رییس كمیسیون مشترك طرح جوانی جمعیت در مجلس:

مجازاتهای سختی برای متخلفان از اجرای قانون جوانی جمعیت تعیین شده است

مجازاتهای سختی برای متخلفان از اجرای قانون جوانی جمعیت تعیین شده است به گزارش فیکس سرور ایرنا- رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برای متخلفان از اجرای قانون جوانی جمعیت، مجازات های سنگینی تعیین شده است و هیچ تعارفی در این خصوص وجود ندارد.


امیرحسین بانکی پور روز شنبه در همایش معاونان بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور در مشهد اضافه کرد: در جهت منویات مقام معظم رهبری برای جوانی جمعیت و فرزندآوری، تلاش شد قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت، برای مقابله با بحران جمعیت در مجلس مصوب شود اما در یک و نیم سال قبل مشخص شد مخالفان جدی در راه تصویب این قانون وجود دارد.
وی افزود: این قانون ۷۳ ماده دارد که ۲۰ ماده مختص وزارت بهداشت و ۲۰ ماده هم مشترک بین وزارت بهداشت و سایر دستگاه هاست.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: غرب از مهم ترین مخالفان این قانون است و این مخالفان با بهره بردن از رسانه های معاند به صورت دائمی درحال تخریب این قانون هستند.
بانکی پور اضافه کرد: همینطور بعضی از فعالان کادر پزشکی و سلامت هم به خاطر تغییر الگوی ناشی از اجرای این قانون مقاومت هایی می کنند چون تغییر عادات دشوار می باشد همینطور برخی ذینفعان که چرخه اقتصادی شان با این قانون به مخاطره می افتد، مخالف آن هستند و پنج دفعه در راه تصویب قانون مانع ایجاد کردند اما خوشبختانه وزارت بهداشت با تمام مقاومتها برای عملیاتی شدن این قانون پای کار است.
وی افزود: هم اینک نرخ سقط جنین به نرخ زاد و ولد نزدیک شده است که یکی از علل آن طرح سقط جنین "سندروم داون" است که در آزمایشهای تشخیصی حتی احتمال از میان رفتن جنین سالم هم وجود دارد بنابراین مبحث سقط جنین سندروم داون از مقام معظم رهبری و مراجع استفتا شد و همه گفتند این سقط مجاز نیست.
نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: الان طرح رفع استرس از مادر جایگزین طرح غربالگری برای سقط جنین شده و و دیگر سقط جنین در شبکه بهداشت و درمان غیر قانونی و تخلف است و مجازات های سنگینی برای آن پیشبینی شده است و مسیر سقط جنین مشکل دار فقط از مسیر پزشک قانونی باید صورت گیرد.
بانکی پور اضافه کرد: اقلام جلوگیری از حاملگی هم دیگر به صورت مجانی توزیع نمی گردد.
ایران در سیاهچاله جمعیتی
رییس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در آستانه پدیده خطرناک پیری جمعیت قرار داریم و طبق نظر جمعیت شناسان این بحران در کشور به صورت چاله جمعیتی رخ داده است.
بانکی پور اضافه کرد: در اروپا، پیری جمعیت با شیب کند ۳۰۰ ساله صورت گرفت اما در ایران پیری جمعیت طی۳۰ سال اتفاق می افتد و ابر بحران پیری جمعیت در سه دهه آینده رخ خواهد داد و این بحران پیری جمعیت با بحرانهای دیگر در بخشهای اقتصادی، اجتماعی، سلامت، خانوادگی و امنیتی همراه می باشد.
وی افزود: هشت سال قبل بهترین فرصت برای جبران نرخ پیری جمعیت بود که و با نرخ بالای زنان مستعد باروری مواجه بودیم اما از این فرصت استفاده نشد و در این بازه زمانی نرخ زاد و ولد ۳۰ درصد و نرخ ازدواج ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد.
رییس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طبق پیشبینی جمعیت شناسان، سقوط نرخ باروری تا سال ۱۴۰۵ ادامه دارد که باید مانع از ادامه این روند شد.
بانکی پور اضافه کرد: برای بحران پیری جمعیت تا ۱۵۰ سال درمانی وجود ندارد و باید پیش از ورود به این بحران، پیشگیری کرد و دوران طلایی برای جلوگیری از آینده هولناک پیری جمعیت هم ۶ سال پیش روست و اگر در این دوران اقدامی صورت نگیرد دیگر فرصتی برای جبران وجود نخواهد داشت که خوشبختانه دوره طلایی برای گذر از بحران پیری با فعالیت دولت انقلابی همزمان شده است و باید از این فرصت بهره برد.
همایش معاونان بهداشت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور از ۱۷ تا ۱۹ اردیبهشت در مشهد درحال برگزاری است.


منبع:

1401/02/24
22:09:33
0.0 / 5
397
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , دستگاه , هاست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین