عمده نسخ درمانی الکترونیکی شده اند

عمده نسخ درمانی الکترونیکی شده اند طرح نسخ الکترونیکی،  در کنار شناسایی خلاءهای سلامت، افرادی را که پوشش بیمه ای ندارند شناسایی میکند. این طرح بخصوص در استان ها رشد قابل ملاحظه ای گرفته و سهم عمده نسخه های درمانی الکترونیکی شده است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، چند سال است اعلام می کنند که دفترچه های کل کشور و کل سازمان های بیمه گر باید به صورت کارت هوشمند عرضه شود و البته این مورد زیرساخت وسیعی می خواهد، بخشی از این زیرساخت بر عهده بیمه کنندگان است. بخشی بر عهده داروخانه ها که باید اینترنت داشته باشند. بدین ترتیب پزشکی بیمار را معاینه و به صورت الکترونیکی برایش نسخه صادر می کند، بیمار به داروخانه مراجعه نموده و کافی است تا شماره بیمه خویش را اعلام نماید و آنجا نسخه آماده و تحویل داده می شود.
رضا باقری اصل -رئیس کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی- سال قبل درباره اقدامات دولت الکترونیک در حوزه سلامت، اظهار داشته بود: پایگاه اطلاعات بیمه کشور یکپارچه شده که حاصلش قطع صدور دفترچه های تکراری بیمه و ورود به حوزه سرویسهای نسخه الکترونیکی است. پروژه نسخه الکترونیک به صورت گام به گام پیش می رود و زمانی به صورت کامل اجرایی می شود که مطب ها و داروخانه ها و مراکز پزشکی، آموزش های لازم را در اینباره دیده باشند و زیرساخت ها برای آنها فراهم شده باشد.
همینطور چندی قبل عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در مورد پروژه تأمین نسخه های الکترونیکی و اظهارات وزارت بهداشت در خصوص آماده نبودن زیرساخت های ارتباطی این پروژه اظهار داشت: وزارت ارتباطات مطابق با قانون بودجه سال قبل ناظر بر این پروژه است و این که گفته می شود این زیرساخت ها آماده نیست را باید در اجرای پروژه نسخه های الکترونیکی دنبال کرد.
وی همینطور تصریح کرد: شواهد نشان داده است ۸۰ درصد نسخه ها الان الکترونیکی شده اند و این به معنای ناآماده بودن زیرساخت ها نیست. برای ۲۰ درصد باقی مانده هم تدابیری اندیشیده ایم که امیدواریم تا آخر سال ۱۵ درصد دیگر این پروژه نهایی شود و تنها پنج درصد این خدمات به سال آینده موکول خواهد شد.
سهم عمده نسخه های درمانی الکترونیکی شده است
در این راستا و به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، رضا باقری اصل با اشاره به اینکه طرح نسخه الکترونیکی در کشور با پیگیری وزارت ارتباطات و مشارکت دستگاههای مسئول در اجرای این طرح بخصوص در استان ها رشد قابل ملاحظه ای گرفته است، اظهار نمود: طبق گزارش بیمه سلامت ایرانی ها در آذرماه سالجاری تا قبل از آغاز رسمی این طرح، استفاده از نسخه نویسی الکترونیکی ۷۶ درصد بود که حالا این آمار به ۹۵ درصد رسیده است.
وی ادامه داد: بر اساس گزارش سازمان تأمین اجتماعی که در روز سه شنبه ۷ دیماه اعلام شد، میزان نسخه نویسی الکترونیکی ۷۸/۲۶ است که شامل ۴۵۱هزار نسخه می شود و ۳۵۳هزار آن کاملا نسخه الکترونیکی و بقیه نسخه پیچی الکترونیکی است. تأمین اجتماعی، ۱۳ استان کشور را تا ۹۰ درصد زیر پوشش نسخه الکترونیکی قرار داده است و بیمه سلامت ایرانی ها در ۲۸ استان ۹۰ درصد نسخه ها را الکترونیکی عرضه می کند.
دبیر شورای فناوری تصریح کرد: داده های سلامت تابحال غیرشفاف بود که بعد از اجرای طرح نسخ الکترونیکی این جریان به نفع مردم می شود. این طرح با پیگیری وزارت ارتباطات و همراهی وزارت بهداشت، تأمین اجتماعی، بیمه سلامت و دبیرخانه شورای اجرایی فناوری درحال اجراست. این طرح در کنار شناسایی خلاءهای سلامت، افرادی را که پوشش بیمه ای ندارند شناسایی می کند و برای بیمه دار شدن آنها پیگیری های لازم را انجام می دهد.
منبع:

1400/10/10
12:06:50
0.0 / 5
624
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین