تشخیص افسردگی با کمک یک آزمایش خون!

تشخیص افسردگی با کمک یک آزمایش خون! به گزارش فیکس سرور پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، یک نشانگر زیستی را در خون شناسایی کرده اند که می تواند افسردگی را نشان دهد و در آزمایش خون مشخص می شود.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران یک گام به ابداع نوعی آزمایش خون نزدیک تر شده اند که یک نشانه ساده بیوشیمیایی را برای افسردگی عرضه می کند و اثربخشی درمان را در بیماران نشان داده است.
این گروه پژوهشی به سرپرستی "مارک راسنیک"(Mark Rasenick)، استاد برجسته فیزیولوژی، بیوفیزیک و روانپزشکی "دانشگاه ایلینوی در شیکاگو"(UIC)، یک نشانگر زیستی را در پلاکت های انسان شناسایی کرده اند که میزان افسردگی را ردیابی می کند.
این پژوهش برپایه بررسی های پیشین چندین پژوهشگر انجام شده است که در مدلهای انسانی و حیوانی نشان داده اند که افسردگی با کاهش "آدنیلات سیکلاز"(Adenylate cyclase) همراه می باشد. آدنیلات سیکلاز، یک مولکول کوچک درون سلول است که در واکنش به انتقال دهنده های عصبی مانند "سروتونین"(Serotonin) و "اپی نفرین"(Epinephrine) ایجاد می شود.
راسنیک اظهار داشت: هنگامی که شخص افسرده می شود، میزان آدنیلات سیکلاز کم است. دلیل کاهش یافتن آدنیلات سیکلاز این است که "زیر واحد Gs آلفا"(Gs alpha)، پروتئین واسطه ای که به انتقال دهنده عصبی امکان می دهد تا آدنیلات سیکلاز را بسازد، در یک ماتریس غنی از کلسترول غشامانند یک "قایق لیپیدی" گیر کرده و خیلی خوب کار نمی کند.
این پژوهش جدید، یک نشانگر زیستی سلولی را برای جابجایی زیرواحد Gs آلفا از قایق لیپیدی شناسایی کرده است. این نشانگر زیستی را میتوان از راه آزمایش خون شناسایی کرد.
راسنیک افزود: ما آزمایشی ابداع کرده ایم که نه تنها می تواند وجود افسردگی را نشان دهد، بلکه می تواند واکنش به درمان را با یک نشانگر زیستی واحد مشخص نماید و این چیزی است که تا به امروز وجود نداشته است.
پژوهشگران باور دارند که از این آزمایش خون میتوان برای تعیین این که آیا درمان های ضد افسردگی مؤثر هستند یا خیر، شاید یک هفته بعد از آغاز درمان استفاده نمود. بررسی های پیشین نشان داده اند هنگامی که نشانه های افسردگی بیماران بهبود می یابد، زیرواحد Gs آلفا از قایق لیپیدی خارج می شود. با این حال، زیرواحد Gs آلفا در بیمارانی که داروهای ضدافسردگی مصرف می کردند اما هیچ بهبودی در نشانه های بیماری نداشتند، هنوز در قایق لیپیدی گیر کرده بود. این بدان معناست که صرفاً وجود داروهای ضد افسردگی در جریان خون، به اندازه کافی برای بهبود نشانه های بیماری خوب نیست.
یک آزمایش خون امکان دارد بتواند نشان دهد که آیا زیرواحد Gs آلفا بعد از یک هفته، از اتصال لیپیدی خارج شده است یا خیر. راسنیک اظهار داشت: از آنجائیکه پلاکت ها در عرض یک هفته تغییر می کنند، شاهد تغییر در افرادی خواهیم بود که بهبود می یابند. میتوان این نشانگر زیستی را دید که احیانا درمان موفقیت آمیز را پیشبینی می کند.
هم اکنون، بیماران و پزشکان آنها باید چندین هفته و گاهی ماه ها منتظر بمانند تا مشخص شود که آیا داروهای ضد افسردگی موثر هستند یا خیر. هنگامی که مشخص شد این داروها موثر نیستند، درمان های گوناگونی آزمایش می شود.
راسنیک افزود: حدود ۳۰ درصد از مردم بهبود نمی یابند و افسردگی آنها برطرف نمی گردد. شاید شکست خوردن در درمان، این نتیجه را به دنبال داشته باشد که هم پزشکان و هم بیماران باور کنند که هیچ چیز درست نمی گردد. با کمک این آزمایش، پزشک می تواند بگوید که بیماران افسرده هستند اما خودشان به ما نمی گوید که افسردگی دارند. بنابراین، شاید لازم باشد که این مورد را باردیگر بررسی نماییم.
راسنیک در نظر دارد که با همکاری شرکت خود معروف به "پکس نوروساینس"(Pax Neuroscience)، این آزمایش را بعد از بررسی های بیشتر عرضه نماید.
این پژوهش، در مجله "Molecular Psychiatry" به چاپ رسید.1400/10/15
10:09:34
0.0 / 5
383
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین