دقیق ترین ساعت اتمی جهان ساخته شد

دقیق ترین ساعت اتمی جهان ساخته شد به گزارش فیکس سرور یک ساعت اتمی جدید در هر ۳۰۰ میلیارد سال فقط یک ثانیه از دست می دهد و جدید ترین و دقیق ترین ساعت اتمی است که تا به امروز ساخته شده است و دانشمندان می گویند این دستگاه می تواند به شکار ماده تاریک یا جستجوی امواج گرانشی کمک نماید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، گروهی از فیزیکدانان یکی از برترین ساعتهای اتمی دارای بالاترین عملکرد را که تابحال ساخته شده است، ساخته اند.
گفته می شود که این ابزار، زمان را آن قدر دقیق اندازه گیری می کند که هر ۳۰۰ میلیارد سال فقط یک ثانیه از دست می دهد و امکان اندازه گیری دقیق تر امواج گرانشی، ماده تاریک و دیگر پدیده های فیزیک را فراهم می آورد.
"شیمون کلکوویتز" استاد فیزیک دانشگاه "ویسکانسین-مدیسون" و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: ساعتهای شبکه نوری هم اکنون بهترین ساعتهای جهان هستند و در اینجا ما به سطحی از عملکرد دست یافته ایم که قبلاً هیچ کس نتوانسته است. ما درحال کار برای بهبود عملکرد آن و توسعه برنامه های کاربردی نوظهور هستیم که با این عملکرد بهبودیافته ممکن می شوند.
به صورت کلی، ساعتهای اتمی ساعت هایی هستند که تشدید فرکانس های اتمی، معمولا اتم های سزیم یا روبیدیم را دنبال می کنند. این فرایند به چنین ساعت هایی اجازه می دهد تا زمان را با دقت بالایی اندازه گیری کنند.
ساعتهای اتمی با ردیابی سطوح انرژی الکترون ها کار می کنند. محققان می گویند: زمانی که یک الکترون سطوح انرژی را تغییر می دهد، نور را با فرکانسی که برای همه اتم های یک عنصر خاص یکسان است، جذب یا ساطع می کند. ساعتهای اتمی نوری با استفاده از لیزری که دقیقاً مطابق با این فرکانس تنظیم شده است، زمان را محاسبه می کنند و برای نگه داشتن زمان دقیق به پیچیده ترین لیزرهای جهان نیاز دارند.
این مطالعه جدید یک ساعت چندگانه ایجاد کرد که اتم های استرانسیوم را در یک محفظه خلاء جدا و به خط می کرد. این تیم از یک لیزر ویژه بهره برد که همانطور که "کولکوویتز" می گوید، توانسته است به رکورد جهانی در اندازه گیری زمان برسد.
این گروه کوشش کرد تا تفاوت های بین ساعت ها را دقیقاً اندازه گیری نماید، چونکه دو گروه از اتم ها در محیط های کمی متفاوت به علت تغییر در میدان های مغناطیسی یا گرانش با سرعت های متفاوتی حرکت می کنند. محققان این آزمایش را بیشتر از ۱۰۰۰ بار برای اندازه گیری این تفاوت انجام دادند و در طول زمان به دقت بیشتری در اندازه گیری رسیدند.
در نهایت، محققان به یک ساعت اتمی رسیدند که تنها یک ثانیه در هر ۳۰۰ میلیارد سال از دست می دهد.
"کولکوویتز" می گوید: نکته اعجاب انگیز این است که ما عملکردی مشابه با ساعتهای مشابه نشان دادیم، در حالیکه از لیزری با قدر کمتر استفاده کردیم و این واقعاً برای خیلی از برنامه های کاربردی در دنیای واقعی بسیار مهم می باشد.
این مطالعه در مجله Nature انتشار یافته است.1400/11/28
19:38:29
0.0 / 5
405
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , دستگاه , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین