ما معتادان مدرن!

ما معتادان مدرن! به گزارش فیکس سرور «از ترکیه، ژاپن، فرانسه و حتی آلمان و سوئیس هم سبقت گرفته ایم و در جایگاه ششم جهان ایستاده ایم، اما ای کاش در این رتبه بندی بین المللی جایگاه آخر بودیم و در ارزیابی میزان اعتیاد به تلفن همراه، ششم نمی شدیم.»


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، روزنامه خراسان در ادامه نوشت: محققان دانشگاه «مک گیل» کانادا اخیرا نتایج یک تحقیق بین المللی درباره اعتیاد مردم جهان به تلفن های همراه هوشمند را منتشر نموده اند که به شیوه متاآنالیز و با تحلیل ۸۱ پژوهش قبلی بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ انجام شده است. علاوه بر آن، در تحقیق جدید، ۳۴ هزار نفر در ۲۴ کشور جهان (۶۰ درصد زنان، ۴۰ درصد مردان) بعنوان جامعه نمونه انتخاب شده اند. نکته مهم اینکه بازه سنی این افراد بین ۱۵ تا ۳۵ سال و میانگین سنی شان ۲۸.۸ سال بوده که نشان داده است جمعیت مورد مطالعه جوان بوده و حاصل کار آن چیزی شده است که در ادامه می خوانید:
فاصله کم ما با چین و عربستان
* ایران رتبه ششم رده بندی این مطالعه بر مبنای بیشترین میزان استفاده از تلفن های هوشمند را داشته و پیش از ما، رتبه های یک تا پنج به ترتیب چین، عربستان، مالزی، برزیل و کره جنوبی بوده اند. کشورهایی مانند سوئیس، فرانسه و آلمان هم در انتهای جدول ۲۴ تایی هستند و کمترین مشکل را دارند. همینطور در این لیست، رتبه ترکیه ۸، ژاپن ۱۵، انگلستان ۱۶، آمریکا ۱۸ و سوئیس ۲۲ بوده است.
* مبحث مورد مطالعه در این تحقیق، استفاده مشکل ساز از گوشیهای هوشمند و وابستگی روانی و رفتاری به آن بوده که در واقع همان اعتیاد به گوشی تعریف می شود و در این تحقیق برای آن، نمره ای بین ۱۰ تا ۶۰ تعیین شده است. بر این اساس چینی ها با نمره ۳۶.۱۸ بدترین وضعیت را داشته اند و آلمانی ها با نمره ۱۸.۴۴ بهترین وضعیت. نمره ما هم ۳۱.۵۲ بوده است.
* طبق این مطالعه، احیانا یکی از علل تفاوت کشورها در این عرصه، هنجارهای اجتماعی و انتظارات فرهنگی متفاوت درباره اهمیت استفاده مداوم و ارتباط منظم از گوشی تلفن، یا همان دست به تلفن بودن است و به نظر می آید علت اینکه کشورهایی مانند آلمان و فرانسه شرایط بهتری دارند، ناشی از روحیه و فرهنگ فردگرایی آن هاست که آنها را ملزم به پیروی از هنجارهایی که در دیگر کشورها حاکم است، نمی کند.
* و نکته پایانی هم اینکه طبق این پژوهش استفاده مشکل ساز از گوشیهای همراه طی سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ به صورت کلی در سرتاسر جهان افزایش پیدا کرده است.
مشکلات و پیامدها
اما حالا بشنویم درباره مشکلات، عوارض و نتایج فردی و اجتماعی گوناگونی که اعتیاد به گوشیهای هوشمند به همراه داشته و خواهد داشت. محققان دانشگاه «مک گیل» و روزنامه «دیلی میل» در این حوزه اطلاعاتی منتشر نموده اند که با اینکه پیش از این هم به گوشمان خورده بود ولی اکنون در یک پژوهش بین المللی بر آن تاکید شده است:
- اعتیاد به گوشیهای هوشمند می تواند «عواقب روانی و نتایج روان شناختی» گوناگونی به همراه داشته باشد.
- متوسط سنی کودکانی که صاحب گوشی هوشمند هستند به ۱۰ سال کاسته شده و این نشان داده است که وابستگی جوانان و کم سن و سال ترها به گوشی هوشمند در حال افزایش می باشد.
- تحقیقاتی که در کره جنوبی انجام شده نشان داده است که این اعتیاد مدرن حتی می تواند روی مغز بعضی از نوجوانان تاثیرات مخربی داشته باشد.
- نوجوانانی که به گوشیهای هوشمند خود معتاد هستند، بیشتر در معرض اختلالات روانی همچون افسردگی و اضطراب قرار دارند.
- یک نتیجه قابل تامل دیگر اینکه افرادی که وابستگی شدید به گوشی تلفن خود دارند به آسانی و حتی با خوشحالی، آداب اجتماعی را زیر پا می گذارند.
چه باید کرد؟
این گزارش بین المللی باردیگر ثابت کرد که نه فقط ما، بلکه خیلی از کشورها تحت سلطه گوشیهای هوشمندی قرار گرفته ایم که با اینکه در دنیای امروز، واقعا بدون آن نمی توان زندگی کرد اما استفاده اعتیادگونه از آن هم تبعات گسترده ای را به دنبال خواهد داشت. برای حل این مشکل کشورهای مختلف برنامه هایی را اجرایی کرده اند، مثلاً چین، ژاپن و حتی هند برای حفظ سلامت نوجوانان، استفاده از تلفن همراه را در مدارس ممنوع کرده اند، هر چند که یکی از بدترین نتایج کرونا برای خیلی از کشورها همچون ما، افزایش میزان استفاده دانش آموزان از گوشیهای هوشمند بوده و کنترل آنرا هم سخت تر کرده است. به هر حال باید برای پیشگیری از مشکلات فردی و اجتماعی این مورد فکری کرد و نمی گردد بی تفاوت از کنار آن گذشت.
نتایج جالب یک نظرسنجی؛ ترجیح اینترنت به ارتباطات انسانی
درباره اعتیاد به تلفن همراه، پژوهش دیگری هم انجام شده و از ۱۷۰۰ نفر در آمریکا سوالاتی شده که نتایج جالبی داشته است:
* این اعتیاد بگونه ای بوده که ۷۲ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی اعلام نموده اند حتی در هنگام رفتن به سرویس بهداشتی هم نیاز دارند گوشی هوشمند خویش را چک کنند. به جز آن، ۱۱ درصد هم گفته اند حتی در هنگام شرکت در مراسم خاکسپاری جنازه این نیاز را دارند و نمی توانند به تلفن خود بی توجه باشند.
* دو سوم این افراد گفته اند زمانی که تلفن همراهشان به اینترنت متصل نیست مضطرب می شوند و عجیب تر اینکه خیلی از آنها اعلام نموده اند حاضر هستند برای داشتن اینترنت، بسیاری از کارهای دیگر را انجام ندهند.
* در مجموع ۶۱ درصد این افراد گفته اند از نظرشان نداشتن اینترنت و آفلاین بودن تلفن همراه برایشان غیر ممکن است، در حالیکه فقط ۴۱ درصدشان گفته اند که نمی توانند سیگار نکشیدن را ترک کنند.
* این نتیجه هم در نوع خود جالب است که ۱۹ درصد پاسخ دهندگان اعلام نمودند که حاضرهستند ارتباطات انسانی نداشته باشند اما اینترنت تلفن همراهشان برقرار باشد.
منبع:

1400/11/24
20:30:00
0.0 / 5
397
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین