افزایش 30 درصدی خطر سکته مغزی یا قلبی بر اثر استرس کاری و مالی

افزایش 30 درصدی خطر سکته مغزی یا قلبی بر اثر استرس کاری و مالی فیکس سرور: یک مطالعه بین المللی جدید که به سرپرستی پژوهشگران سوئدی انجام شده است، هشدار می دهد که استرس کاری و نگرانی های مالی می تواند خطر سکته مغزی یا حمله قلبی را تا 30 درصد افزایش دهد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یک مطالعه جدید هشدار می دهد که تحمل استرس کاری و نگرانی های اقتصادی می تواند خطر مبتلاشدن به سکته مغزی یا حمله قلبی را تا ۳۰ درصد افزایش دهد.
پژوهشگران در سوئد از یک نمونه بین المللی بیش از ۱۰۰ هزار نفری، خطر مبتلاشدن به بیماریهای قلبی عروقی را با سطوح بالای استرس مرتبط دانسته اند.
متخصصان نمی توانند بطور قطعی پیوندی را که یافته اند توضیح دهند و اساسا بگویند که سطح استرس بالا دلیل مبتلاشدن به بیماریهای قلبی عروقی است. با این وجود، مطالعات قبلی نشان میدهد که سطوح بالای کورتیزول ناشی از تحمل استرس در طولانی مدت می تواند کلسترول خون، تری گلیسیرید، قند خون و فشار خون را افزایش دهد.
"آنیکا روزنگرن" نویسنده این مطالعه و استاد پزشکی در دانشگاه "گوتنبرگ" می گوید: دقیقاً معین نیست که چه چیزی موجب افزایش ریسک مبتلاشدن به بیماریهای قلبی عروقی در بین افراد متحمل استرس شدید می شود. اما خیلی از فرآیندهای مختلف در بدن، مانند تصلب شرایین و لخته شدن خون، ممکنست تحت تأثیر قرار گرفتن در معرض استرس باشند.
اگر می خواهیم خطر مبتلاشدن به بیماریهای قلبی عروقی را در سطح جهانی کاهش دهیم، باید استرس را بعنوان یکی دیگر از عوامل خطرناک که قابل تغییر است، در نظر بگیریم.
بیماریهای قلبی عروقی اصطلاحی برای توضیح انواع بیماری هایی است که بر قلب یا رگ های خونی تأثیر می گذارد، همچون بیماری عروق کرونر قلب(انسداد عروق) که می تواند موجب حملات قلبی، سکته مغزی و غیره شود.
بیماریهای قلبی عروقی نخستین علت مرگ و میر در سراسر جهان هستند و تخمین زده می شود که سالانه ۱۷.۹ میلیون جان خودرا بر اثر مبتلاشدن به همین بیماریها از دست می دهند.
این تحقیق جدید برمبنای داده های جمع آوری شده بین ژانویه ۲۰۰۳ و مارس ۲۰۲۱ برگرفته از مطالعه آینده نگرانه اپیدمیولوژی شهری روستایی(PURE) است.
"PURE" بیش از ۲۰۰ هزار شرکت کننده دارد، اما این مطالعه جدید بر روی ۱۱۸ هزار و ۷۰۶ فرد بدون هیچ نوع سابقه بیماری قلبی عروقی متمرکز شده بود.
این افراد در ۲۱ کشور شامل چهار کشور پردرآمد همچون کانادا، سوئد و امارات متحده عربی، ۱۲ کشور با درآمد متوسط ​​از جمله برزیل، لهستان، آفریقای جنوبی و پنج کشور کم درآمد همچون هند، پاکستان و زیمبابوه زندگی می کردند.
گفتنی است که مردم کشورهای بزرگ غربی همچون بریتانیا و ایالات متحده و کشورهای پرجمعیت همچون چین، روسیه و ژاپن به شکل قابل توجهی در این نمونه غایب بودند.
شرکت کنندگان در این مطالعه شامل زن و مرد، ۳۵ تا ۷۰ سال سن داشتند، بااینکه میانگین سنی آنها در زمانی که مطالعه شروع شد، ۵۰ سال بود.
در ابتدا از آنها سؤالاتی در مورد میزان استرس متحمل شده در سال قبل پرسیده شد که در مقیاسی از صفر (بدون تحمل استرس) تا سه(تحمل استرس شدید) رتبه بندی شدند.
استرس بعنوان احساس عصبی، تحریک پذیر یا اضطراب به سبب عواملی در محل کار یا خانه، داشتن مشکلات مالی یا تجربه رویدادهای دشوار و زمان های چالش برانگیز در زندگی تعریف می شود.
چنین رویدادها و زمان هایی شامل طلاق، بیکاری، سوگواری یا بیماری جدی در یکی از اعضای خانواده است.
استرس، فشار عصبی یا فشار روانی در روانشناسی به مدلول احساس نوعی فشار و تنش عصبی است. تنش و هر محرکی که در انسان، ایجاد تنش کند، استرس زا نامیده می شود. مقدار کمی استرس می تواند دارای فوایدی همچون افزایش تحرک و انگیزه در افراد باشد. این نوع استرس، استرس مثبت نامیده می شود، اما استرس شدید می تواند علاوه بر ایجاد مشکلات و بیماریهای روانی مانند افسردگی، موجب ایجاد مشکلات بدنی مانند سردردهای تنشی و افزایش احتمال مبتلاشدن به سرطان، سکته قلبی و سکته مغزی در افراد شود.
عامل ایجاد استرس ممکنست عاملی درونی یا عاملی محیطی باشد. این عوامل همین طور می تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد و عاملی برای فردی ایجاد استرس کند، ولی در فرد دیگر، ایجاد استرس نکند. مشکلات مربوط به اقتصاد، کار یا تحصیل، تغییر شغل، نقل مکان به یک شهر جدید، ازدواج، بازی های پرتَنش، مرگ نزدیکان و وجود یک بیماری مهم در خانواده همچون عوامل بیرونی ایجاد فشار عصبی هستند. علایم استرس شامل اضطراب، مشکلات خواب، عرق کردن، از میان رفتن اشتها و مشکل در تمرکز و حافظه است.
از بین شرکت کنندگان در این مطالعه جدید، ۷.۳ درصد از آنها تحت استرس شدید، ۱۸.۴ درصد در معرض استرس متوسط، ۲۹.۴ درصد تحت استرس کم و ۴۴ درصد نیز بدون استرس بودند.
افرادی که تحت استرس شدید قرار گرفته بودند، کمی جوان تر بودند و اغلب با عواملی نظیر سیگار کشیدن یا چاقی همراه بودند و بیشتر در کشورهای پردرآمد زندگی می کردند.
این افراد تا ماه مارس ۲۰۲۱ پیگیری شدند که به این معنا بود که میانگین دوره پیگیری آنها ۱۰ ساله بود.
در طول این مدت، ۵۹۳۴ حادثه قلبی عروقی به شکل سکته قلبی، سکته مغزی یا نارسایی قلبی ثبت گردید.
برای شرکت کنندگانی که استرس بالایی داشتند، خطر مبتلاشدن به یکی از انواع بیماریهای قلبی عروقی ۲۲ درصد، حمله قلبی تا ۲۴ درصد و سکته مغزی تا ۳۰ درصد افزوده شد.
بگفته پژوهشگران، تمایز کلیدی این مطالعه جدید که در مجله JAMA Network Open انتشار یافته است، این است که سطوح استرس در آن پیش از مبتلاشدن به بیماریهای قلبی عروقی طبقه بندی شده است، چونکه مطالعات قبلی به دنبال تعیین سطح استرس در افرادی بود که قبلاً گرفتار حمله قلبی یا سکته مغزی شده بودند که همین مورد ممکنست بر پاسخ ها تأثیر گذاشته باشد.
با این وجود، این مطالعه نمی تواند پاسخ دهد که آیا استرس، تأثیر حاد یا مزمن تری دارد یا این که آیا تأثیر آن در میان کشورهای با درآمد و سطح رفاه مختلف، متفاوت می باشد یا خیر.
محدودیت های دیگر در این مطایعه نیز شامل سؤالات ساده و تا حدی ذهنی است که از شرکت کنندگان پرسیده می شود و البته این واقعیت که خیلی از کشورهای جهان در برنامه "PURE" گنجانده نشده اند.
چندین مطالعه قبلاً به ارتباط بین استرس و مشکلات قلبی عروقی پرداخته اند، همچون یک مطالعه که در اوایل سال جاری منتشر گردید و نشان داد که سطح بالای هورمون های استرس با خطر مبتلاشدن به فشار خون بالا و حوادث قلبی عروقی مرتبط می باشد. این تحقیق که در ماه سپتامبر در مجله Hypertension انتشار یافت، ۴۰۰ آمریکایی را برای بیش از یک دهه دنبال کرده بود.
"کسوکه اینو" سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه "کیوتو" در ژاپن اظهار داشت: هورمون های استرس "نورپی نفرین"، "اپی نفرین"، "دوپامین" و "کورتیزول" می توانند با استرس ناشی از رویدادهای زندگی، کار، روابط، امور مالی و موارد دیگر افزایش پیدا کنند.
همین طور دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه "هاروارد" برای نخستین بار در سال ۲۰۱۷ ادعا کردند که بطور مستقیم تحمل اضطراب و استرس را با بیماریهای قلبی عروقی مرتبط می دانند.
منبع:

1400/09/30
14:23:42
0.0 / 5
500
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین