رشد ۲ و نیم تریلیون دلاری ارزش بازار غول های فناوری

رشد ۲ و نیم تریلیون دلاری ارزش بازار غول های فناوری به گزارش فیکس سرور غول های فناوری به سومین رشد سالانه متوالی سهام آمریکا در سال ۲۰۲۱ کمک کردند و شرکتهای بزرگی نظیر اپل و مایکروسافت صرفنظر از فضای اقتصادی، شاهد تقاضای قوی بودند.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، ارزش پنج شرکت اینترنتی و فناوری پرارزش بازار شامل اپل، مایکروسافت، آلفابت (شرکت مادر گوگل)، آمازون و مِتا پلتفرمز (شرکت مادر فیس بوک) در سال ۲۰۲۱ صعود کرد. باآنکه عملکرد آنها از رشد ۷۰ درصدی آلفابت تا رشد ۴ درصدی آمازون متفاوت بود اما این گروه جمعا ۲.۵ تریلیون دلار به ارزش بازار اضافه کردند.

مایکروسافت، اپل و آلفابت بزرگترین سهم را در رشد شاخص اس اند پی ۵۰۰ در سال ۲۰۲۱ داشتند. طبق آمار بلومبرگ، بدون این سه شرکت رشد ۲۹ درصدی اس اند پی، به ۲۶ درصد می رسد.

ارزش شرکت آلفابت ۶۷ درصد در سال ۲۰۲۱ صعود کرد و برترین عملکرد را در بین نام های بزرگ وال استریت داشت. سال قبل قویترین سال برای سهام این شرکت از سال ۲۰۰۹ بود و این شرکت برای مدتی به اپل و مایکروساف با ارزش بازار دو تریلیون دلار پیوست. شرکت مادر گوگل از رشد کسب و کار ابری و همینطور بهبود هزینه برای تبلیغات دیجیتالی بخصوص در بخشهای کلیدی مانند سفر که در سال ۲۰۲۰ از پاندمی صدمه دیده بود، بهره برد.

ارزش سهام مایکروسافت ۵۳ درصد در سال ۲۰۲۱ رشد کرد و این شرکت را به کلوب شرکتهای با ارزش بازار دو تریلیون دلار وارد کرد. سهام مایکروسافت برای دهمین سال متوالی رشد کرد که طولانیترین روند رشد تابحال بود و برای نهمین سال متوالی بازدهی دو رقمی داشت. ارزش سهام مایکروسافت از آخر سال ۲۰۱۱ بیشتر از ۱۲۰۰ درصد رشد کرده است. قوت مایکروسافت حاصل تقاضای ثابت برای رایانش ابری و نرم افزار سازمانی این شرکت بوده است.

اپل ۳۴ درصد در سال ۲۰۲۱ صعود کرد و برای سومین سال متوالی برتر از شاخص اس اند پی ۵۰۰ ظاهر شد. باآنکه سال ۲۰۲۱ ضعیفترین عملکرد این شرکت در سه سال گذشته بود (ارزش سهام این شرکت در هر دو سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ بیشتر از ۸۰ درصد رشد کرده بود) اما این رشد اپل را به یک قدمی ارزش بازار سه تریلیون دلار رساند. با وجود مسائلی نظیر کمبود تراشه ها و ادامه پاندمی که به تازگی سبب شده است اپل شعب فروش خود در نیویورک سیتی را تعطیل کند، سهام این شرکت در سال ۲۰۲۱ محبوب سرمایه گذاران بود. این شرکت همچنان از محبوبیت جهانی محصولاتش و پتانسل عرضه محصولات جدید برای حفظ رشد فروش، سود می برد. و آینده به نظر روشن می رسد چونکه در بحبوحه ابهامات در مورد سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا و چشم انداز نرخهای بهره بالاتر، سرمایه گذاران به سهام هایی علاقمندند که کیفیت بالا و رکورد رشد طولانی دارند.

ارزش سهام شرکت مِتا پلتفرمز در سال ۲۰۲۱ به میزان ۲۶ درصد رشد کرد که حدودا با اس اند پی ۵۰۰ برابر بود. باآنکه شرکت مادر فیسبوک همچنان از نرخ بالای مشارکت کاربران در پلتفرمهایش و تغییر جهت بودجه های تبلیغاتی به شبکه های اجتماعی سود می برد اما با تأثیر تغییر سیاست حریم خصوصی اپل و تفحص فزاینده از محصولاتش بخصوص بعد از افشاگریها و انتشار اسناد داخلی توسط یکی از کارمندان سابقش، کلنجار می رود. این شرکت در اکتبر تغییر نام خود و تمرکز به روی متاورس (دنیای مجازی) را اعلام نمود. رشد شرکت مِتا عموما در نیمه اول سال ۲۰۲۱ روی داد و از سپتامبر سهام این شرکت در رکورد بالایی معامله نشد. با این وجود وال استریت نسبت به چشم انداز این شرکت در سال ۲۰۲۲ خوش بین است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، آمازون در سال ۲۰۲۱ نسبت به همتایان خود عملکرد ضعیفی داشت و سهامش ۳.۶ درصد رشد کرد که هفتمین رشد سالانه متوالی و طولانیترین رشد تابحال بود. ارزش سهام این شرکت از آخر سال ۲۰۱۴ حدود ۱۰۰۰ درصد صعود کرده است. سهام آمازون در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ تحت تأثیر گزارشهای سه ماهه مأیوس کننده، رشد هزینه های نیروی کار و اختلالات زنجیره تأمین در بازه محدودی معامله شد.
1400/10/13
09:16:04
0.0 / 5
418
تگهای خبر: اپل , اینترنت , دیجیتال , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین