موفقیت چشم گیر موشک آسترا بعد از شکستی فاجعه بار

موفقیت چشم گیر موشک آسترا بعد از شکستی فاجعه بار به گزارش فیکس سرور موشک استارتاپ فضایی ˮآستراˮ(Astra) بعد از شکست فاجعه بار ماه گذشته، با موفقیتی چشمگیر بازگشت و برای نخستین بار در مدار زمین ماهواره قرار داد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، موشک دو مرحله ای این شرکت کالیفرنیایی به نام LV۰۰۰۹، روز گذشته در ساعت ۱۲: ۲۲ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۹: ۵۲ به وقت تهران) از مجتمع فضایی اقیانوس آرام در جزیره کودیاک آلاسکا به فضا پرتاب شد و کمتر از ۹ دقیقه پس از پرتاب محموله های خودرا در مدار مورد نظر در فاصله ۵۲۵ کیلومتری از سطح زمین قرار داد.
این لحظه ی بزرگی برای آسترا بود. هدف شرکت آسترا که در سال ۲۰۱۶ تاسیس شده است، ارسال محموله های بزرگ از ماهواره های کوچک به مدار به وسیله موشک های مقرون به صرفه است. این شرکت قبل از امروز پنج پرواز مداری انجام داده بود که چهار مورد از آنها ماموریت های آزمایشی بوده اند.
دو مورد از این چهار ماموریت آزمایشی موشک آسترا موفقیت آمیز بوده است و آخرین مورد از این ماموریت ها در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ انجام شد که در آن موشک LV۰۰۰۷ از تاسیسات فضایی اقیانوس آرام در جزیره کودیاک آلاسکا به فضا رفت.
باتوجه به این موفقیت، موشک آسترا از فاز آزمایشی وارد فاز عملیاتی شد و ماموریت ماه گذشته را با هدف تکرار این موفقیت به انجام رساند. موشک LV۰۰۰۸ قرار بود چهار ماهواره کوچک را طی برنامه راه اندازی آموزشی نانوماهواره های(ELaNa) ناسا با خود به مدار ببرد.
یکی از ماهواره ها Bama-۱ نام داشت که توسط تعدادی از محققان دانشگاه آلاباما تولید شده و قرار بود یک فناوری به نام "Drag sail" را که برای حل مشکل زباله های فضایی طراحی شده است، آزمایش کند. در این فناوری یک صفحه به انتهای موشک متصل می شود تا این وسیله بعد از آخر عمر خود سریع تر به جو زمین بازگردد.
دانشگاه ایالتی نیومکزیکو نیز ماهواره "تحلیلگر محتوای نوترونی یونوسفر"(INCA) را که برای مطالعه عرض جغرافیایی و وابستگی زمانی طیف نوترونی در مدار نزدیک به زمین برای نخستین بار طراحی شده است، در این موشک به فضا فرستاد. این ماهواره به بهبود مدلهای جوی فعلی کمک می نماید.
ماهواره کیوبست(QubeSat) از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و همین طور تاسواره R۵-S۱ از مرکز جانسون ناسا در هیوستون نیز که می تواند به بازرسی ماهواره در فضا کمک نماید، در این موشک بودند.
در ابتدای ماموریت ماه گذشته، موشک دو مرحله ای LV۰۰۰۸ عملکرد خوبی داشت، اما بعد از گذشت سه دقیقه از پرواز و درست بعد از جدا شدن مرحله اول و دوم موشک، دو مشکل بروز کرد. فیلم های ثبت شده از دوربین روی مرحله دوم موشک نشان میدهد که بدنه آن بجای حرکت مناسب به سمت مقصد تعیین شده در فاصله ۵۰۰ کیلومتری، درحال چرخیدن به دور خود است. شکست ماموریت ماه گذشته موجب از میان رفتن هر چهار ماهواره شد.
پژوهشگران آسترا به سرعت به سبب بروز هر دو مشکل پی بردند و آنها را رفع کردند.
در ماموریت روز گذشته موشک LV۰۰۰۹ به آرامی به سمت آسمان آلاسکا پرتاب شد و طبق برنامه ریزی، نقاط عطف اولیه خودرا پشت سر گذاشت. جداسازی مرحله اول به خوبی انجام شد و مرحله دوم موشک بدون هیچ مشکلی به مدار مورد نظر رسید.
این موشک حدود ۹ دقیقه بعد از بلند شدن محموله های خودرا در مدار مستقر کرد. هنوز مشخص نیست چند ماهواره در مدار مستقر شده است. این شرکت دو مورد از آنها را اعلام نموده اما بنظر می رسد تعداد بیشتری به فضا رفته باشند.
یکی از این محموله ها تاسواره "OreSat۰" است که توسط دانشجویان دانشگاه ایالتی اورگان تولید شده و به مطالعه آب وهوای زمین می پردازد.
این ماموریت ابتدا قرار بود در روز ۱۴ مارس صورت گیرد اما شرایط آب وهوایی نامناسب آنرا به تاخیر انداخت.
منبع:

1400/12/25
19:10:39
0.0 / 5
347
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین