هیدروژلی که می تواند از پیشروی سرطان جلوگیری نماید

هیدروژلی که می تواند از پیشروی سرطان جلوگیری نماید به گزارش فیکس سرور پژوهشگران آمریکایی، نوعی هیدروژل ابداع نموده اند که می تواند از پیشروی سرطان و متاستاز آن جلوگیری نماید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، پس از جراحی برای برداشتن تومورها، بعضی از سلول های سرطانی می توانند در جایی باقی بمانند تا باردیگر رشد کنند یا به قسمت جدیدی از بدن بروند. پژوهشگران "دانشگاه ویسکانسین- مدیسن" (UW–Madison)، نوعی هیدروژل ساخته اند که بعد از جراحی میتوان از آن برای پیشگیری از رشد مجدد تومور یا کند کردن روند پیشروی آن بهره برد.
این هیدروژل با آزاد کردن دو ترکیب انتخاب شده، به پیشگیری از بازگشت سرطان بعد از جراحی می پردازد. اولین ترکیب، دارویی به نام "پکسیدارتینیب" (Pexidartinib) است که هم اکنون برای مهار "ماکروفاژهای در رابطه با تومور" (TAMs) استفاده می شود. ماکروفاژهای در رابطه با تومور، سلول های ایمنی هستند که به علل نامشخص، طرف های مقابل خویش را تغییر داده اند. بدین ترتیب، مهار آنها می تواند پیشروی یا رشد مجدد سرطان را کند سازد.
ترکیب دوم، از پادتن های "PD-1" تشکیل شده است که به آموزش دادن سلول های T برای شناسایی سلول های سرطانی و حمله به آنها کمک می کنند. این پادتن ها برای ثبات یافتن، به پلاکت ها متصل می شوند.
این دو ترکیب به همراه هم از تشکیل شدن یک ریزمحیط مساعد برای پیشروی سرطان جلوگیری می کنند و سیستم ایمنی بدن را یاری می دهند تا سلول های سرطانی باقیمانده بعد از جراحی را پاکسازی کند. هیدروژل بگونه ای طراحی شده است که بعد از اتمام کار، به صورت ایمن در بدن تجزیه شود.
پژوهشگران این هیدروژل را در موش های مبتلا به انواع متعدد سرطان همچون سرطان روده بزرگ، ملانوما، سارکوم و سرطان پستان سه گانه منفی آزمایش کردند. هیدروژل به صورت قابل توجهی توانست بازگشت و متاستاز سرطان را کم کند و میزان بقای موش ها را بالا ببرد. همه حیوانات گروه کنترل شده در عرض ۳۶ روز تسلیم شدند؛ در حالیکه میزان بقا برای موش های تحت درمان بسته به نوع سرطان آنها، بین ۵۰ تا ۶۶ درصد بود.
همچنین، کاربرد موضعی هیدروژل به پیشگیری از عوارض جانبی که در صورت دارورسانی ایجاد می شوند، کمک می نماید. بدین ترتیب، هیچ عارضه جانبی عمده ای در موش های مورد بررسی مشاهده نشد.
به قول پژوهشگران، نکته مهم این است که بعضی از سرطان ها معمولاً به خوبی به ایمنی درمانی پاسخ نمی دهند و مستعد متاستاز هستند. بنابراین، اثربخشی درمان با هیدروژل می تواند دلگرم کننده باشد.
"کوانیین هو" (Quanyin Hu)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما واقعا خوشحالیم که می بینیم این راهبرد می تواند ضد خیلی از انواع متعدد تومور، کارآمد باشد و بیشتر خوشحالیم که می بینیم این درمان می تواند متاستاز تومور را مهار کند.
پژوهشگران قصد دارند آزمایش های حیوانی بیشتری را انجام دهند تا هیدروژل را برای آزمایش های انسانی آماده کنند.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.1401/01/19
12:11:17
0.0 / 5
316
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین