متوقف کردن زوال عقل با دارو رسانی از راه بینی!

متوقف کردن زوال عقل با دارو رسانی از راه بینی! فیکس سرور: پژوهشگران ژاپنی در بررسی جدید خود این ایده را مطرح کرده اند که شاید مصرف یک ترکیب دارویی از راه بینی بتواند به پیش گیری از زوال عقل کمک نماید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز ترندز، ترکیب داروی موسوم به "ریفامپیسین"(Rifampicin) و مکمل غذایی "رسوراترول"(Resveratrol) و مصرف آنها به همراه اسپری بینی ممکنست پیشگیری ایمن تر و عملی تر از بروز زوال عقل را ممکن سازد.
زوال عقل زمانی رخ می دهد که پروتئین های "آمیلوئید بتا"(Amyloid beta)، "تاو"(Tau) و "آلفا سینوکلئین"(Alpha-synuclein) به همراه نوعی از "الیگومرها"(Oligomers) در مغز انباشته شوند.
گروهی از پژوهشگران "دانشگاه اوساکا متروپولیتن"(OMU) ژاپن، قبل از این در بررسی روی موش ها ثابت کرده بودند که آنتی بیوتیک ریفامپیسین، الیگومرها را حذف می کند و عملکرد شناختی را بهبود می بخشد. با این وجود، این دارو با اثرات ناخواسته ای مانند لطمه کبدی هم راه است. رسوراترول که یک آنتی اکسیدان طبیعی در محصولات کشاورزی است، بعنوان مکمل در اروپا و آمریکا استفاده می شود.
پروفسور "تاکامی تومیاما"(Takami Tomiyama)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: ما برای مقابله با اثرات نامطلوب و ناخواسته داروی ریفامپیسین، ترکیب آنرا با اثر محافظ کبد رسوراترول در نظر گرفتیم.
این گروه پژوهشی، تلفیقی از ریفامپیسین و رسوراترول را به مدت چهار هفته و هر هفته پنج روز، از راه بینی به موش های مبتلا به آلزایمر، "زوال عقل فرونتومپورال"(frontotemporal dementia) و "زوال عقل با اجسام لویی" (Dementia with Lewy bodies) منتقل کردند و قابلیت های شناختی و لطمه شناسی ذهنی آنها را مورد بررسی قرار دادند.
نتایج این آزمایش تأیید کرد که ترکیب مورد نظر، عملکرد شناختی موش ها را بطور قابل توجهی بهبود می بخشد، از تجمع الیگومرها جلوگیری می کند و به بازیابی پروتئین موسوم به "سیناپتوفیزین"(Synaptophysin) می پردازد. سیناپتوفیزین ها، پروتئین هایی هستند که به سیناپس ها کمک می کنند. علاوه بر این، محدوده خونی آنزیم های کبدی که یک نشانگر لطمه کبدی است و بطور معمول با مصرف ریفامپیسین افزایش می یابد، در صورت مصرف دوز ثابتی از این ترکیب، تنظیم شده باقی خواهد ماند.
میزان بالایی از بیان "فاکتور نورون زایی مشتق شده از مغز"(BDNF) در هیپوکامپ مشاهده شده بود که با مصرف ریفامپیسین به تنهایی مشاهده نشد. این نتایج نشان می دهند که ایمنی و اثربخشی دوز ثابتی از این ترکیب، نسبت به مصرف ریفامپیسین به تنهایی، بیشتر است.
"توموهیرو اومدا"(Tomohiro Umeda)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: مبتلاشدن به زوال عقل در همه نقاط جهان درحال افزایش است؛ بطوریکه برخی منابع پیش بینی می کنند که تعداد مبتلایان در هر ۲۰ سال، دو برابر می شود. با این وجود، ممکنست که درمان موثری برای این بیماری وجود نداشته باشد. تازه ترین تحقیقات ثابت کرده اند که بروز ناهنجاری ها در مغز مبتلایان به زوال عقل، بیش از ۲۰ سال زودتر از شروع بیماری رخ می دهد.
پژوهشگران امیدوارند که با بررسی عملکردهای جدید درمانی داروهای فعلی بتوانند زودتر از شروع مرگ نورون ها، زوال عقل را تشخیص دهند و آنرا متوقف کنند.
علاوه بر این، تجزیه و تحلیل های پیشین این گروه پژوهشی نشان می دهند که تجویز تلفیقی از ریفامپیسین و رسوراترول با دوز مشخص و مصرف آن از راه بینی می تواند دارورسانی و همه نتایج ایمنی آنرا بهبود ببخشد.
این پژوهش، در مجله "Frontiers in Neuroscience" به چاپ رسید.
منبع:

1400/10/09
13:35:51
0.0 / 5
508
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین