دانشمندان در حیرت از کهکشان بدون ماده تاریک

دانشمندان در حیرت از کهکشان بدون ماده تاریک کهکشان های پراکنده ای که سه سال پیش کشف شدند، در کمال ناباوری فاقد ماده تاریک به نظر می رسیدند باعث شده تا هنوز هم دانشمندان سردرگم باشند و از خود بپرسند که آیا این کشف می تواند با سالها نظریه پردازی در مورد ماده تاریک در تضاد باشد؟


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، اعتقاد بر این است که انرژی تاریک و ماده تاریک تقریباً ۹۵ درصد از جهان هستی را می سازند. ما هنوز در مورد این که آنها چه هستند یا از کجا آمده اند، مطمئن نیستیم، اما معتقدیم که آنها کهکشان ها را با نیروی گرانش خود کنار هم نگه می دارند. بنا بر این است که وقتی متوجه شدیم اخترشناسان یک کهکشان گیج کننده را بدون ماده تاریک همیشه گریزان یافته اند، شوکه شدیم.
همه چیز سه سال پیش زمانی آغاز شد که "فیلیپو فراترنال"(Filippo Fraternali) ستاره شناس موسسه نجوم ""کاپتین در دانشگاه "خرونینگن" هلند و همکارانش برای نخستین بار با چند کهکشان پراکنده مواجه گشتند که به نظر می رسید فاقد ماده تاریک هستند.
پژوهشگران تصمیم گرفتند یکی از آنها را بطور دقیق بررسی نمایند. بدین سبب آنها یکی از این کهکشان ها را که در فاصله ۲۵۰ هزار سال نوری از ما بود، انتخاب کردند و آنرا "AGC ۱۱۴۹۰۵" نامیدند و سپس از ۲۷ آنتن رادیویی تلسکوپ "آرایه بسیار بزرگ" در نیومکزیکو برای مطالعه آن استفاده کردند.
آنها بعد از بررسی دقیق به این نتیجه رسیدند که محتوای ماده تاریکی که ما در این کهکشان استنباط می نماییم و می بینیم، بسیار بسیار کمتر از آن چیزی است که انتظارش را داشتیم. این یافته دستکم گیج کننده است، اما این نخستین بار نیست که چنین چیزی مشاهده می شود.
"پیتر ون دوکوم" ستاره شناس دانشگاه "ییل" و همکارانش، کهکشان های مشابهی را در سال ۲۰۱۸ با بهره گیری از تلسکوپ فضایی "هابل" مشاهده نمودند، اما چرا آنها بیشتر مورد بحث و بررسی قرار نگرفتند؟
کهکشان های کشف شده توسط "فراترنالی" و سایر کهکشان های مشابه آنها "کهکشان های بسیار پراکنده" نامیده می شوند. آنها بسیار گسترده هستند، اما ستاره های کمی دارند و تقریباً آنقدر شفاف هستند که بررسی آنها دشوار است. آنها در قسمت مرکزی، کمی کم نورتر هستند، بدین سبب تشخیص آنها دشوار است.
"میریا مونتس" ستاره شناس مؤسسه علمی تلسکوپ فضایی در بالتیمور و کارشناس کهکشان های پراکنده می گوید: حالا با تلسکوپ های بهتر و رصدهای عمیق تر، آنها بیشتر شناخته خواهند شد.
بدین سبب آیا کهکشان "AGC ۱۱۴۹۰۵" و کهکشان هایی مانند آن وجود مشکل یا مشکلاتی را در نظریه های رایج ماده تاریک نشان می دهد؟ هنوز برای دانستن پاسخ این سوال، زود است، برای اینکه تحقیقات بیشتری همچون با بهره گیری از تلسکوپ فضایی "جیمز وب" باید صورت گیرد. با این وجود، از یک چیز مطمئن هستیم و آن این که آنچه ما کشف خواهیم کرد، درخشان خواهد بود.
این مطالعه در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society انتشار یافته است.1400/10/20
13:12:18
0.0 / 5
362
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین