ایلان ماسک معدنچی می شود!

ایلان ماسک معدنچی می شود! به گزارش فیکس سرور برقی شدن خودرو های سواری با مزایای شناخته شده ای همچون کاهش انتشار کربن و از بین رفتن وابستگی به سوخت های فسیلی همراه می باشد، با این وجود مانعی بزرگ وجود دارد که سازندگان وسایل نقلیه برقی هم اکنون با آن مواجهند و آن قیمت بسیار بالای لیتیوم است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از فیوچریزم، یکی از اشکالات شرکتهای سازنده ی خودرو های برقی دسترسی به عناصر کمیابی است که برای ساخت باتری این وسایل نقلیه مورد نیاز است.
استخراج لیتیوم کاری به شدت دشوار است و هزینه های محیط زیستی قابل توجهی بر جهان تحمیل می کند. استخراج لیتیوم، به خاک صدمات بسیاری رسانده و باعث آلودگی هوا می شود. عملیات استخراج لیتیوم، جریان های آبی را که مورد استفاده انسان و چهارپایان است و برای آبیاری محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند، آلوده می کند.
بنابراین است که ما حالا در میانه بحران لیتیوم قرار داریم. با وجود علل دیگری مانند افزایش تقاضا برای خودرو های برقی، قیمت جهانی لیتیوم در یک سال قبل به بیشتر از ۴۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
حالا به نظر می آید که این موقعیت، تسلا را به سمت قدم نهادن در صنعتی جدید سوق دهد.
ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا روز جمعه در توییتی نوشت: قیمت لیتیوم سر به فلک کشیده! تسلا امکان دارد مجبور شود مستقیما وارد عرصه استخراج و پالایش لیتیوم در مقیاس بزرگ شود، مگر آنکه هزینه ها بهبود یابد.
وی ادامه داد: این عنصر به خودی خود با کمبود مواجه نیست؛ چونکه لیتیوم در سرتاسر زمین وجود دارد، اما سرعت استخراج و پالایش آن کم است.
این پیشنهادی قابل توجه است؛ چونکه تسلا برای آغاز کسب و کار استخراج معدنی خود به منابع زیادی نیاز دارد.
علاوه بر این، شرکتهای دیگر به صورت فزاینده ای به دنبال راهی برای آخر دادن به وابستگی ما به این عنصر هستند. برای مثال بعضی از محققان باور دارند که زینک می تواند جایگزین ارزشمندی باشد. سایرین باور دارند که باتری های نمکی یا سدیم-یون می توانند جایگزین های امیدوارکننده ای باشند.
با این وجود جایگزین مناسبی که بتوان آنرا در مقیاس بالا تولید کرد و همینطور بتواند با چگالی انرژی قابل توجه باتری های لیتیوم یون رقابت کند، هنوز پیدا نشده است.
به زبان دیگر به رغم افزایش قیمت ها، تسلا احیانا در آینده ی نزدیک به لیتیوم وابسته می ماند. این بدان معناست که ما امکان دارد شاهد افزایش قیمت خودرو های برقی شرکت تسلا و سایر شرکت ها باشیم که این مورد تلاش مداوم برای پذیرش گسترده خودرو های برقی توسط عموم را با مشکل روبه رو می کند.
در واقع ماه گذشته تسلا مجبور شد قیمت خودرو های خویش را افزایش دهد و الان ارزان ترین مدل تسلا یعنی مدل ۳ قیمتی بیشتر از ۴۶ هزار دلار دارد.
حالا دوره سختی برای سازندگان خودرو های برقی است. کمبود ریزتراشه و بی ثباتی های سیاسی بوجود آمده در نتیجه حمله روسیه به اوکراین سبب افزایش قیمت کالاها شده است.
احتیاج به جایگزینی برای باتری های لیتیوم-یون هیچ گاه تا این اندازه حس نشده بود و شرکتهای سراسر جهان به شدت به دنبال یافتن راه هایی برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده ی جامعه هستند. اما آیا تسلا می تواند با ایجاد معادن لیتیوم خود شرایط را تغییر دهد؟ برای پاسخ به این سؤال باید منتظر بمانیم.
منبع:

1401/01/20
23:39:26
0.0 / 5
405
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین