آزاد شدن ۱۵۲ میلیارد تن آب شیرین با ذوب شدن کوه یخ غول پیکر

آزاد شدن ۱۵۲ میلیارد تن آب شیرین با ذوب شدن کوه یخ غول پیکر به گزارش فیکس سرور یک کوه یخ در جنوبگان از سال ۲۰۱۷ تابحال با آب شدن خود، معادل ۶۱ میلیون استخر شنای المپیک آب شیرین آزاد کرده است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مطالعه جدیدی که با بهره گیری از داده های ماهواره ای انجام شده است، نشان داده که ۱۵۲ میلیارد تن آب شیرین معادل ۶۱ میلیون استخر شنای المپیک، با ذوب شدن کوه یخ غول پیکر "A۶۸" به دریاها ریخته می شود.
این کوه یخ غول پیکر در سال ۲۰۱۷ از جنوبگان جدا شد و در سالهای ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ ظرف سه ماه به اندازه جزیره جورجیای جنوبی ذوب شده است.
کوه یخ A۶۸ از یخ تاق "لارسن-سی"(Larsen-C) در شبه جزیره جنوبگان جدا شده است. این کوه یخ در ژوئیه ۲۰۱۷ از این یخ تاق جدا شد و سفر ۳.۵ ساله خویش را به طول ۴۰۰۰ کیلومتر در اقیانوس منجمد جنوبی شروع کرد.
این کوه یخ در زمان جدا شدن، بزرگترین کوه یخ ثبت شده روی زمین با وسعت ۵۷۱۹ کیلومتر مربع و ششمین کوه یخ بزرگ در تاریخ به حساب می آمد.
محققان دانشگاه "لیدز"، مرکز مشاهده و مدل سازی قطبی(CPOM) و بررسی جنوبگان بریتانیا(BAS) از اندازه گیری های ماهواره ای برای ردیابی تغییرات کوه یخ A۶۸ بهره برده اند. همینطور مشخص شده است که ذوب شدن آن می تواند تاثیر قابل توجهی بر زیستگاه دریایی جورجیای جنوبی، جایی که این کوه یخ الان در آن قرار گرفته است، داشته باشد.
"آن براکمن-فولگمن" محقق دانشگاه "لیدز" و نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: این حجم بسیار زیادی آب است و نکته بعدی که می خواهیم بفهمیم این است که آیا تاثیر مثبت یا منفی بر اکوسیستم اطراف جورجیای جنوبی داشته است یا نه. از آنجاییکه A۶۸ مسیر مشترکی را در "گذرگاه دریک" طی کرد، امیدواریم در مورد کوه های یخی که مسیر مشابهی دارند و چگونگی تاثیر آنها بر اقیانوس های قطبی اطلاعات بیشتری کسب نماییم.
محققان همینطور این کوه یخ را ردیابی کردند تا مطمئن شوند که در کف دریا گیر نمی کند، چونکه این امر می تواند برای جانوران و جریان های اقیانوسی بسیار مخرب باشد. با این وجود، این موضوعی نیست که برای زیست دریایی و خود A۶۸ خطری بوجود آورد، چونکه در زمان رسیدن به جورجیای جنوبی، ارتفاع زیرین آن به ۱۴۱ متر کم شده بود، به این معنا که توانست به سادگی از گیر کردن در بستر دریا اجتناب کند و حتی بهتر از آن این که به پلانکتون های محلی چیزی برای تغذیه و تغییر زیست بوم محلی می دهد.
یخ تاق(Ice shelf) که سکوی یخی، یخ رف، یخ سکو، یخ پشته و تاقچه یخی هم نامیده می شود، بستری ضخیم و شناور از یخ است و جایی که یخچال های طبیعی یا یخسارها به سمت کناره ها یا سطح اقیانوس جریان یابند، شکل می گیرد. به بیان دیگر یخ تاق ها، لایه های افقی بزرگی از یخ هستند که از یک سو با یخچال های روی خشکی پیوند داشته و از طرفی دیگر به دریا راه دارند. یخ تاق ها تنها در جنوبگان، گرینلند و کانادا یافت می شوند. به دنبال گرم شدن زمین در بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸، در حدود ۱۵۰۰ میلیارد تن از تاقچه های یخی گرینلند از میان رفته که این برابر افزایش میانگین سالانه ۰٫۴۶ میلی متر به ارتفاع آب دریاهاست.
کوه یخ یا یخ کوه توده ای از آب شیرین یخ زده است که از انتهای یک یخچال یا کناره یک پهنه یخی یخ تاق جدا شده و روی آب دریا شناور شده باشد. کوه یخ با ورود به آب های کم عمق، امکان دارد در تماس با بستر دریا فرایند «خراش بستر دریا» را پدید آورد. تقریباً ۹۱ درصد از یک کوه یخ در زیر سطح آب قرار می گیرد.
هنگامی که زبانه یک یخچال وارد دریا می شود، زیر آن، رفته رفته شسته شده و به راحتی از بدنه اصلی جدا می شود. جنوبگان و دریای گرینلند یکی از مهم ترین خاستگاه های یخ های شناور هستند.
شبه جزیره جنوبگان بخش شمالی سرزمین جنوبگان به شمار می آید. این شبه جزیره، بزرگ ترین شبه جزیره قطب جنوب با گستردگی ۱۳۰۰ کیلومتر می باشد.
اقیانوس منجمد جنوبی یا اقیانوس جنوبگان یا اقیانوس یخ بسته جنوبی جنوبی ترین اقیانوس زمین است. این اقیانوس که حول قطب جنوب قرار دارد با اقیانوس های آرام و اطلس و اقیانوس هند همجوار است.1400/11/05
22:59:53
0.0 / 5
542
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , محقق , هاست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین