دبیر شورای عالی فضای مجازی:

باید برای خودکفایی درحوزه اقتصاد دیجیتال تلاش نماییم

باید برای خودکفایی درحوزه اقتصاد دیجیتال تلاش نماییم به گزارش فیکس سرور دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور اظهار داشت: باید در زمینه اقتصاد دیجیتال تلاش نماییم تا به خودکفایی دست یافته و همه خدمات و کالاهایی که امکان عرضه داخلی در کشور دارند بخش قابل توجهی از نیازهای کشور را تامین کنند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، سید ابوالحسن فیروزآبادی در کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات و توسعه پایدار زیرساخت ها اظهار نمود: در عصر جدید اتکا به یک بازیگر تعیین کننده همچون دولت ها و فقط قوانین و مقررات برای اداره حوزه هایی مانند آی سی تی به پایان رسیده و اشکال دیگری همچون سفارش ها و تشکیل کنسرسیوم ها برای رفع موانع در بازار و طراحی رویه ها در کشورها مورد تاکید است.
وی با اشاره به این که سفارش ها بطور معمول از مراجع مهمی همچون دولتی، علمی و بخش خصوصی منتشر می شود، بیان کرد: در کشور نیاز فوری به سفارش ها در زمینه های شبکه، خدمات ابری، پردازش و دیتاسنترها احساس می شود. همین طور ائتلافی از شرکتها برای استانداردگذاری و قاعده گذاری در این عرصه ها باید صورت گیرد.
رییس مرکز ملی فضای مجازی درباب نقش کنسرسیوم ها در تعیین مسیر علم و بازار اقتصادی، اشاره کرد: همگرایی بازار و علم، بازار و فناوری و صنعت با شکل گیری کنسرسیوم ها اتفاق می افتد که البته در بعضی مواقع ناهماهنگی در علم و صنعت در تمامی کشورها در بیان برخی دستاوردها و تحقق شعارها صورت می گیرد که این اتفاق در جهان فراگیر است.
فیروزآبادی با اعلان اینکه مرکز ملی فضای مجازی در بعضی از حوزه ها اطلاعات مستندی از وضعیت کشور برای سیاستگذاری در دسترس نیست، اشاره کرد: این یک مشکل اساسی است که سعی کردیم در اواخر دولت قبل نسبت به رفع آن اقدام نماییم که امیدواریم با ادامه آن در دولت فعلی بتوانیم به وضعیت کشور در این عرصه سامان دهیم.
وی درباب وضعیت خدمات ابری با تاکید بر مصوبه سال ۹۶ شورای عالی فضای مجازی در این عرصه بعنوان چهار خدمت اصلی و پایه شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: در کشور بسیاری به دنبال راه اندازی دیتاسنتر بدون بررسی اصول اولیه و امنیت هستند که باید در این عرصه برای ایجاد خدماتی همچون خدمات ابری تلاش و همکاری تمامی فعالان این حوزه اتفاق بیفتد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی همین طور با اشاره به کنترل حوزه اقتصاد دیجیتال و وضعیت واردات سخت افزارهای مبتنی بر میکروالکترونیک، اضافه کرد: متاسفانه این صنعت سرمایه بر است و انتظار داریم تا برای حل این مشکل نیز بخش خصوصی و اصناف مرتبط همکاری کنند. شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی نیز با نگاه مثبت به دنبال این است تا شرکت های مبتنی بر دیجیتال و خدمات بتوانند وارد فرابورس و بازار سرمایه شوند تا بتوانیم با تلاش همه جانبه و همگرایی ملی نسبت به رفع خلاء زنجیره ای در این عرصه اقدام نماییم و در جهت اقتصاد ملی گام برداریم.
فیروزآبادی با اعلان اینکه اولویت بندی به سبب محدودیت سرمایه مورد تاکید قرار دارد، اظهار داشت: نیروی انسانی مناسبی در این عرصه در کشور فعال است و باید بتوانیم تخصیص سرمایه را به نحو مناسب برایشان مدیریت نماییم تا هم در زمینه های نرم افزار و هم سخت افزار اهداف محقق شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام نمود: ممنوعیت خرید تعدادی از سخت افزارهای خارجی در دستگاه های دولتی پیش تر ابلاغ گردیده که خوشبختانه توانستیم با وجود خیلی از مخالفت ها به خودکفایی قابل قبولی در بعضی از زمینه های آن دست یابیم و این در حالیست که خیلی از کشورهای دیگر نیز درحال ورود به این حوزه هستند.
منبع:

1401/02/29
14:03:07
0.0 / 5
372
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , دیجیتال , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین