مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت خبر داد:

قطع وابستگی به ماهواره های بین المللی با پروژه سیگنال رسانی صداوسیما به تمام کشور

قطع وابستگی به ماهواره های بین المللی با پروژه سیگنال رسانی صداوسیما به تمام کشور مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت اظهار داشت: پروژه سیگنال رسانی صداوسیما با هدف حفظ استقلال پخش سراسری سازمان صداوسیما و قطع وابستگی از ماهواره های بین المللی که در زمان تحریم ها تشدید شده بود، به صورت رسمی شروع به کار کرد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، مراسم افتتاح پروژه های ارتباطات زیرساخت شامل شبکه سراسری سیگنال رسانی صداوسیما به تمام نقاط کشور، رونمایی از نقشه راه ظرفیت ترانزیت بین الملل در جهت تبدیل شدن ایران به هاب ترانزیت دیتا در منطقه و تبادل قرارداد پروژه توسعه و ارتقای پایداری شبکه انتقال به ظرفیت ۲۰ ترابیت با استفاده از توان تولید داخلی، امروز در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.
در این مراسم حمید فتاحی -مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت- بیان نمود: امروز سه اتفاق در حوزه زیرساخت ارتباطی کشور رقم خواهد خورد که هر کدام اهمیت زیادی دارند. نخستین پروژه، سیگنال رسانی صداوسیماست که به دنبال تاکیدات و منویات مقام معظم رهبری درمورد حفظ استقلال پخش سراسری سازمان صداوسیما و قطع وابستگی از ماهواره های بین المللی که در زمان تحریم ها تشدید شده بود، از سال ۱۳۹۲ کلید خورد. شرکت ارتباطات زیرساخت با سرمایه گذاری ۲۸۵ میلیارد تومانی (معادل ۷۰ میلیون دلار در آن زمان) این پروژه را شروع کرد و بحث پوشش سراسری صداوسیما در بیشتر از ۹۰ درصد پهنه جغرافیایی ایران در ۳۹۸ ایستگاه انجام شد.
وی افزود: نکته قابل توجه موضوع هایی است که پس از آخر عملیات فنی پروژه متوجه آن شدند که در ارتباط با مسایل حقوقی بود که امکان بهره برداری از این پروژه را با مشکل روبه رو می کرد. با مکاتباتی که انجام شد و همکاری دستگاه هایی مانند سازمان برنامه و بودجه و صدا وسیما این موضوعات در ابتدای سال جاری به سرانجام رسید و موفق شدیم در میانه سال ۱۴۰۰ تبادل قرارداد را انجام بدهیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: تقاضای زیادی از سمت مردم و نمایندگان مجلس داشتیم که مردم در مناطق دوردست هم بتوانند بهترین بهره وری را از رسانه ملی داشته باشند. با کسب راهنمایی از مقام معظم رهبری در این خصوص، شرح ماوقع به دفتر رهبری و همکاری سازمان های برنامه و بودجه و زیرساخت و معاونت صداوسیما، این پروژه در ابتدای سال جاری به سرانجام رسید و ما موفق شدیم در میانه سال ۱۴۰۰ تبادل قرارداد انجام دهیم و مراحل بهره برداری از پروژه را آغاز نماییم.
فتاحی تصریح کرد: پروژه سیگنال رسانی صداوسیما به تمام کشور، افتتاح ۳۹۲ ایستگاه با اعتباری بالغ بر ۲ هزار و ۸۵۰ هزار میلیاردریال است. در این پروژه شرکت ارتباطات زیرساخت با آغاز به کار ۱۶۷ ایستگاه، صداوسیما ۱۵۳ ایستگاه و شرکت مخابرات ایران ۵۲ ایستگاه دراین پروژه مشارکت کردند. این پروژه که هم درمقابله با تحریم ها و هم افزایش حوزه تخصصی و دانشی جوانان کشور، قابل اهمیت است، در دو ماه گذشته به صورت آزمایشی انجام شده بود، اما امروز به صورت رسمی افتتاح می شود.
توسعه شبکه انتقال کشور و ترانزیت داده بین الملل
وی ضمن اشاره به پروژه های دیگر زیرساخت که امروز افتتاح شد، اظهار نمود: امروز دو اتفاق بزرگ دیگر در حوزه شبکه زیرساختی کشور هم رونمایی می شود. یکی از آنها توسعه شبکه انتقال کشور با استفاده از توانمندی های بومی است. لزوم توسعه شبکه زیرساخت کشور عوامل مهمی را دارد. مهم ترین آن اسناد بالادستی و تکالیف شبکه ملی اطلاعات است که ما باید پیشبینی های لازم را در مورد توسعه شبکه های زیرساخت کشور با استناد به سند معمار شبکه ملی اطلاعات را داشته باشیم.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت تصریح کرد: با عنایت به اتفاقاتی که در سطح دنیا رخ می دهد و تحول دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم که درگیری کاربران با فضای مجازی است باید بتوانیم ظرفیت لازم برای توسعه زیرساخت کشور را فراهم نماییم. هم اکنون شش ماه تا یک سال آینده ظرفیت لازم برای پاسخ به اپراتورها را داریم، اما تاکید وزیر ارتباطات بر این بود که بیشتر از این پیشبینی ها ظرفیت آماده نماییم و ازاین رو توسعه و ارتقای شبکه انتقال در دستورکار قرار گرفت.
فتاحی با اشاره به اینکه ظرفیت شبکه انتقال ۲۰ ترابیت برثانیه افزایش می یابد، اضافه کرد: یکی از شعارهای وزارت ارتباطات اینترنت پرسرعت بر اساس فیبرنوری است. برای نخستین بار است که این حجم از ظرفیت که معادل ۲۰ ترابیت برثانیه است، با استفاده از توان داخلی کشور رخ می دهد. هم اکنون ظرفیت شبکه ۲۰ ترابیت برثانیه است که توسعه ۷۰ درصدی نسبت به شرایط ترافیکی کشور، درحال برنامه ریزی است. امیدواریم تا آخر سال ۱۴۰۱ از این پروژه به صورت کامل بهره برداری شود.
وی با اشاره به اینکه در این پروژه پوشش کل کشور، دروازه ها، نقاط تبادل داده شبکه ملی اطلاعات و هم جزایر هم دیده شده است، تصریح کرد: در این راستا شبکه فیبرنوری جزایر کشور هم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ بهره برداری می شود و این جزایر با استفاده از فیبرنوری از راه شبکه زیرساخت، کاملاً به کشور متصل می شوند که در این پروژه از ۲۴ هزار کیلومتر فیبرکشی استفاده می شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به پروژه ترانزیت داده بین الملل زیرساخت هم اظهار داشت: ایران از نظر جغرافیایی ظرفیتی دارد که می تواند یک هاب داده در منطقه شود و امکان اتصال شرق و غرب جهان رابا فاصله کمتری نسبت به سایر مسیرها فراهم آورد. در پروژه ای که امروز رونمایی می شود سه هدف را دنبال می نماییم که در رسیدن ایران به هدف تبدیل شدن به هاب داده در منطقه کمک کننده خواهد بود.
فتاحی اضافه کرد: برای تحقق این هدف، نیازمند کاهش مدت زمان بازیابی مسیرها و افزایش کیفیت عرضه سرویس هستیم. ازاین رو برای اولین بار موفق به عرضه توافقنامه تضمین سطح سرویس (SLA) شده ایم و آنرا در اختیار مشتریان بینالمللی خود قرار داده ایم. در همین حال روش فروش بلندمدت را برای مشتریان بین المللی در دستور کار قرار داده و توانسته ایم ظرفیت های جدیدی از ترافیک دیتا را به فروش برسانیم.
وی ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در بازطراحی و ارتقای شبکه ترانزیت ارتباطات، اظهار داشت: همینطور ظرفیت انتقال کشور را افزایش داده ایم و ظرفیت فروش ترانزیت داده بین الملل هم افزایش پیدا کرده است؛ به صورتی که در سه ماه گذشته، ۴۰ درصد ظرفیت ترانزیت بین الملل را به فروش رساندیم و تا آخر دولت سیزدهم، ظرفیت ترانزیت دیتا را به ۴ ترابیت افزایش داده و به هاب منطقه تبدیل می شویم.
وابستگی به فرستنده های ماهواره ای قطع کنیم
عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- هم در این مراسم اظهار نمود: پروژه شبکه سراسری سیگنال رسانی صداوسیما، این امکان را فراهم می آورد که بتوانیم بر بستر یک شبکه مستقل در پهنای جغرافیایی ایران به مردم خدمت رسانی نماییم و وابستگی رساندن پیام جمهوری اسلامی ایران به فرستنده های ماهواره ای قطع نماییم. این کار بزرگی بود که چندین وزیر و رئیس سازمان صداوسیما را به خود مشغول کرده بود.
وی افزود: بهره برداری از پروژه سیگنال رسانی زمینی نشان داد که توانایی انجام یک کار بزرگ گروهی و بین دستگاهی در کشور وجود دارد. باآنکه به نظر می آید که کار گروهی در فرهنگ ما کمتر نهادینه شده است، اما الان شاهد می باشیم که یک کار بزرگ در تعامل و همکاری دستگاههای مختلفی همچون شرکت ارتباطات زیرساخت، رسانه ملی، شرکت نفت، راه آهن، شهرسازی و مخابرات در سطح مدیریتی به نتیجه رسیده و مردم از نعمات آن بهره مند شده اند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در پروژه سیگنال رسانی زمینی صدا و سیما، برودبند به کمک برودکست آمد و زمینه پخش مناسب سیگنال های تلویزیونی را مهیا کرد، اظهار داشت: امیدواریم که در ادامه هم رسانه ملی با اشتراک گذاری زیرساخت های برودکست، امکان افزایش ظرفیت دیتا در کشور را فراهم آورد. با روحیه تعاملی که در آقای جبلی، رئیس رسانه ملی دیده می شود، حتما میتوان از ظرفیت حداکثری وزارت ارتباطات و صداوسیما در حوزه های مختلفی از سرویس و زیرساخت، بهره برد.
زارع پور افزود: بطور قطع رسانه ملی می تواند به کمک توسعه سکوهای پلتفرمی داخل کشور بیاید. این سازمان می تواند در حوزه فرهنگ سازی فناوری اطلاعات نقش کلیدی داشته باشد و ما هم آمادگی داریم در عین حداکثر استفاده از ظرفیت ها، حداقل چالش ها را داشته باشیم. همه تلاش ها باید صورت بگیرد تا مردم از ارتباطات باکیفیت استفاده کنند و اراده دولت همین است. کما این که امروز هم دستور ویژه رئیس جمهوری به ما اعلام گردید که دسترسی باکیفیت برای مردم فراهم نماییم.
وی با اشاره به اینکه فناوری اطلاعات می تواند بستر حل خیلی از مشکلات باشد، تصریح کرد: زیرساخت رسیدن به این فناوری، نیازمند ایجاد یک شبکه با کیفیت و پرسرعت در کشور است که در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات هم به آن اشاره شده، ازاین رو ما حدود ۱۰ روز پیش پروژه فیبرنوری به نقاط را برای تحقق این هدف، آغاز کردیم.
نیم میلیون پورت فیبرنوری پرسرعت آماده واگذاری است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه الان نیم میلیون پورت فیبرنوری پرسرعت آماده واگذاری به متقاضیان در دو استان است، اظهار داشت: ما شرایطی را فراهم می آوریم تا هر کسب و کار و کاربری که احتیاج به اتصال فیبر داشت، بتواند از این امکان استفاده نماید. این پروژه در خیلی از کشورها یک برنامه ریزی ۱۰ ساله است اما ما اراده کرده ایم که آنرا ظرف ۳ سال آینده به اتمام برسانیم.
زارع پور لازمه تحقق پروژه فیبرنوری نقاط را تقویت ظرفیت شبکه انتقال در داخل استان ها و شبکه بین استانی زیرساخت ارتباطات کشور عنوان نمود و اظهار داشت: الان ظرفیت زیرساخت شبکه بین استانی کشور ۳۲ ترابیت است که تقریباً ۳ برابر میزان ترافیکی است که در شبکه درحال گردش است. اما با عنایت به این که پروژه فیبرنوری نقاط، سرعت های چند ده و چندصد مگابیتی را فراهم می آورد، ضرورت توسعه این زیرساخت از الان احساس شده است.
وی اظهار داشت: ازاین رو امروز قرارداد توسعه ظرفیت انتقال شبکه داخلی کشور را به امضا رساندیم و برای نخستین بار مقرر است با استفاده از تجهیزات کاملاً بومی، ۲۰ ترابیت به حجم ظرفیت شبکه فعلی افزوده می شود. مطابق برنامه ظرفیت شبکه زیرساخت ارتباطی داخل کشور به ۴ برابر وضعیت فعلی یعنی ۱۲۰ ترابیت تا آخر دولت سیزدهم می رسد. امیدواریم سال آینده در همین زمان، بهره برداری از این افزایش ظرفیت افتتاح و قرارداد برای پروژه بعدی با ظرفیت بخش خصوصی و توان داخلی به امضا برسد.
زارع پور با رونمایی از نقشه راه افزایش ظرفیت ترانزیت بین الملل برای تبدیل شدن ایران به هاب ترانزیت دیتا در منطقه اظهار داشت: از آغاز دولت سیزدهم ۴۰ درصد به ظرفیت ترانزیت ترافیکی کشور افزوده شده است. در برنامه داریم که ظرفیت ترانزیت دیتا کشور را تا آخر دولت به ۴ ترابیت برسانیم که امروز به ۵۰ درصد این هدف رسیده ایم. اگر همه پای کار بیایند جای افزایش بیشتر ظرفیت وجود دارد و می توانیم با فراهم کردن این ظرفیت ها، به هاب ترافیکی منطقه تبدیل شویم.
وی توضیح داد: ایران به واسطه وضعیت جغرافیایی که دارد امکان تبدیل شدن به هاب ترانزیت دیتای منطقه را داراست. قطعا ترافیکی که از بستر ایران و از مسیر زمینی خاک سرزمین ما عبور می کند کیفیت بهتری نسبت به مسیر دریا و اقیانوس دارد تا به اروپا و سایر کشورها برسد. ما باید از این مزایای انتقال دیتا از خشکی به نفع کشورمان استفاده نماییم و در عین حال که نیاز کشور را برای ارتباطات باکیفیت فراهم می نماییم، کیفیت این ارتباطات را برای منطقه هم ارتقاء دهیم.
منبع:

1400/12/05
12:42:41
0.0 / 5
3276
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین