آیا اکتشافات فضایی ارزش هزینه کردن را دارند؟

آیا اکتشافات فضایی ارزش هزینه کردن را دارند؟ باتوجه به پیشرفت اکتشافات فضایی و فناوری های در رابطه با آنها، این پرسش مطرح می شود که اکتشافات فضایی چه اهمیتی دارند؟


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، شاید بهترین پاسخ برای دلیل اهمیت اکتشافات فضایی، در تاریخ ما نهفته باشد. چه چیزی موجب شد اجداد ما به دشت ها کوچ کنند؟ آیا توزیع گسترده تر گونه های انسان، شانس بیشتری برای بقا ارائه می دهد؟
حدودا همه تمدن های موفق، به اکتشاف تمایل داشته اند. انسان ها هنگام کاوش ممکنست خطرات مناطق اطراف را شناسایی کنند و برای آنها آماده شوند. آگاهی نداشتن از این خطرات می تواند به ما لطمه برساند. با آگاهی یافتن از این خطرات، ممکنست بتوانیم اثرات یا نتایج آنها را کاهش دهیم.
در صورتیکه خیلی از منابع صرف کارهایی می شوند که بازدهی کمی دارند، اکتشاف فضایی به انسان امکان می دهد تا منابع جدیدی را بیابد. منابع به موفقیت در بقا کمک می کنند.
با اکتشاف در جهان های بیگانه مانند زهره، مریخ یا قمر زحل می توانیم دنیای خودرا دقیق تر مورد بررسی قرار دهیم. اکتشاف در منظومه شمسی، بر درک رابطه زمین با سیارات دیگر متمرکز است و گامی اساسی برای کاوش گسترده تر در جهان بشمار می رود.
بااینکه فضا ممکنست شگفتی ها و توضیحات زیادی در مورد چگونگی شکل گیری جهان یا نحوه عملکرد آن در بر داشته باشد اما خطراتی نیز به همراه دارد. احتمال برخورد یک سیارک یا دنباله دار بزرگ با زمین، کم است اما با گذشت زمان احیانا رخ خواهد داد.
تعدادی از توضیحات مربوط به انقراض و تکامل، برخورد سیارک ها یا دنباله دارها را شامل می شود. پژوهشگران تلاش می کنند چنین تهدیدهایی را شناسایی کنند و ممکنست بتوانند کاری در مورد آن انجام دهند.
دانش به دست آمده در مورد این خطرات می تواند به ما بعنوان یک گونه، امکان زنده ماندن بدهد. بدون توانایی دستیابی به فراسوی فضا ممکنست شانسی برای نجات ما وجود نداشته باشد.
دانش به دست آمده در مورد این خطرات می تواند به ما بعنوان یک گونه، امکان زنده ماندن بدهد. بدون توانایی دستیابی به فراسوی فضا ممکنست شانسی برای نجات ما وجود نداشته باشد.
زمین تنها سیاره ای است که حیات را حفظ می نماید اما توانایی ما برای سازگاری شاید در نهایت به ما امکان دهد تا در سیارات و قمرهای دیگر ساکن شویم.
سبک زندگی ما در سیارات دیگر متفاوت خواهد بود اما زندگی و فرهنگ انسان در گذشته سازگار شده است و یقینا در آینده نیز چنین خواهد شد. فضا امکان رشد و موفقیت را برای ما فراهم می آورد.

چرا اکتشاف فضایی مهم است؟
بیشتر افرادی که عاشق فضا هستند و به اکتشاف اعتقاد دارند، احیانا این حرف را شنیده اند: "وقتی روی زمین مشکلاتی وجود دارد، نباید پول خودرا برای اکتشاف فضایی هدر دهیم."
بااینکه نگرانی های حوزه بهداشت عمومی، بی عدالتی های اجتماعی، تغییرات آب و هوایی و سایر مسائل فوری، مهم هستند اما حل کردن این مشکلات، به کاهش بودجه برنامه های فضایی بستگی ندارد.
شاید بتوان دلایلی را برای تاکید بر اهمیت اکتشافات فضایی بیان کرد.
۱. پژوهش های فضایی آن قدر که تصور می شود، پرهزینه نیستند
خیلی از کشورهای جهان، روی علم و اکتشافات فضایی بعنوان بخشی متعادل از کل بودجه خود سرمایه گذاری می کنند. بررسی افکار عمومی نشان داده است که مردم تخمین می زنند که ناسا تا یک چهارم بودجه فدرال آمریکا را به خود اختصاص می دهد اما در حقیقت، بودجه ناسا تنها حدود ۰/۵ درصد از کل بودجه فدرال آمریکا است و این مقدار زیادی نیست. اطلاعات درست ممکنست به منتقدان اطمینان دهند که هزینه اکتشافات فضایی آن قدر که فکر می کنند منابع عمومی را تحت تاثیر قرار نمی دهد.
بررسی افکار عمومی نشان داده است که مردم تخمین می زنند که ناسا تا یک چهارم بودجه فدرال آمریکا را به خود اختصاص می دهد اما در حقیقت، بودجه ناسا تنها حدود ۰/۵ درصد از کل بودجه فدرال آمریکا است و این مقدار زیادی نیست.
۲. هزینه کردن برای اکتشافات فضایی، نتیجه مثبت دارد
اگر کسی استدلال می کند که بودجه عمومی باید برای حل کردن مشکلات جهان هزینه شود، باید بداند که هزینه های صرف شده برای ناسا، تأثیر مثبتی بر اقتصاد آمریکا داشته است. هزینه کردن برای اکتشافات فضایی، از مشاغل بسیار مهم پشتیبانی می کند، پیشرفت های حوزه فناوری را با کاربردهای عملی تقویت می کند و فرصت های تجاری را فراهم می آورد که بازخورد اقتصادی دارند. این کار به نوبه خود به افزایش حجم پول عمومی کمک می نماید که می توان آنرا برای حل فوری ترین مشکلات جهان هزینه کرد.
۳. اکتشافات فضایی مستقیما بر مشکلات زمینی تأثیر می گذارند
کاوش در فضا می تواند از راه های دیگری نیز به جهان کمک نماید. بررسی نحوه رشد مواد غذایی در مدار زمین یا مریخ، بینش هایی را در مورد رشد مواد غذایی در وضعیت ناملایم روی زمین ارائه می دهد و دانشی را به وجود می آورد که می تواند به کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی کمک نماید. پژوهش های پزشکی انجام شده در ایستگاه فضایی بین المللی به ما کمک می کنند تا بدن انسان را با روش های جدیدی درک نماییم و همچنین، امکان نجات جان انسان ها و بهبود کیفیت زندگی را فراهم می کنند.
۴. اکتشافات فضایی کمک می کنند تا جهان خودرا بهتر درک کنیم
بررسی فضا، یک تغییر مهم در دیدگاه ما به وجود می آورد. هنگامی که ما در مورد آن چه در ورای زمین نهفته است، می آموزیم، زمینه ای برای درک سیاره خودمان ایجاد می شود. بررسی سایر جهان های منظومه شمسی ما و فراتر از آن نشان میدهد که زمین، جهانی باارزش جهت زندگی کردن است. هنگامی که فضانوردان به فضا سفر می کنند، می بینند که جو زمین چقدر نازک و ضعیف است و تعادل شکننده ای را که در آن زندگی می نماییم، درک می کنند. دیدگاه کیهانی، بر اهمیت صیانت از قابلیت سکونت سیاره ما تاکید می کند و سرمایه گذاری کردن در این عرصه را تشویق می کند.
دیدگاه کیهانی، بر اهمیت صیانت از قابلیت سکونت سیاره ما تاکید می کند و سرمایه گذاری کردن در این عرصه را تشویق می کند.
۵. اکتشافات فضایی روزی زندگی ما را نجات خواهند داد
اگر یک سیارک به زمین برخورد کند، هیچ کدام از پیشرفت های اجتماعی و زیست محیطی در جهان به ما کمک نخواهند کرد. اگر بخواهیم مطمئن شویم که در صورت نزدیک شدن جرمی به سمت ما، می توانیم از سیاره خود دفاع نماییم، باید فضا را برای یافتن و بررسی سیارک ها و دنباله دارهای همسایه خود جستجو نماییم.
۶. فضا الهام بخش است
هر کودکی که آرزوی فضانورد شدن را دارد، فرصت این کار را نخواهد داشت. این حقیقت تلخی است که خیلی از ما می دانیم اما الهام گرفتن برای رسیدن به یک هدف بسیار بزرگ، به کودکان انگیزه می دهد تا جدی تر درس بخوانند و مهارت هایی را در علوم مهندسی، پزشکی یا سایر علوم کسب کنند که به نفع بشریت هستند و مستقیما به غلبه بر مشکلاتی که ما بعنوان یک گونه با آنها مواجه هستیم، کمک می کنند.
الهام گرفتن فقط برای کودکان نیست. هنگامی که از زیبایی ابرهای مشتری شگفت زده می شویم، فرصتی برای قدردانی از شگفتی و عظمت کیهانی که در آن زندگی می نماییم، به دست می آید. این ایده که ممکنست حیات در جای دیگری از کیهان وجود داشته باشد، به ما یادآوری می کند که ممکنست تنها موجوداتی نباشیم که برای رسیدن به تعادل، عدالت و پایداری تلاش می کنند. حتی در تاریک ترین زمان ها، انگیزه ای برای دستیابی به هدفی عالی و کشف چیزی وجود دارد که می تواند دید ما و کیهان ما را برای همیشه تغییر دهد.
این ایده که ممکنست حیات در جای دیگری از کیهان وجود داشته باشد، به ما یادآوری می کند که ممکنست تنها موجوداتی نباشیم که برای رسیدن به تعادل، عدالت و پایداری تلاش می کنند.
۷. ممکنست جای بیشتری در جهان وجود داشته باشد
نمی توان انکار کرد که خیلی از مشکلات مهم پیش روی بشریت وجود دارند که باید رفع شوند اما رویارویی با این مشکلات به این معنا نیست که ما باید از بررسی کردن فضا دست برداریم و کاوش را متوقف نماییم.
تمدن بشری، ظرفیت شگفت انگیزی دارد و ما می توانیم بیش از یک کار مهم را همزمان انجام دهیم. اگر کسی باور دارد که یک موضوع خاص باید توجه و سرمایه گذاری بیشتری را به خود جلب نماید، می تواند و باید به دفاع از آن بپردازد. مشکلاتی که ما با آن روبه رو هستیم، ادامه نمی یابند برای اینکه ما برای علم و اکتشاف فضایی هزینه می نماییم و دلیلی وجود ندارد که آرزوهای خودرا در مقابل یکدیگر قرار دهیم.

پنج دلیل برای ضروری بودن اکتشافات فضایی
در پاسخ به افرادی که غیر ضروری بودن و هزینه داشتن اکتشافات فضایی را مطرح می کنند، می توان پنج دلیل را بیان کرد تا به ضروری بودن آنها پی ببرند.
۱. فناوری ها و پژوهش های جدید
انسان ها برای رفتن به فضا تکامل نیافته اند اما به هر حال به آنجا خواهند رفت. رفتن به فضا، با توسعه فناوری های گوناگونی هم راه است که بازخورد اقتصادی را به همراه دارند و زندگی ما روی زمین را بهبود می بخشند. بدون برنامه های فضایی، ما GPS، پیش بینی دقیق آب و هوا، سلول های خورشیدی یا فناوری به کار رفته در عینک های آفتابی و دوربین ها را نداشتیم. همین طور هم اکنون، پژوهش های پزشکی در فضا درحال انجام شدن هستند که می توانند بیماریها را درمان کنند و عمر انسان ها را بالا برند. این آزمایش ها را نمی توان روی زمین انجام داد. کاوش فضایی می تواند جان انسان ها را نجات دهد.
بدون برنامه های فضایی، ما GPS، پیش بینی دقیق آب و هوا، سلول های خورشیدی یا فناوری به کار رفته در عینک های آفتابی و دوربین ها را نداشتیم. همین طور هم اکنون، پژوهش های پزشکی در فضا درحال انجام شدن هستند که می توانند بیماریها را درمان کنند و عمر انسان ها را بالا برند. این آزمایش ها را نمی توان روی زمین انجام داد.
۲. سیارک ها به ما اهمیت نمی دهند
هنگامی که صحبت از نجات جان انسان ها به میان می آید، مشخص می شود که اکتشاف فضایی چقدر لازم است و می تواند زندگی همه ما را نجات دهد. منظومه شمسی از قرون اولیه تا به امروز بسیار آرام شده است اما هنوز تعداد ناشناخته ای از سیارک ها و دنباله دارهای بزرگ وجود دارند که می توانند به سیاره ما برخورد کنند. این برخوردها چندین بار در گذشته رخ داده اند و هر کدام به انقراض دسته جمعی منجر شده اند. مهم نیست که سیارک بزرگ دیگری به زمین برخورد می کند، بلکه مهم این است که چه زمانی این برخورد رخ می دهد. یک برنامه فضایی قوی، تنها امیدی است که ما برای منحرف کردن چنین جرمی داریم. اگر ما برای رسیدن به این هدف تلاش نکنیم، تاریخ به پایان رسیدن بشریت نزدیک خواهد شد.
۳. سکونت در سایر سیارات، آخرین نسخه پشتیبان است
هم اکنون بیش از هفت میلیارد انسان وجود دارند که تعداد قابل توجهی محسوب می شود. همه ما در یک سیاره در کنار هم هستیم. بدین ترتیب، اگر اتفاقی مانند برخورد سیارک برای زمین رخ دهد، گونه ما ممکنست از بین برود. ساکن شدن در سایر سیارات منظومه شمسی، راهی برای ایجاد یک نسخه پشتیبان بشر ارائه می دهد که بدون توجه به آنچه برای زمین اتفاق می افتد، زنده می ماند. شاید انسان های آینده، مریخی هایی باشند که هیچ گاه پا به زمین نخواهند گذاشت. فناوری مورد نیاز برای امکان پذیر ساختن این هدف به خودی خود توسعه نخواهد یافت.
۴. حفاری فضایی می تواند جهان را نجات دهد
با توسعه تکنولوژیهای جدید در زمین، فشار بر منابع طبیعی آن همچنان درحال افزایش است. استخراج مواد معدنی باارزش، انبوهی از مشکلات مانند لطمه های زیست محیطی و بهره برداری انسانی را بهمراه داشته است اما مواد گرانبهای زیادی نیز در فضا وجود دارد. استارتاپ هایی مانند "پلنتری ریسورسز"(Planetary Resources) تلاش می کنند بجای زمین، به استخراج از سیارک ها بپردازند. این کار به مفهوم عرضه نامحدود مواد خامی است که در زمین کمیاب هستند.
۵. ما کاوشگر هستیم
دلیلهای عملی بیشتری برای اکتشاف فضا وجود دارد اما یکی از دلیلهای اصلی برای ضرورت ادامه اکتشاف در فضا این است که ما کاوشگر هستیم. انسان از اولین گام های راستین خود تلاش نموده است تا اطلاعات بیشتری را درباره جهان اطراف خود کسب کند و این کار به او امکان ساخت تمدن را داده است. کاوش در فضا نه فقط فرصتی برای کشف دنیاهای جدید و ساخت فناوری های پیشرفته محسوب می شود، بلکه فرصتی برای کار کردن با هم برای رسیدن به یک هدف بزرگتر صرف نظر از ملیت، نژاد یا جنسیت است. اگر دست از کاوش برداریم، انسان بودن را متوقف کرده ایم.1401/01/11
12:58:01
0.0 / 5
357
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین