استراتژی بزن و بکش جدید ترین روش برای رهایی کامل از اچ آی وی

استراتژی بزن و بکش جدید ترین روش برای رهایی کامل از اچ آی وی تعدادی از پژوهشگران به رهبری دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس در مطالعه ای بر روی موش ها، روشی که در سال ۲۰۱۷ برای کشتن سلول های آلوده به ویروس اچ آی وی(HIV) طراحی شده بود را بهبود بخشیدند. این پیشرفت می تواند دانشمندان را یک گام به کاهش میزان ویروس یا از بین بردن آن به صورت کلی در بدن شخص مبتلا به ایدز نزدیک تر کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، دکتر "جوسلین کیم"(Jocelyn Kim)، استادیار پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا می گوید: این استراتژی که در مجله ی "Nature Communications" به صورت پیش چاپ انتشار یافته است از سلول هایی استفاده می نماید که به صورت طبیعی به وسیله سیستم ایمنی برای نابود کردن سلول های عفونی پنهان شده در بدن تولید می شوند.
او که نویسنده ارشد این مقاله است اضافه کرد: این یافته ها نشان دهنده ی اثبات مفهومی یک استراتژی درمانی برای از بین بردن ویروس اچ آی وی به صورت بالقوه در بدن است. موضوعی که برای سالها غیر ممکن بوده است. این مطالعه الگویی جدید برای درمان بالقوه اچ آی وی در آینده فراهم می آورد.
برپایه گزارش برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز(UNAIDS)، هم اکنون ۳۸ میلیون نفر در سرتاسر جهان گرفتار بیماری ایدز هستند و تخمین زده می شود ۳۶ میلیون نفر از زمان انتشار این ویروس تابحال جان خویش را در اثر بیماری های در رابطه با اچ آی وی از دست داده باشند.
افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی از داروهای "ضد رتروویروس" استفاده می نمایند تا بیماری را کنترل کنند اما این ویروس می تواند درون سلول هایی معروف به CD۴+ T در حالت نهفته قرار بگیرد و از دارو فرار کند. زمانی که فرد مبتلا به اچ آی وی دارو را متوقف می کند ویروس از حالت نهفتگی خارج شده و تکثیر می شود و با ضعیف کردن سیستم ایمنی احتمال مبتلا شدن به عفونت های فرصت طلب و سرطان ها را زیاد می کند. عفونت فرصت طلب(opportunistic infection) عفونت ناشی از ارگانیسم هایی است که معمولا سبب بیماری نمی گردد، مگر در شرایطی که دستگاه ایمنی بدن صدمه دیده باشد. میکروب هایی که سبب ایجاد عفونت های فرصت طلب می شوند به صورت طبیعی در محیط اطراف انسانها وجود دارند اما نمی توانند به افرادی که دستگاه ایمنی سالمی دارند صدمه ای برسانند و فقط در کسانی که دستگاه ایمنی آنها ضعیف شده است، ایجاد بیماری می کند. این موارد سبب بیماری و حتی مرگ افراد مبتلا به اچ آی وی می شود.
مطالعه دانشگاه کالیفرنیا تحقیقات بر یک استراتژی معروف به "بزن و بکش"(kick and kill) را ادامه می دهد که نخستین بار توسط دانشمندانی مشابه در سال ۲۰۱۷ توصیف شد.
این رویکرد سبب می شود که ویروس نهفته در سلول خویش را نمایان کند و در نتیجه بتوان آنرا مورد هدف قرار داد و کشت. در مطالعات قبلی دانشمندان داروهای ضد رتروویروس را به موش های مبتلا به اچ آی وی تزریق کرده بودند. سیستم ایمنی این موش ها برای آنکه شبیه به سیستم ایمنی انسان باشد، مورد دستکاری قرار گرفته و تغییر کرده بود.
آنها سپس ترکیبی به نام SUW۱۳۳ که در دانشگاه استنفورد ساخته شده بود را برای فعال سازی ویروس های خفته استفاده کردند. بالغ بر ۲۵ درصد سلول های خاموش که آغاز به بیان اچ آی وی کردند طی ۲۴ ساعت از بین رفتند.
اما راه موثرتری برای از بین بردن این سلولها مورد نیاز بود.
در این مطالعه جدید، محققان علاوه بر تزریق داروهای ضد رتروویروس به موش ها، ترکیب SUW۱۳۳ را به آنها دادند تا ویروس را از حالت نهفتگی خارج کنند. آنها سپس سلول های طبیعی قاتل ویروس را به خون موشها تزریق کردند تا سلول های آلوده را از بین ببرد. استفاده از SUW۱۳۳ و سلول های ایمنی طبیعی قاتل سبب از بین رفتن اچ آی وی به صورت کامل در ۴۰ درصد موش ها شد.
محققان همینطور طحال موش ها را مورد بررسی قرار دادند چونکه این عضو دارای سلول های ایمنی بوده و مکان خوبی برای جستجوی سلول های نهفته آلوده به اچ آی وی است. ویروسی در این عضو یافت نشد که نشان داده است سلول های حاوی اچ آی وی از بین رفته اند.
"کیم" می گوید که هدف بعدی محققان از بین بردن ویروس اچ آی وی در همه ی موش ها است. او اضافه کرد: ما همینطور این تحقیق را به سمت مطالعات پیش بالینی در پستانداران با هدف نهایی آزمایش همین رویکرد بر انسان ها پیش می بریم.
منبع:

1400/10/25
14:28:20
0.0 / 5
658
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , دستگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین