داستان خلق ربات هایی با شباهت بی نظیر به انسان؛

از عروسک های خیمه شب بازی تا جابجا کردن مرزهای رباتیک

از عروسک های خیمه شب بازی تا جابجا کردن مرزهای رباتیک فیکس سرور: ربات های شرکت ˮEngineered Artsˮ با شباهت بی نظیری که به انسان دارند توجه ها را به خود جلب می کنند اما ساخت چنین ربات هایی چگونه شروع شد؟


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، یکی از شرکت هایی که این روزها با ربات های به شدت انسان نمای خود توجه ها را جلب کرده، شرکت "Engineered Arts" است. این شرکت طراح و سازنده ربات های انسان نما و سرگرم کننده در بریتانیا است. این ربات ها برای بازدیدکنندگان از مراکز علمی و تم پارک ها تجربه ای فراموش نشدنی فراهم می کنند.


شرکت "Engineered Arts" حیات خودرا بعنوان یک ایده اولیه در ذهن بنیانگذار و مدیر خود یعنی "ویل جکسون"(Will Jackson) شروع کرد. او آغاز به گردآوری گروهی از هنرمندان و مهندسان بااستعداد محلی کرد تا دستگاه هایی ترکیبی برای مراکز علمی و موزه های بریتانیا بسازد. اما این تازه شروع راه بود. آنها ابتدا با اشکال مکانیکی ساده و کنترل کننده های صنعتی استاندارد کار می کردند اما قلبا به دنبال ساخت چیزی مسحور کننده بودند.کارهای اولیه شرکت "Engineered Arts" شبیه عروسک های خیمه شب بازی بودند
در سال ۲۰۰۵ این شور و شوق جان گرفت و آنها بازیگرهایی مکانیکی برای تئاتر مکانیکی پروژه ادن (Eden Project) طراحی نموده و ساختند. اما بجای ساختن مجموعه ای از شکل های مختلف صورت، سازندگان دست به ساخت یک چهره قابل برنامه ریزی زدند که می توان از آن برای اهداف مختلف بهره برد و این داستان شروع زندگی ربات "RoboThespian Mark ۱" بود. این ربات که می توانست ظاهر هر شخصیتی را به خود بگیرد موجب غرور و مباهات آنها شد.
از آن زمان تا کنون این شرکت ربات های انسان نمای خودرا بهبود بخشیده است تا حرکت های انسانی واقعی تری انجام دهند و تعامل بهتری با بازدیدکنندگان از نمایشگاه ها داشته باشند.
آنها همین طور مرزهای رباتیک را با ساخت ربات های "مسمر"(Mesmer)، "کوین"(Quinn) و ربات های شخصی سازی شده جابه جا کرده اند.
شرکت "Engineered Arts" که در کورن وال(Cornwall)، جنوب غربی انگلستان مستقر است، بیش از ۱۵ سال به ساخت و توسعه ربات ها پرداخته و هم اکنون بیش از ۱۰۰ ربات در سراسر جهان دارد.
حالا به معرفی چندین مورد از ربات های انسان نمای این شرکت می پردازیم که این روزها توجه مردم و رسانه ها را به خود جلب کرده اند.


"آمکا"(Ameca)
چهره آینده صنعت رباتیک
آمکا یکی از پیشرفته ترین ربات انسان نما در جهان است که نمایانگر خط مقدم فناوری انسان-رباتیک است. این ربات که بطور خاص بعنوان پلتفرمی برای توسعه فناوری رباتیک آینده طراحی شده است، یک پلت فرم کامل برای تعامل انسان ها و ربات ها است.
شرکت "Engineered Arts" بر فناوری های نوآورانه ای تمرکز دارد که قابل اعتماد و قابل ارتقا هستند و ساخت آنها آسان است. به قول این شرکت هر هوش مصنوعی شبیه به انسان نیاز به یک بدن مصنوعی انسان نما نیز دارد.
ربات آمکا را می توان با هوش های مصنوعی و سیستم های یادگیری ماشینی و همین طور سیستم قدرتمند تریتیوم آزمایش کرد و توسعه داد.
به قول "Engineered Arts"، ربات های منحصر به فرد نیاز به نرم افزار منحصربه فرد دارند و تمامی ربات های این شرکت در بستر یک چارچوب نرم افزاری پیشرفته به نام تریتیوم(Tritium) اجرا می شوند. ترتیوم طی ۱۲ سال پالایش شده است و ربات ها را با روش های خلاقانه حرکت می دهد. این سیستم با در نظر گرفتن انعطاف پذیری تولید شده است و می تواند حدودا هر جزء سخت افزاری را اداره کند.


سخت افزار آمکا برمبنای تحقیقات پژوهشگران در مورد سیستم های رباتیک انسان نما و همین طور فناوری پیشرفته "مسمر" این شرکت تولید شده است. ربات آمکا می تواند توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب نماید و اشتیاق آنها را برانگیزد. به قول سایت این شرکت، قابل اطمینان بودن موضوعی اساسی است و همه ی ربات های آنها به شکلی تولید شده اند که در دنیای واقعی دوام بیاورند و تنها مناسب استفاده در آزمایشگاه نباشند. قابلیت ارتقا ربات ها، این امکان را می دهد که بتوان آمکا را هم از نظر نرم افزاری و هم فیزیکی تغییر داد تا توانایی آن بهبود یابد بدون آن که نیاز به ساخت رباتی جدید باشد.
آمکا هم اکنون قادر به تکان دادن دست ها و اجزای مختلف صورتش است و به سوالات پاسخ می دهد. ۱۷ موتور در صورت این ربات قرار دارد که به آن امکان ایجاد همه ی حالات چهره را می دهد. این ربات از دست های خود نیز هنگام صحبت کردن استفاده می نماید. شرکت سازنده این ربات، از نحوه حرکت بدن انسان برای مهندسی آمکا الهام گرفته است.
یک بلندگو در سینه این ربات قرار دارد که به آن امکان صحبت کردن با افراد را می دهد. آمکا هنگام صحبت کردن با افراد به سمت آنها برمی گردد و با بهره گیری از دوربین های تعبیه شده در چشمانش، اجسام در محیط اطرافش را می بیند. علاوه بر آن آمکا با تشخیص حالات صورت افراد برای مثال غم، شادی و عصبانیت، پاسخ و واکنشی مناسب ارائه می دهد.
بااینکه این ربات به خوبی حالات صورت خودرا تغییر می دهد و دست هایش را تکان می دهد اما هنوز قادر به راه رفتن نیست اما شرکت سازنده می گوید که آنها درحال کار بر روی نسخه ای با توانایی راه رفتن هستند. اما قبل از آن که "آمکا" بتواند راه برود موانع زیادی وجود دارد که باید بر آنها غلبه کرد. راه رفتن برای یک ربات کار دشواری است. بااینکه ما در این مورد تحقیق کرده ایم اما ربات انسان نمایی که راه برود نساخته ایم.


"مسمر"(Mesmer)
با آینده ربات های انسان نما ملاقات کنید
"مسمر" سیستمی برای ساخت ربات های انسان نما، قدرتمند، زیبا و مقرون به صرفه است. ربات های مسمر می توانند طیف وسیعی از احساسات انسانی را به نمایش بگذارند. هر ربات "مسمر" برمبنای اسکن سه بعدی چهره افراد واقعی که بطور معمول از کارکنان شرکت Engineered Arts هستند ایجاد می شود. انجام این کار به سازندگان امکان شبیه سازی ساختار استخوانی انسان، بافت و پوست و همین طور حالات صورت را می دهد.
جهت استفاده از مسمر نیازی نیست که نابغه فناوری باشید. در حقیقت اصلا نیازی به کدنویسی نیست. به لطف سیستم تریتیوم، مسمر می تواند از هر مکانی بطور شهودی برنامه ریزی و ازراه دور کنترل شود.
برای ثبت یک تصویر سه بعدی از صورت افراد و ساخت ربات های مسمر، فرد مورد نظر در اتاقی با ۳۶ دوربین می نشیند. دوربین ها از تمام زوایای صورت تصویر برداری می کنند و مدلی سه بعدی از صورت فرد ایجاد می کنند. یک قالب دقیق از این مدل به وسیله چاپگر سه بعدی چاپ می شود و سپس درون این قالب سیلیکون ریخته می شود تا ظاهری شبیه به پوست بگیرد. جزییات نهایی مانند موها نیز در نهایت بصورت دستی اضافه می شوند. پوست سیلیکونی روی یک سر رباتیک قرار می گیرد تا ربات تکمیل شود.


بتازگی نیز این شرکت از یک ربات "مسمر" خود به نام "آدران"(Adran) رونمایی کرده است. ربات آدران که تنها یک سر رباتیک بدون بدن است شباهت بی نظیری به سر یک انسان واقعی دارد و بنا بر این کمی ترسناک به نظر می آید. در فیلمی که از آدران انتشار یافته این ربات به دوربین چشمک می زند، فک و دهانش را تکان می دهد و حتی پوزخند می زند.
سر و گردن این ربات ۲۲ عملگر مکانیکی دارد که تنها پنج مورد از آنها اطراف دهان ربات قرار دارند و این تعداد برای لب زدن کافی نیست بنا بر این ربات در این فیلم کوتاه صحبت نمی کند.
بااینکه ربات آدران از نظر ظاهری و رنگ پوست شباهت بیشتری به انسان ها دارد اما هنوز مانند آمکا قادر به صحبت با افراد نیست.


"کوین" (Quinn)
ربات دستیار مشتری
"کوین" با ادغام تعاملات هوش مصنوعی و هدایت ازراه دور انسانی خدماتی جذاب، حرفه ای و پیشرفته به مشتریان عرضه نماید. این ربات به سوال مراجعه کنندگان پاسخ می دهد و می تواند مانند یک دستگاه کارتخوان سیار زنده عمل کند.
این ربات که برای خوشنود نگه داشتن کاربران طراحی شده می تواند با قرار گرفتن پشت میز پذیرش، اطلاعات، دفتر فروش بلیت و لابی نیازهای مشتریان را پاسخ دهد. این ربات نیازی به تنظیمات تخصصی ندارد.
"کوین" با قابلیت ردیابی چهره می تواند با بازدیدکنندگان تماس چشمی مداوم برقرار کند و حسگرها، نرم افزار و حالات چهره آن باتوجه به احساسات مشتری تغییر کرده و به آن پاسخ می دهد.
سنسورهای پیشرفته کوین به آن امکان درک صداها را بصورت واضح حتی در محیط های شلوغ و پر سر و صدا می دهد و علاوه بر آن می تواند در اتاق های شلوغ حرکات افراد را ردیابی کند علاوه بر آن سنسور تشخیص فاصله این ربات به آن امکان تشخیص فرد هنگام نزدیک شدن را می دهد و می تواند همزمان با چند مشتری گفتگو کند.
این ربات می تواند ورود و خروج افراد را کنترل کند و با بهره گیری از سیستم تشخیص چهره پیشرفته خود مشتریان را به خاطر بسپارد. زمانی که مکالمات بیش از اندازه پیچیده میشود کوین قادر می باشد سریعا به یک اپراتور متصل شود تا جایگزین ربات شود.


"روبو دسپین"(RoboThespian)
با ستاره نمایش آشنا شوید
"روبو دسپین" یک ربات بازیگر است. این ربات با فناوری پیشرفته خود هر نمایشی که بخواهید را اجرا می کند و توجه ها را به خود جلب می کند.
این ربات محصول ۱۵ سال تلاش و نوآوری متخصصان شرکت Engineered Arts است.
"روبو دسپین" با طیف وسیعی از حرکات و بیان می تواند در سالن های نمایش و برنامه های تلوزیونی هنرنمایی کند.
مهندسان حرکات این ربات را بصورت بیولوژیکی و نه مکانیکی طراحی نموده اند. به این معنا که حرکات آن شبیه به حرکات انسان ها نرم و روان است. عضلات این ربات از لوله های الاستومری که گروهی از پلیمرها هستند به همراه الیاف آرامید تشکیل شده است. عضلات آن می توانند منقبض و منبسط شوند. این عضلات در عین قدرتمند بودن نرم هستند. این بدان معناست که روبو دسپین برخلاف همتایان صنعتی خود بسیار حساس بوده و حضور در اطراف آن ایمن است.


ربات های سفارشی
تحقق رویاهای شما
طراحان و سازندگان ربات های شرکت "Engineered arts" زمینه های فناوری را برای تبدیل هر چه سریع تر ایده ها به واقعیت به وجود آورده اند. این شرکت بصورت سفارسی نیز برای افراد و شرکتها ربات می سازد. این ربات ها مشابه ربات های خود این شرکت قابلیت ارتباط با محیط را دارند و با ظاهری بسیار واقعی ساخته می شوند.
همچون ربات های شخصی ساز این شرکت می توان به کنگ(Kong)، جینگ بوران و ووبا(Jing Boran & Wuba) و فِرد (Fred) اشاره نمود.
کُنگ یک سر رباتیک غول پیکر است که با بهره گیری از حسگرهایش افراد را در سراسر اتاق با چشم دنبال می کند و از بینی اش هوای فشرده خارج می شود. این سر رباتیک ظاهری شبیه به یک گوریل دارد.


"جینگ بوران و ووبا" شخصیت های یک فیلم اکشن- فانتزی هستند که ربات واقع گرایانه آنها برای موزه مادام توسو طراحی و تولید شده است. این ربات نیز به محیط افراد خود و بازدیدکندگان واکنش نشان میدهد و با آنها ارتباط چشمی برقرار می کند.
موزه مادام توسو نام موزه ی مشهوری است که مرکز آن در شهر لندن، انگلستان قرار دارد. در این موزه تندیس های مومی افراد مشهور و تاریخ ساز، ساخته و نگهداری می شود.


سومین ربات شخصی تولید شده توسط این شرکت "فِرِد" نام دارد. فرد یک شخص موثر است که شروع سریال های تلوزیونی را تبلیغ می کند. این ربات که تنها در هشت هفته ساخته شد، کاملا شبیه به یک بازیگر واقعی است و درست مانند یک انسان عمل می کند.
هزینه ساخت ربات ها متفاوت می باشد و شرکت "Engineered Arts" نیز هزینه ساخت ربات های خودرا اعلام نکرده است برای اینکه به قول این شرکت ربات ها خاصیت های متفاوتی دارند و نمی توان یک قیمت یکسان برای آنها تعیین کرد با این وجود قیمت ربات آمکا برای مثال ۷۴۵ هزار دلار تخمین زده می شود.
ربات های انسان نما که این روزها توسط شرکت های مختلفی ساخته می شوند، با پیشرفت علم و فناوری هرچه بیشتر شبیه به انسان ها شده و قادرند کارهای زیادی را به انجام برساند. شرکت "Engineered Arts" از این قاعده عقب نمانده و این روزها پیشرو بوده است و ربات های آنرا می توان در آسیا، اروپا، آمریکای شمالی، اقیانوسیه و آمریکای جنوبی رویت کرد. شاید با این اوصاف و با پیشرفت بیش از پیش صنعت ربات سازی در آینده ای نه چندان دور شاهد فعالیت و خدمت رسانی بیشتر ربات ها در مراکز مختلف باشیم و تعامل و گفتگو با آنها تبدیل به فعالیتی عادی در زندگی شود.
منبع:

1400/12/28
22:58:12
0.0 / 5
342
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین