سیل اطلاعات در ذهن افراد مسن، در هم ریختن خاطرات را به همراه دارد

سیل اطلاعات در ذهن افراد مسن، در هم ریختن خاطرات را به همراه دارد بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان داده است که افزایش اطلاعات در ذهن افراد مسن می تواند در هم ریختن خاطرات را به همراه داشته باشد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، پژوهشگران "موسسه پژوهشی بیکرست روتمان" (Baycrest's Rotman Research Institute) آمریکا، در پروژه جدیدی گزارش داده اند که افراد مسنی که اطلاعات زیادی را در مغز خود ذخیره می کنند، خاطرات در هم ریخته ای دارند. آنها به سبب وجود این خاطرات به هم ریخته، در مقایسه با بزرگسالان جوان تر، مشکل بیشتری در به خاطر سپردن اطلاعات خاص و دقیق دارند. این نتایج امکان دارد توضیح دهند که چرا عقل و دانش با افزایش سن، حتی با وجود کاهش حافظه، همچنان رشد می کنند.
برای اینکه کارهای زندگی روزمره خویش را انجام دهیم، باید اطلاعاتی را که با کارهای ما مرتبط نیستند، سرکوب یا مهار نماییم. بعنوان نمونه، هنگام رانندگی باید بتوانیم روی جاده تمرکز نماییم نه روی موسیقی رادیو.
دکتر "لین هاشر"(Lynn Hasher)، پژوهشگر ارشد این پروژه و همکارانش نشان داده اند که کارآیی این قدرت مهار کردن در بزرگسالی کمتر می شود و در نتیجه، سیلی از اطلاعات برای بزرگسالان مسن تر به وجود می آید که اختلال در حافظه را به همراه دارد.
هاشر اظهار داشت: هنگامی که افراد مسن تر می کوشند جزئیات خاص را به خاطر بسپارند، مشکل بیشتری را تجربه می کنند چونکه آنها به جزئیات دیگری در ذهن آنها متصل شده اند و همه آنها باید از فیلتر ذهن عبور کنند. بعنوان نمونه، تصور کنید که پنج نفر به نام "جان" را می شناسید و تلاش می کنید نام خانوادگی یک نفر از آنها را به خاطر بسپارید. این برای شما دشوارتر از این است که فقط یک نفر به نام جان را بشناسید. این شبیه چیزی است که وقتی افراد مسن می کوشند جزئیات خاصی را به خاطر بیاورند، رخ می دهد.
پژوهشگران در این پروژه، پژوهش های هاشر را که طی ۲۰ سال انجام شده اند و حافظه بزرگسالان مسن را بررسی می کنند، مورد بررسی قرار دادند.
در بعضی از آزمایش های رفتاری، تصاویری به افراد مسن و جوان تر نشان داده شد که در بالای آنها کلماتی قرار داشت. این کلمات برای حواس پرتی بود. ابتدا به آنها گفته شد که کلمات مزاحم را نادیده بگیرند و بگویند که آیا تصویر بعدی که دیدند، مشابه عکس قبلی است یا خیر. سپس، آنها در مورد کلماتی که به آنها گفته شده بود که نادیده بگیرند، مورد آزمایش قرار گرفتند. بعنوان نمونه، اگر قبلا کلمه "هیدروژن" در بالای تصویر ظاهر می شد، بعدا از شرکت کنندگان پرسیده می شد که فراوان ترین عنصر در خورشید چیست؟
بزرگسالان مسن تر زمانی که پاسخ همان کلمه بالای تصویر بود، عملکرد بهتری داشتند؛ یعنی از حواس پرتی برای حل کردن مشکل استفاده کردند. برای بزرگسالان جوان تر، چنین تأثیری وجود نداشت؛ گویی که حواس پرتی اصلا وجود ندارد.
چندین پژوهش که طی سالهای اخیر انجام شده اند، نتایج مشابهی را گزارش کرده اند. به نظر می آید که بزرگسالان جوان تر، اطلاعات نامربوط را مهار می کنند؛ این در حالیست که به نظر می آید بزرگسالان مسن تر آنرا ذخیره می کنند. یافته های تصویربرداری عصبی هم نتایج مشابهی را عرضه می دهند.
دکتر "تارک آمر"(Tarek Amer)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: بررسی فعالیت مغز نشان داد که افراد مسن برخلاف بزرگسالان جوان، هر دو دسته بندی تصویر مرتبط و نامرتبط را به خاطر می آورند. این نشان داده است که سالمندان، این تصاویر را زمانی به خاطر می آوردند که قرار بود آنها را نادیده بگیرند و از این ایده پشتیبانی می کند که سالمندان، اطلاعات زیادی را پردازش و ذخیره می کنند.
باآنکه داشتن خاطرات به هم ریخته تر سبب می شود که افراد مسن در به خاطر سپردن جزئیات خاص با مشکل بیشتری مواجه شوند اما مزایایی هم دارد. سالمندان علاوه بر داشتن دانش عمومی و خرد بیشتر، امکان دارد از دانش قبلی و حواس پرتی خود برای تصمیم گیری و کارهای خلاقانه هم بهتر استفاده کنند.
برای افراد مسن تر که می خواهند حافظه خویش را برای جزئیات خاص بهبود ببخشند، امکان دارد بتوان برنامه های حافظه ای را توسعه داد که از عوامل حواس پرتی به نفع آنها استفاده می نمایند.
این پژوهش، در مجله "Trends in Cognitive Sciences" به چاپ رسید.
منبع:

1400/11/27
19:36:45
0.0 / 5
361
تگهای خبر: پژوهش , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین