواده ها برای فرزندآوری است.
این نماینده مجلس تصریح کرد: دولت باید با پیشبینی و اختصاص بودجه های مناسب با هدف کاهش بار مالی ناشی از فرزندآوری به کمک خانواده ها بیاید.
وی تصریح کرد: در قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت هم شاخصهای خوبی همچون امتیازاتی برای حفظ موقعیت مادران شاغل، مرخصی های زایمان و استعلاجی، وام های کم بهره و اعطای زمین در بعضی از شهرهای کم جمعیت پیشبینی شده است.
در جهان برای بحث جوانی جمعیت و حفظ کیان خانواده دولت هزینه هایی را صرف می کند، در ایران هم دولت با وجود تمام مسائل و مشکلات، موظف به پشتیبانی از خانواده ها برای فرزندآوری است.
یزدی خواه افزود: مردم باید به این باور برسند که با عنایت به فرزندآوری، می توانند نسل سالم تری داشته باشند، خانواده های دارای یک فرزند به صورت معمول استرس قابل توجهی را برای محافظت از کودک خود تحمل می کنند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: خانواده ها کوشش برای فرزندآوری را نباید به بحث های معیشتی متصل کنند باآنکه دولت هم باید حمایت های لازم را در این حوزه داشته باشد.
وی اعلام نمود: کافی است مردم به وعده های خداوند در بحث ازدواج و فرزندآوری اطمینان داشته باشند که می فرماید به خاطر ترس از فقر و نداری مانع به دنیا آمدن فرزند نشوید.
یزدی خواه تصریح کرد: این مساله باید فرهنگسازی و گفتمان ازدواج و فرزندآوری در خانواده ها ترویج شود و خانواده هم قبول داشته باشند که تعدد فرزندان، قدرت تعامل و ارتباطات اجتماعی آنان را زیاد می کند.
این نماینده مجلس بر ضرورت ترغیب جوانان به ازدواج با اقدامات فرهنگی و اقناعی تصریح کرد و خاطرنشان کرد: بخشی از نبود رغبت در بین جوانان برای ازدواج در ارتباط با ترویج سبک زندگی غربی است که باید این نگاه اصلاح گردد.


تنها ۵ سال برای اصلاح روند رشد جمعیت کشور فرصت داریم
رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فقط پنج سال زمان برای اصلاح روند کنونی رشد جمعیت کشور و بهبود فرزندآوری داریم تا خطر پیش روی کشور در این حوزه را از سر بگذارنیم.
امیرحسین بانکی پور اضافه کرد: باید قانون جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده به صورت کامل به مسؤلان و مردم اطلاع رسانی شود تا همه از مشوق و حمایت های پیشبینی شده آگاه شوند.
وی عنوان کرد: حالا سه جریان در روند تشویق مردم به فرزندآوری به جان مسئولان و تصمیم گیران افتاده و به نرمی مانع از اجرای دستورات و قوانین ابلاغی می شود.
بانکی پور افزود: چندین سال قبل سند سری دولت آمریکا در خصوص تأثیر کاهش جمعیت ایران بر نابودی این کشور افشا شد و رهبر معظم انقلاب در همان زمان اخطار در زمینه اصلاح روند فرزندآوری را اعلام نمودند.
این نماینده مجلس تصریح کرد: زمانی که بحث اصلاح قوانین در ارتباط با تنظیم خانواده و فرزندآوری عنوان شد، عده ای به سمت شورای نگهبان رفتند تا آنان را ترغیب به پیشگیری از اصلاح این قوانین کند.
وی تصریح کرد: این افراد با هر شخصی در هر جایگاهی با زبان خودشان سخن می گویند و آنان را متقاعد به موافقت با رایشان می کنند.
رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تار و پود تمام برنامه ها در سالهای گذشته تاکید بر تنظیم خانواده و مخالفت با افزایش تعداد فرزندان بوده و الان تغییر این وضعیت کار دشوار و مخالفت عده ای با آن طبیعی است.
وی جریان دیگر مخالف با اصلاح روند تغییر جمعیت را افرادی برشمرد که منافع اقتصادی از تنظیم خانواده دارند و اعلام نمود: این افراد هم به صراحت و به صورت مستقیم در مقابل قوانین مجلس و دستورات دولت ایستادگی نمی کنند، بلکه سخن خویش را با زبان افراد وجیه و شناخته شده می گویند.
تار و پود تمام برنامه ها در سالهای گذشته تاکید بر تنظیم خانواده و مخالفت با افزایش تعداد فرزندان بوده و الان تغییر این وضعیت کار دشوار و مخالفت عده ای با آن طبیعی است.
بانکی پور خاطرنشان کرد: همه باید متوجه باشند که اگر درک درستی از اهمیت این مسئله و تغییر روند فرزندآوری کنونی نداشته باشیم، در مشکل بزرگی گرفتار خواهیم شد.
این نماینده مجلس تصریح کرد: در شرایطی که بودجه سال جاری در سخت ترین وضعیت بسته شد، بودجه قابل توجهی برای اجرای قانون جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده ها برای فرزندآوری تصویب شده است.
وی به تاکیدات سنگین قانون جوانی جمعیت برای برخورد با افرادی که از اجرای آن سر باز می زنند اشاره و افزود: پیش از این در اجرای قوانین مشابه سختگیری نبود، اما از این پس با داروخانه ها، پزشکان، مسؤلان و تصمیم گیرانی که از اجرای مفاد این قانون اجتناب کنند، به جد برخورد می شود.
دستگاه قضایی در عمل به قانون «حمایت از خانواده وجوانی جمعیت» اهتمام ویژه دارد
رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه دستگاه قضایی در عمل به مفاد قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» اهتمام ویژه خواهد داشت، از آمادگی این دستگاه برای تعیین بخشی مخصوص در سازمان بازرسی یا سایر مراکز و مراجع قضایی جهت بررسی و نظارت بر روش اجرای قانون مزبور تصریح کرد.
حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در نشست با طراحان قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» و فعالان حوزه خانواده و جمعیت با اشاره به اینکه خانواده مهم ترین نهاد اجتماعی و به مثابه پایه ای است که جامعه بر آن استوار می شود، اضافه کرد: بدون تردید جمعیت یکی از مؤلفه های مهم در ایجاد اقتدار برای هر کشور و جامعه ای است و هرگونه کوتاهی و قصور در امر توجه به مؤلفه جمعیت، کشور را با بحران های مختلف مواجه می کند.
رئیس قوه قضاییه با تکیه بر این که در تبلیغ و تبیین مقوله تعالی جمعیت آنطور که شایسته است اقدامات درخوری صورت نگرفته، اظهار داشت: هنوز خیلی از عامه مردم و نخبگان حتی کارگزاران و مسؤلان کشور از مفاد و مندرجات قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» و مخاطراتی که از بی توجهی به مقوله تعالی جمعیت، کشور را تهدید می کند، اطلاع و آگاهی ندارند.
بدون تردید جمعیت یکی از مؤلفه های مهم در ایجاد اقتدار برای هر کشور و جامعه ای است و هرگونه کوتاهی و قصور در امر توجه به مؤلفه جمعیت، کشور را با بحران های مختلف مواجه می کند.
رئیس دستگاه قضا در همین راستا اضافه کرد: مقوله تعالی جمعیت و اهمیت آن دارای ابعاد و جنبه های مختلف و متکثر دینی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی است؛ ازاین رو ضروریست این ابعاد و جنبه ها به اشکال مختلف و به صورت هنرمندانه، شیوا و رسا برای عموم مردم، نخبگان و مسؤلان تبیین و تشریح شود تا خطرات پیری جمعیت و بحران های اجتماعی و اقتصادی متأثر از آن برای همگان تفهیم شود.
محسنی اژه ای تصریح کرد: برخی کشورها در برهه هایی سیاست های ضدجمعیتی در پیش گرفته و الان از اتخاذ این سیاست های زیان آور و خسارت زا پشیمان و نادم هستند و با صرف هزینه های هنگفت اقتصادی درصدد جبران آن برآمده اند.
رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: برخی امور هستند که درصورتیکه انجام آنها در وقت معین، فوت و زایل شد، جبران آنها سخت و بعضاً ناممکن است؛ مساله جمعیت در زمره این امور است؛ اگر جامعه ای پیر شد و به تعبیری در سیاهچاله جمعیتی افتاد، جبران و اصلاح این وضع نیازمندگذشت سالیان طولانی، صرف هزینه های اقتصادی هنگفت و دگرگونی فرهنگی جوامع است.
محسنی اژه ای نقش صداوسیما، آموزش و پرورش، دانشگاه، حوزه علمیه و مبلغین مذهبی را در تبلیغ و تبیین سیاست تعالی جمعیت و قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» مهم ارزیابی کرد و ضمن اشاره به لزوم تدوین پیوست رسانه ای برای قانون مزبور، تصریح کرد: مفاد ناظر بر قانون در ارتباط با تعالی جمعیت باید با شیوه های مبتکرانه، هنرمندانه و باورپذیر در سطح جامعه به صورت مکرر و پیوسته تبلیغ و ترویج شود و عموم مردم از مخاطراتی که به واسطه پیری جمعیت و بسته شدن پنجره جمعیتی کشور را تهدید می کند، آگاه شوند.
رئیس قوه قضاییه به نمایندگان مجلس که در طراحی و تصویب قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» نقش داشتند سفارش کرد، اجرای مفاد این قانون مهم و راهبردی را از همه دستگاه ها همچون قوه قضاییه مطالبه کنند و هر دستگاهی همچون دستگاه قضا که در عمل به تکالیف و وظایفش در حوزه قانون مزبور، کوتاهی داشت را مورد بازخواست قرار دهند.
رئیس دستگاه قضا فرهنگ سازی برای ارزش دهی اجتماعی و منزلتی به مقوله فرزندآوری و پرورش فرزندان از جانب مادران را از موضوعات حائز اهمیت در امر سیاست تعالی جمعیت و قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» دانست.
اجرای مفاد این قانون مهم و راهبردی را از همه دستگاه ها همچون قوه قضاییه مطالبه کنند و هر دستگاهی همچون دستگاه قضا که در عمل به تکالیف و وظایفش در حوزه قانون مزبور، کوتاهی داشت را مورد بازخواست قرار دهند.
رئیس قوه قضاییه به طراحان قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» و فعالان حوزه خانواده و جمعیت پیشنهاد کرد که برای پیشگیری از صدمه و معضل سقط جنین جنایی نشستی با جهانگیر معاون اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضاییه برگزار کنند و نظرات و سازوکارهای مدنظر خویش را به وی عرضه کنند تا دستگاه قضایی آنها را به صورت دستورالعمل تدوین و ابلاغ کند.
مساله اصلی در جوانی جمعیت، سبک زندگی خانواده هاست
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: هرچند در قانون جوانی جمعیت به مسایل اقتصادی و تأمین خانواده ها و جوانان بسیار تاکید گردیده است، اما مسئله اصلی در جوانی جمعیت، فرهنگی و سبک زندگی خانواده هاست.
انسیه خزعلی اضافه کرد: در خانواده های ثروتمند کمبود جمعیت و عدم توجه به آن خیلی بیشتر است.
وی افزود: مسلط شدن نگاه فردگرایانه و لیبرالی و اصالت یافتن خوشی های زودگذر برای جوانان که حتی بر منفعت آینده و زمان های دورتر خود و کشورشان ترجیح می یابد از خطراتی است که به شدت جامعه ما را تهدید می کند.
وی افزود: دولت برای ترغیب مردم به افزایش جمعیت، نگاه دوراندیشانه مبتنی بر پیر شدن جمعیت و تبعات ناگوار ناشی از آنرا دارد و می داند که پیر شدن جمعیت هزینه اش زیاد و بسیار خطرآفرین است ازاین رو در مقطعی از زمان برخی مسایل را تحمل می کند تا کشور را جوان نگه دارد و بتواند سرمایه بزرگ انسانی را حفظ کند.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با تکیه بر سلامت جسمی، روانی، فکری و آموزشی زنان اظهار داشت: یکی از نقیصه ها در بحث سلامت، تأمین سلامت آموزشی است، چون که گاهی اوقات آموزش های صحیحی به زنان و خانواده های جامعه داده نمی گردد یا آموزش ها کامل نیست و اشتباه ارائه شده و یا آموزش ها در جای خودش قرار نگرفته است.
خزعلی اضافه کرد: این خلا در سلامت آموزشی زنان و خانواده، مسئولیت مشاوران زن روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور را بیشتر می کند تا سلامت زنان و به تبع آن سلامت خانواده ها بیشتر حفظ شود چونکه محور سلامت در جامعه ما خانواده و محور خانواده زن است و اگر زنان ما آگاه، توانمند، صالح و سالم باشند جامعه سالمی خواهیم داشت.
وی افزود: تمرکز بر سلامت زنان یکی از مسائلی است که هر چه هزینه در این بخش شود به منزله سرمایه گذاری، منفعت و نگاه دوراندیشانه به آینده است، زنی که مایه آرامش، سکون، ثبات و رویکرد مثبت جامعه در خانواده است، اول باید خود دارای آرامش فکری، روحی و جسمی باشد و این وظیفه ما مسئولان امور بانوان است که شرایط را برای سالم بودن زنان فراهم نماییم.
خزعلی اضافه کرد: در وهله نخست باید سرمایه انسانی به لحاظ کمی و کیفی حفظ شود و حفظ این سرمایه از نظر کیفی به این علت است که اگر جوان یا نوجوان از هویت اصیل خود خالی شد و نگاه، هویت و سبک زندگی دیگری به او رسوخ کرد باردیگر جمعیت را از دست داده ایم و با مسئله مهاجرت و کمبود کمی جمعیت مواجه خواهیم شد.
وی ضمن اشاره به قانون انطباق امور اداری و فنی موسسات پزشکی عنوان کرد: اجرای این قانون بسیار ضعیف شده و گلایه زنان را به دنبال داشته است چونکه خیلی از موازین شرعی در رجوع زنان به مراکز درمانی و بیمارستان ها رعایت نمی گردد حال آن که در کشورهای اروپایی وقتی ببینند بیمار، خواستار خدمات خاصی است به او اهمیت می دهند و این جای تاسف دارد که در کشور ما به این مسئله کمتر اهمیت می دهند.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: الان در بعضی مراکز قضایی در ارتباط با صدمه های در رابطه با زنان و کودکان شرایطی فراهم گشته است که دیگر زنان خودسرپرست یا بدسرپرست صدمه دیده مجبور نشوند در ادارات مختلف پیگیر مسایل خود باشد.
برای افزایش جمعیت هیچ تبلیغی نمی شود
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: زمان اجرای برنامه تنظیم خانواده همه جا با پوسترهای "فرزند کمتر، زندگی بهتر" پر شده بود، اما حالا برای افزایش جمعیت هیج تبلیغی نمی گردد.
بهرام عین اللهی عنوان کرد: برنامه های افزایش جمعیت باید با اقدامات تبلیغی و اطلاع رسانی در جامعه نمود پیدا کند.
وی خاطرنشان کرد: حوزویان در روزهای ماه مبارک رمضان به اقصی نقاط کشور برای تبلیغ رجوع می کنند و این ماه فرصت خوبی برای تبلیغ روحانیون در زمینه مسئله بحران جمعیت و لزوم افزایش نرخ باروری است و همینطور به جز این ماه هم از حوزه انتظار داریم به مردم بیشتر آگاهی بخشی کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه لازم است در سفرهای استانی مصوباتی درباره توسعه خوابگاه های متاهلی داشته باشیم، تصریح کرد: در جهت اطلاع رسانی برنامه های جمعیتی لازم است کمیته رسانه در این قرارگاه برای پیگیری اطلاع رسانی و تبلیغات برنامه ها تشکیل گردد.


منبع:

1401/02/31
21:30:36
0.0 / 5
400
تگهای خبر: آموزش , ارتباطات , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین