هشدار کاخ سفید به صنعت تراشه درباره انتقام روسیه

هشدار کاخ سفید به صنعت تراشه درباره انتقام روسیه کاخ سفید به صنعت تراشه هشدار داد برای احتیاط در مقابل اقدام تلافی جویانه احتمالی روسیه مقابل محدودیتهای صادراتی آمریکا، زنجیره تامین خودرا متنوع کند.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، بعد از انتشار گزارش گروه تحقیقات بازار "تِک سِت" در اول فوریه که وابستگی خیلی از تولیدکنندگان نیمه رسانا به مواد تامین شده از طرف روسیه و اوکراین نظیر نئون، پالادیم و مواد مهم دیگر را بارز کرد، احتمال اقدام تلافی جویانه روسیه در ایام اخیر توجه بیشتری را جلب کرده است. این گروه برآورد کرد بیش از ۹۰ درصد از نئون مناسب نیمه رسانا در آمریکا از اوکراین و ۳۵ درصد از پالادیم مورد نیاز هم از روسیه تامین می شود.

منابع آگاه به رویترز اظهار کردند: پیتر هارل که در شورای امنیت ملی کاخ سفید حضور دارد و کارمندانش در ایام اخیر با اعضای صنعت تراشه تماس گرفته و میزان وابستگی آنها به مواد تراشه سازی روسیه و اوکراین را جویا شده و از آنها خواسته اند منابع جایگزین پیدا کنند.

کاخ سفید در این زمینه اظهارنظر نکرد اما یک مقام بلندپایه اصرار کرد دولت خودرا برای احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین آماده می کند. قسمتی از این آمادگی، تماس با شرکتهاست تا اطمینان حاصل شود در صورت اقدامات مداخله جویانه روسیه در زنجیره تامین، شرکتها آماده اختلالات مذکور هستند.

نئون که برای لیزرهای مورد استفاده برای تولید تراشه مهم می باشد، محصول جانبی فولادسازی روسیه است که در اوکراین پالایش می شود. پالادیم هم در حسگرها و حافظه کاربرد دارد.

دولت بایدن تهدید کرده است اگر روسیه به اوکراین حمله کند، محدودیتهای صادراتی گسترده ای مقابل مسکو وضع خواهدنمود. روسیه که بیش از ۱۰۰ هزار نیرو را در مرز اوکراین مستقر کرده، منکرش است که قصد حمله دارد.

بعضی از تراشه سازان زنجیره تامین خودرا بازنگری می کنند تا نتایج احتمال منازعه در اوکراین را ارزیابی کنند. یک منبع مطلع در یک شرکت تراشه سازی اظهار نمود: این شرکت درحال بررسی تامین نئون و گازهای دیگری است که منشا برخی از آنها اوکراین است. این فرد آگاه اظهار داشت: حتی اگر جنگی در اوکراین دربگیرد، تامین را قطع نخواهد کرد بلکه قیمتها را بالا می برد. بازار گرفتار انقباض می شود. این گازها کمیاب می شوند اما این وضعیت، تولید نیمه رسانا را متوقف نخواهد کرد.

به گفته مدیر یک استارتاپ طراحی تراشه نیرو، ناآرامی در اوکراین سبب شده است قیمت گاز نادر افزایش پیدا کند و می تواند مشکلاتی را در عرضه بوجود آورد. فلورین گاز دیگری است که از اوکراین تامین می شود و عرضه آن ممکنست اختلال پیدا کند.

ویلیام موس، سخنگوی شرکت اینتل اظهار داشت: این شرکت تراشه سازی انتظار ندارد تامین نئون گرفتار اشکال شود.

اما این مسئله همچنان نگران کننده است برای اینکه عرضه جهانی تراشه محدود است و سفارشهای تراشه افزایش بیشتری پیدا خواهدنمود. گروه "تِک سِت" برآورد کرده که تقاضا برای همه مواد در چهار سال آینده بیش از ۳۷ درصد افزایش می یابد.

بر اساس گزارش رویترز، قیمت نئون قبل از جدایی شبه جزیره کریمه از اوکراین و الحاق آن به روسیه در سال ۲۰۱۴، حدود ۶۰۰ درصد صعود کرد برای اینکه شرکتهای تراشه سازی به شمار معدودی از شرکتهای اوکراین وابسته بودند.
1400/11/23
12:43:14
0.0 / 5
498
تگهای خبر: دانش , صنعت , كاربر , هاست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین