سنگ تمام روزنامه دولت برای مخالفت با پتروشیمی میانكاله:

هم کارشناسان مخالفند هم مردم

هم کارشناسان مخالفند هم مردم فیکس سرور: روزنامه ایران نوشت: وزیر کشور برپایه دستور رئیس جمهور اعلام نمود تا بررسی دوباره ابهامات زیست محیطی، راه اندازی پتروشیمی میانکاله متوقف خواهد ماندفعالان و کارشناسان محیط زیست با عنایت به ادله های کارشناسی، اقتصادی و اجتماعی صدور مجوز زیست محیطی را برای پتروشیمی میانکاله غیر ممکن می دانند و خواهان خروج تجهیزات پیمانکار از اراضی ملی- مرتعی و بازگرداندن اراضی ملی به سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور شدند. آنها می خواهند در گام نخست نهال های اکالیپتوس کاشته شده در منطقه از دل خاک بیرون آورده شوند. این درخت ریشه رونده دارد و هرجا که آب ببیند آنرا می بلعد. کارشناسان این واهمه را دارند که گذشت زمان به ریشه زنی عمیق این درختان در منطقه منجر شود. برای اولین بار نیست که مازندران از «اکالیپتوس» زخم می خورد. فعالان می خواهند این دفعه اشتباه کاشت درخت مهاجم از سرچشمه خشک شود.
مجید مخدوم استاد محیط زیست و بنیانگذار آموزش عالی در رشته محیط زیست در ایران هم در گفتگو با «ایران» از تشکیل یک تیم قوی با همکاری دانشگاه ها برای مطالعات زیست محیطی پتروشیمی میانکاله خبر می دهد و می گوید: «هرچند باید تا آخر مطالعات صبر کرد اما ساخت پتروشیمی برای میانکاله سنگین و خارج از توان اکولوژیکی آن است.» او احتمال می دهد که در این مرحله سازمان حفاظت محیط زیست کشور برپایه مطالعات انجام گرفته ساخت پتروشیمی در میانکاله را رد خواهد نمود. او گزارش ارزیابی تهیه شده توسط تیم قبلی را ناقص اعلام می کند و می گوید: «این ارزیابی باید به روش فنی و ترکیبی صورت گیرد ازاین رو سازمان محیط زیست باید یک تیم قوی را انتخاب نماید.»
مخدوم به پیشروی دریای کاسپین(خزر) در هر 13 سال اشاره می کند و از احتمال زیر آب رفتن هرگونه ساخت و ساز در منطقه خبر می دهد. او تالابی بودن منطقه را سبب فرورفتن سازه ها و حجم ها می داند ومی گوید فرورفتن بخش هایی از نیروگاه نکا در منطقه تالابی و پیشروی دریا نشان داده است شمال از نظرعلمی توان اکولوژی این صنعت را ندارد. دامداران منطقه هم از مرگ گله های گوسفند در این منطقه برپایه سیلاب و پیشروی آب دریا در سالهای گذشته خبر می دهند. این اتفاق ها همچون علل ممنوعیت قانونی ایجاد صنایع در شمال است. صنعتی که آلودگی آبی و خاکی را هم به دنبال دارد. این آلودگی ها همین هم اکنون هم به افزایش میزان مبتلا شدن به انواع سرطان همچون سرطان مری و معده در استانهای شمالی منجر گردیده است. آلودگی هایی که همراه با محصولات باغی و زراعی روی سفره شمالی ها می آید و آنها را روانه بیمارستان می کند.


منبع:

1401/01/30
12:54:19
0.0 / 5
362
تگهای خبر: آموزش , دانش , دانشگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین