سرعت یک میلیون برابری توسعه واکسن ها با یک ابزار جدید دی ان ای

سرعت یک میلیون برابری توسعه واکسن ها با یک ابزار جدید دی ان ای فیکس سرور: بنا بگفته دانشمندان، یک ابزار جدید دی ان ای می تواند توسعه واکسن ها را بیش از یک میلیون برابر سرعت ببخشد و تنها در عرض 7 دقیقه نتایج را عرضه نماید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، جستجو برای عوامل دارویی مانند واکسن های جدید، دانشمندان را به سمت بررسی هزاران مولکول بالقوه و مرتبط سوق می دهد. اما اگر این پروسه بتواند در مقیاس نانو صورت گیرد، چه می شود؟ چنین پیشرفتی بطور قابل توجهی استفاده از مواد و انرژی را به حداقل می رساند.
حالا برمبنای بیانیه مطبوعاتی انتشار یافته توسط دانشگاه "جنوبی دانمارک"(SDU) بنظر می رسد یک ابزار جدید توسعه یافته در این دانشگاه اجازه می دهد تا بیش از ۴۰ هزار مولکول مختلف در یک نقطه کوچکتر از یک سر سوزن، ترکیب و تجزیه و تحلیل شوند.
این روش که با بهره گیری از حباب های صابون مانند بعنوان ظروف نانو کار می کند، می تواند به شدت میزان مصرف مواد، انرژی و هزینه های اقتصادی را برای شرکت های دارویی کم کند و به آنها اجازه دهد فرآیندهای خودرا تا بیش از یک میلیون برابر سرعت بخشند.
"استفان ووگل" استاد گروه فیزیک، شیمی و داروسازی این دانشگاه و سرپرست این تیم تحقیقاتی، اظهار داشت: این فناوری از بارکدهای DNA مشابه با بارکدهای موجود در محصولات مصرفی مردم، برای دنبال کردن هویت همه ترکیبات، معرف ها و واکنش های شیمیایی که بطور موازی در هزاران نانورآکتور بسیار کوچک انجام می شوند، استفاده می نماید.
"نیکوس هاتزاکیس"، دانشیار گروه شیمی دانشگاه "کپنهاگ" و محقق ارشد این تیم تحقیقاتی، صرفه جویی در منابع را با بهره گیری از این روش به استفاده از یک لیتر آب و یک کیلوگرم ماده در مقابل کل حجم آب تمام اقیانوس ها و تمام مواد موجود در کوه اورست تشبیه می کند.
پژوهشگران می گویند این پیشرفت، یک تلاش مشترک است که مستلزم پیشرفت در حوزه های بیوشیمی مصنوعی، نانوتکنولوژی، ترکیب دی ان ای، شیمی ترکیبی و حتی فناوری یادگیری ماشینی است و این پروژه منجر به گشودن مرز جدیدی در شیمی و بیوشیمی می شود.
"نیکوس هاتزاکیس" توضیح داد: هیچ عنصر واحدی در روش ما کاملاً جدید نیست، اما عناصر مورد استفاده ما در این مطالعه هیچ گاه تا حالا به این صورت به شکل یکپارچه ترکیب نشده اند.
پژوهشگران حدس می زنند که گروههای صنعتی و دانشگاهی درگیر در ترکیب یا سنتز مولکول های بلند مانند پلیمرها می توانند از نخستین گروه هایی باشند که این روش را اتخاذ می کنند.
منبع:

1401/01/21
13:18:45
0.0 / 5
337
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین