وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

مخالف رسانه ای شدن طرح صیانت نبوده ام، اما به چگونگی آن انتقاد دارم

مخالف رسانه ای شدن طرح صیانت نبوده ام، اما به چگونگی آن انتقاد دارم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه اطلاع رسانی سریع و گاه ناقص یا متناقض درباره مفاد طرحی که در مرحله اولیه بررسی کارشناسی است،  موجب بی اعتمادی افکار عمومی می شود، اظهار داشت: هیچ وقت مخالف رسانه ای شدن طرح موسوم به «صیانت» نبوده ام اما به چگونگی آن انتقاد داشته و دارم.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، در ماه های گذشته، طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی موسوم به «طرح صیانت»، در مجلس شورای اسلامی، نگرانی هایی در بین کسب وکاران و فعالان این حوزه به وجود آورده و هم اکنون کمیسیونی تخصصی مسوول رسیدگی و بررسی این طرح است. اما یکی از انتقادات کاربران، روند غیرشفاف بررسی این طرح بود که البته اعضای کمیسیون تخصصی، با برگزاری جلسات بصورت آنلاین اهتمام در اطلاع رسانی به کاربران دراین زمینه داشتند.
در عین حال، عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- چند روز پیش و در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوال ایسنا درباره نظر این وزارتخانه درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی اظهار داشت: ما بطور مفصل با نمایندگان مجلس تعامل داشته ایم. هم اکنون بررسی طرح صیانت در کمیسیون مشترک صورت خواهد گرفت و نظرات خودرا نیز اعلام نموده ایم. ما به دنبال اصلاح طرح صیانت هستیم. باتوجه به ظرفیت موجود در مجلس، معتقدم اتفاقات خوبی برای مردم رقم خورد. در عین ساماندهی فعالیت ها در فضای مجازی، نگرانی کسب وکارها و مردم درباب این طرح نیز برطرف شود.
وی اشاره کرد: مرجع تخصصی بررسی این طرح، مجلس شورای اسلامی ایران است و وزارت ارتباطات اصلاحات خودرا به همین مرجع داده است. اتفاقی که از نظرم از ابتدا اشتباه رخ داد، این بود که بحث را رسانه ای کردند. در صورتیکه این بحث باید در لایه نخبگانی حل شود، اما تبدیل به دغدغه و نگرانی برای تمام مردم شد. تاکید بر این است که بجای تلاطم های اجتماعی، بحث در فضای کارشناسی و نخبگانی بررسی شود تا مصوبه ای با اشکال شکل نگیرد. همین طور مهمست که منافع مردم، کسب وکارهای اینترنتی و فضای کلی مجازی کشور گرفتار مشکل نشود.
به چگونگی رسانه ای شدن طرح صیانت انتقاد دارم
در صورتیکه از این اظهارات زارع پور، مخالفت با رسانه ای شدن طرح صیانت برداشت می شد، او امروز در اینستاگرام خود نوشت: هیچ وقت مخالف رسانه ای شدن طرح موسوم به «صیانت» نبوده ام اما به چگونگی آن انتقاد داشته و دارم. آنچه این روزها تحت عنوان «نظر وزیر ارتباطات درباره نادرست بودن رسانه ای شدن طرح پشتیبانی از حقوق کاربران» در بعضی رسانه ها پخش شده، برداشتی غیردقیق و ناصحیح از سخنان بنده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: نسخه اولیه «طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه» زمانی رسانه ای شد که دارای مشکلات، کاستی ها و نقایص زیادی بود و خاطر عموم کاربران، فعالان زیست بوم فضای مجازی و صاحبان کسب وکارهای اینترنتی را مکدر کرده بود. وزارت ارتباطات در جلسات مختلفی نظرات کارشناسی نمایندگان کسب وکارها، فعالان فضای مجازی و دستگاه های در رابطه با این حوزه را گرفتن و جمع بندی کرد و با معرفی نماینده ای به کمیسیون ویژه بررسی این طرح در مجلس شورای اسلامی، کوشش کرد تا نقایص و کاستی های این طرح برطرف شود. این روند هنوز هم ادامه دارد و طرح مذکور هنوز نهایی نشده است.
زارع پور همین طور اشاره کرد: وقتی طرحی در مرحله اولیه بررسی کارشناسی است و تلاش همه جانبه برای ترمیم و اصلاح آن جریان دارد، اطلاع رسانی سریع و گاه ناقص یا متناقض درباره مفاد آن سبب بی اعتمادی افکار عمومی می شود و بر روند کوشش های اصلاحی اثر منفی می گذارد. قاعدتا اطلاع رسانی باید بر بحث های کارشناسی و نخبگانی برای ترمیم کاستی ها و نقایص متمرکز شود تا فضای اصلاحی توأم با دقت، طمانینه و سعه صدر جلو برود، وگرنه انتشار نسخه نهایی هر طرحی حتی پیش از تصویب و تایید یکی از وظایف رسانه هاست. به اعتقاد من رسانه ها نمایندگان افکار عمومی هستند و تلاششان برای آگاهی از جزییات همه رویدادهای کشور و نقد منصفانه، قسمتی از رسالت آنها و مایه رشد و ارتقا جامعه است.1400/11/22
21:01:47
0.0 / 5
636
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین