استفاده یکی از قدرتمندترین ابر رایانه های جهان از نور به جای جریان الکتریکی

استفاده یکی از قدرتمندترین ابر رایانه های جهان از نور به جای جریان الکتریکی به گزارش فیکس سرور یکی از قدرتمندترین ابر رایانه های جهان که یکی از ۵۰۰ ابرکامپیوتر برتر دنیاست، از نور به جای جریان الکتریکی استفاده می نماید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ابررایانه فرانسوی معروف به "ژان زی"(Jean Zay) که یکی از قدرتمندترین کامپیوتر های جهان و جزو ۵۰۰ ابر رایانه برتر دنیا است، حالا نخستین ماشین "محاسباتی دارای عملکرد بالا"(HPC) است که دارای هم پردازنده فوتونیکی است، به این مفهوم که اطلاعات را با استفاده از نور ارسال و پردازش می کند.
این توسعه برای اولین بار است که در این صنعت اتفاق می افتد. این پیشرفت طی یک برنامه آزمایشی به دست آمد. "ایگور کارون" مدیر عامل و یکی از بنیان گذاران شرکت "LightOn" از شرکت ها و موسسات دخیل در توسعه این ابر رایانه اظهار داشت: این برنامه آزمایشی که یک فناوری محاسباتی جدید را در یکی از ابر رایانه های جهان ادغام می کند، بدون مشارکت ویژه آژانس های آینده نگر مانند "GENCI" و "IDRIS/CNRS" امکان پذیر نبود. همراه با ظهور محاسبات کوانتومی، این نخستین نمایش جهانی، دیدگاه ما را تقویت می کند که گام بعدی بعد از ابر رایانه ابرمقیاس در مورد محاسبات ترکیبی خواهد بود.
این فناوری حالا در چند ماه آینده به کاربران منتخبی از جامعه تحقیقاتی "ژان زی" عرضه خواهد شد که از این دستگاه برای انجام تحقیقات در زمینه مبانی یادگیری ماشین، حریم خصوصی تفاضلی(محرمانگی آماری)، تجزیه و تحلیل تصویربرداری ماهواره ای و وظایف پردازش زبان طبیعی(NLP) استفاده می نمایند. ضمن این که فناوری "LightOn" از سال ۲۰۱۸ توسط جامعه محققان با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است.
حریم خصوصی تفاضلی یا محرمانگی آماری، راهکاری برای به اشتراک گذاری همگانی اطلاعات(پایگاه داده ها) بر مبنای توصیف الگوی کلی داده های آن، بدون نقض حریم خصوصی اطلاعات رکوردهای موجود در آن پایگاه داده است. برای نمونه، این که در یک درس چه تعداد از دانش آموزان نمره کامل دریافت کرده اند، بدون اعلام نمره تک تک دانش آموزان آن کلاس، حریم خصوصی تفاضلی به حساب می آید.
ابر رایانه ها در چند سال قبل مسیری طولانی را پیموده اند. در ژوئن ۲۰۱۸ اعلام گردید که وزارت انرژی ایالات متحده جدید ترین و قدرتمندترین ابر رایانه جهان به نام "سامیت"(Summit) را در اختیار دارد. "سامیت" با سرعت ۲۰۰ پتافلاپ و حداکثر ظرفیت کار می کرد و در هر ثانیه ۲۰۰ کوادریلیون محاسبه انجام می داد. این اعداد در آن زمان از ظرفیت ۹۳ پتافلاپ ابر رایانه "سان وی تایهولایت"(Sunway TaihuLight) چین و همینطور رکورددار قبلی به نام "تایتان"(Titan) در ایالات متحده بهتر بود.
سپس در ژوئن سال ۲۰۲۰ فاش شد که جدید ترین ابر رایانه ژاپنی به نام "فوگاکو"(Fugaku) دارای سریع ترین سرعت محاسباتی در جهان است. این برای نخستین بار در ۹ سال قبل بود که یک ابر رایانه ژاپنی مقام اول را در دنیای ابر رایانه ها به دست آورد.1400/10/06
10:47:29
0.0 / 5
389
تگهای خبر: دانش , دستگاه , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین