توالت های هوشمندی که بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را شناسایی می کنند!

توالت های هوشمندی که بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را شناسایی می کنند! به گزارش فیکس سرور بررسی جدید پژوهشگران ˮدانشگاه استنفوردˮ نشان داده است که نوعی توالت هوشمند می تواند یک راهبرد کارآمد برای تشخیص کووید-۱۹ باشد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، پژوهشگران "دانشگاه استنفورد"(Stanford University)، یک راهبرد احتمالی را جهت استفاده از توالت های هوشمند عرضه کرده اند. نظر آنها این است که از این تکنولوژی برای نظارت بر بیماری کووید-۱۹ استفاده گردد.
افزایش موارد مبتلا شدن به "کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲"(SARS-CoV-2)، انجام دادن آزمایش های گسترده، مکرر و مداوم را برای شناسایی مبتلایان و کاهش اپیدمی های جدید ضروری کرده است. باآنکه سواب های بینی معمولاً برای آزمایش استاندارد کووید-۱۹ به کار می روند اما با افزایش ناراحتی بیمار همراه هستند و به جمع آوری دستی نیاز دارند.
ماهیت پایدار همه گیری می تواند به خستگی روانی منجر شود و حساسیت عمومی را نسبت به کنترل کووید-۱۹ کم کند. در این راستا، سیستم های نظارت مانند توالت های هوشمند کاملا خودکار که امکان تشخیص آران ای کروناویروس در مدفوع را فراهم می کنند، می توانند روش ارزشمندی در تشخیص دادن کووید-۱۹ باشند.
پژوهش های پیشین گزارش داده اند که حتی بعد از رفع شدن نشانه های ریوی و حدودا پنج هفته بعد از اینکه آزمایش های تشخیصی با نتایج منفی همراه شوند، کروناویروس را میتوان در مدفوع شناسایی کرد.
بررسی پیشین پژوهشگران این پروژه نشان داد که ساکنان خانه های هوشمند، بیشتر از توالت های هوشمند استقبال می کنند. بنابراین، آنها آزمایش مبتنی بر توالت هوشمند را بعنوان یک راهبرد کلیدی در پیشبرد تشخیص دقیق کووید-۱۹ در نظر گرفتند.
پژوهشگران در این پروژه جدید، کاربرد احتمالی توالت های هوشمند را برای تشخیص خودکار کووید-۱۹ و نظارت بلندمدت گزارش داده اند.
پلت فرم توالت هوشمند معروف به "COVI-ID"، ضمائم قابل نصب را شامل می شود تا امکان نصب آسان در فضاهای عمومی و پرجمعیت مانند مجتمع های خرید، میادین ورزشی، بیمارستان ها و مدارس را فراهم آورد. این فناوری به تغییر دادن زیرساخت های موجود نیازی ندارد. توالت های هوشمند دارای ماژول هایی برای جمع آوری کامل نمونه مدفوع و تشخیص فوق سریع آران ای کروناویروس با استفاده از آزمایش اسید نوکلئیک هستند. علاوه بر این، فناوری توالت هوشمند می تواند ضدعفونی کارآمد را تضمین کند.
توالت های هوشمند، کیوآر کد داخلی دارند که وقتی شخصی روی آنها می نشیند، اسکن می شود و نمونه مدفوع به صورت خودکار مورد بررسی قرار می گیرد. نتایج آزمایش طی چند دقیقه آماده می شوند و در شبکه ردیابی قرار می گیرند. این امر با شناسایی عوامل ایجادکننده، به جلوگیری از شیوع بیماری های همه گیر و محلی کمک می نماید.
سیستم ردیابی پلت فرم COV-ID را میتوان با کمک بلوتوث به دستگاههای "گوگل" و "اپل" متصل کرد تا داده ها روی تلفن های همراه نمایش داده شوند. افرادی که نتیجه آزمایش آنها مثبت باشد، اطلاعاتی را در مورد آزمایش ها و پروتکلهای قرنطینه دریافت می کنند.
جمع آوری دستی نمونه های مدفوع، یک روش ناراحت کننده و نفرت انگیز است که استفاده از مواد مدفوع را برای تشخیص دادن کووید-۱۹ محدود می کند. بنابراین، روش جمع آوری نمونه با پلت فرم COV-ID کاملا خودکار است. این امر، به کاهش مداخله انسانی و افزایش پذیرش بیمار انجامید.
علاوه بر این، توالت ها باید بهداشتی باشند و از بروز آلودگی ناشی از نمونه های آزمایش جلوگیری نمایند. این پیش نیاز را میتوان با استفاده از ضدعفونی کننده های فرابنفش برای پاکسازی دقیق سطح توالت و دستگاههای تحلیلی در پلت فرم COV-ID برآورده کرد.
توالت های هوشمند که یک سیستم برپایه فناوری "اینترنت اشیا"(IoT) هستند، باید بتوانند به صورت ایمن به شبکه های ردیابی متمرکز متصل شوند تا امکان مشارکت فعال کاربر و تعیین صدمه شناسی کووید-۱۹ را فراهم آورند و در نهایت به تدوین دستورالعمل هایی برای پیشگیری از شیوع این بیماری در آینده کمک کنند. این امر با استفاده از ردیابی متمرکز و انتقال اطلاعات از راه بلوتوث به دستگاههای هوشمند گوگل و اپل صورت گرفت.
یکی دیگر از پیش نیازهای مهم برای موفقیت COV-ID، حفظ حریم خصوصی کاربر است. پلت فرم توالت هوشمند، اطلاعات کاربر را از بین می برد و تنها در صورتی آنها را در شبکه ردیابی متمرکز آپلود می کند که کاربر تصمیم بگیرد شماره تلفن همراه خویش را عرضه نماید.
پلت فرم COV-ID علاوه بر تشخیص کووید-۱۹ می تواند اطلاعات تکمیلی را در مورد سطح اشباع اکسیژن و دمای بدن عرضه نماید که پارامترهای مهمی برای ارزیابی شدت این بیماری هستند. همینطور پلت فرم COV-ID، تجزیه و تحلیل ساختار مدفوع را فعال می کند که می تواند اسهال را بعنوان یک نشانه بالقوه کووید-۱۹ تشخیص دهد.
برپایه یافته های این پژوهش میتوان اظهار داشت که پلت فرم توالت هوشمند COV-ID، یک روش غیرتهاجمی، سریع و راحت برای نظارت بر کووید-۱۹ است. این پلتفرم، تشخیص زودهنگام کووید-۱۹ را در افراد آلوده بدون علامت امکان پذیر می کند و در نتیجه، جلوگیری از شیوع احتمالی را ساده تر می سازد. با این حال، موفقیت پلت فرم تا اندازه زیادی به رضایت و پذیرش کاربر بستگی دارد.
این پژوهش، در مجله "Nature Digital Medicine" به چاپ رسید.1401/01/15
23:14:20
0.0 / 5
453
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین