باغ موزه نادری مشهد

باغ موزه نادری مشهد فیکس سرور: باغ موزه نادری یکی از آثار ملی ایران است که در جوار آرامگاه نادرشاه افشار و به پاس قدردانی از خدمات ارزنده این پادشاه بزرگ تاریخ ایران، ساخته شده است.


باغ موزه نادری مشهد

مشهد کلان ‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. مشهد دومین شهر پرجمعیت ایران و سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور است. اقتصاد مشهد متکی به گردشگری مذهبی با تمرکز بر حرم امام رضا است. در کنار آن، وجود مراکز تجاری بزرگ و امکانات پزشکی قابل توجه، موجب رونق گردشگری تفریحی و گردشگری سلامت در این شهر نیز شده‌ است. همچنین این شهر مکان های تفریحی و بوستان های زیادی دارد. دراین مقاله آس چارتر قصد دارد تا اطلاعاتی در مورد این مکان دیدنی در اختیار شما قرار دهد. شما می توانید برای بازدید ازاین مکان بصورت آنلاین از سایت آس چارتر بلیط چارتر تهران مشهد را رزرو کنید وسپس سفر کنید.

آشنایی با بهترین مکان های تفریحی مشهد

باغ موزه نادری یکی از آثار ملی ایران است که در جوار آرامگاه نادرشاه افشار و به پاس قدردانی از خدمات ارزنده این پادشاه بزرگ تاریخ ایران، ساخته شده است. باغ نادری یکی از این آثار به جا مانده و پرافتخار است که با حدود 14 هزار مترمربع مساحت، آرامگاه نادرشاه افشار، بزرگ‌ ترین پادشاه پس از اسلام ایران با طراحی هوشنگ سیحون را در آغوش گرفته است.

 

تاریخچه باغ موزه نادری

مجموعه باغ موزه نادری شامل آرامگاه نادرشاه افشار (۱۱۰۰ الی ۱۱۶۰ هجری قمری) معروف به ناپلئون شرق، به همراه موزه ای در باغی معروف به باغ نادری در مرکز شهر مشهد واقع شده است. هوشنگ سیحون طراح و معمار این بنا با کنار هم قرار دادن نمادهای تاریخی در یک ساختار منسجم و هماهنگ اثری بدیع، منحصربه فرد و خلاقانه ایجاد کرده است. نادرشاه در هنگام حیات خود دستور ساخت آرامگاهی کوچک همانند تاج محل در هند را داد که در زمان حیاتش کار بنای آن پایان نیافت. این آرامگاه کوچک در سال ۱۱۴۵ هجری قمری در مجاور چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام ضا (ع) از خشت و گِل ساخته شد. قوام‌ السلطنه در اواخر عهد قاجار (۱۲۹۶ هجری شمسی) آرامگاه جدیدی برای وی ساخت و استخوان های نادرشاه را از تهران به این مقبره منتقل کرد. بنای جدید که در محل فعلی آرامگاه نادرشاه قرار داشت مدتی بر پا بود تا این که انجمن آثار ملی ایران در سال ۱۳۳۵ هجری شمسی عملیات ساختمانی بنایی جدید و عمارت فرعی و محوطه ‌سازی آن را در همان محل مقبره ساخته قوام‌السلطنه آغاز کرد. این کار از سال ۱۳۳۶ شروع و ساختمان جدید آرامگاه در تاریخ ۱۲ فرودین ۱۳۴۲ در باغ نادری بازگشایی شد.

معماری باغ موزه نادری

این مجموعه یکی از نمونه های فاخر معماری نوین ایران است که پس از آرامگاه هشتمین امام شیعیان امام رضا (ع) مهم ترین مکان گردشگری و تاریخی این شهر به شمار می رود. طراحی باغ و آرامگاه بر اساس اشکال مربع و مثلث شکل گرفته و آبریزها، حوض‌ها و جوی ها همه بر پایه باغ ایرانی طراحی شده است. باغ از چهار طرف به چهار خیابان متصل است و دیواری با سنگ گرانیت و با تلفیق نرده‌های آهنی به نقش تبرزین دور مقبره کشیده شده است. معمولا کسانی که بلیط شیرازمشهد را تهیه کرده اند به این باغ زیبا سر می زنند.

 

تندیس نادرشاه

در ابتدای ورود به مجموعه، تندیس مفرغی نادرشاه افشار ساخته مجسمه‌ ساز ایرانی ابوالحسن صدیقی سوار بر اسبی سرکش و در قامت رهبری مقتدر در حال حمله در پیشاپیش و سه سرباز پیاده سلاح  به ‌دست پشت سر وی، بر روی قطعه سنگی مرتفع بر فراز برج آرامگاه نمایان است. در پای برج آرامگاه لوله توپ جنگی مربوط به سال1591 میلادی قرار دارد که ایرانیان از متجاوزان پرتغالی به غنیمت گرفته بودند.

بنای اصلی باغ موزه نادری

بنای اصلی آرامگاه سه ایوان شرقی، جنوبی و غربی متصل به یکد یگر دارد. مصالح به ‌کار رفته در ساختمان از سنگ های خشن و سخت گرانیت منطقه کوهستانی مشهد و از مقاوم ترین و سخت ترین سنگ های ایران است. تالار آرامگاه به شکل مربع از دودیوار قرمز رنگ سنگیِ بسته و دو قسمت ستون بندی باز تشکیل شده است که سنگ مزار نادر در گوشه این مربع جای دارد. پوشش آرامگاه کاملاً نظیر سیاه چادر عشایری است که نادر در آن متولد و کشته شد. در ساخت ستون های تالار آرامگاه از کلاه سربازان قزلباش عهد افشاریه الگوبرداری شده است. سنگ قبر بر اساس طرح و شکل الماس دریای نور، یادگار گرانبهای نادرشاه از فتح هندوستان، حجاری شده است.

مجوعه تالارها باغ موزه نادری

درمجموعه موزه نادری دو تالار وجود دارد که یکی به‌ معرفی اشیا و آثار تاریخی دوره افشار شامل انواع سلاح‌ها، البسه و پوشاک رزمی نظامیان دوره افشار، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه‌ های جنگ، وسایل سوارکاری از دوره افشار تا قاجار، چند نسخه خطی نفیس از جمله نسخه ‌ی از تاریخ جهانگشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادر اختصاص دارد و تالار دیگر که در سال ۱۳۷۳ به مجموعه اضافه شده است به نمایش برخی تصاویر و نیز اطلاعات تاریخی در ارتباط با زندگی نادرشاه، انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویه تا معاصر می پردازد. آس چارتر این امکان را به شما می دهد تا کمتر از سه دقیقه بلیط چارترمشهد را رزرو نمایید.

در گوشه ای از باغ بناهای فرعی برای تالارهای اجتماع، کتابخانه، سرویس و گلخانه در هماهنگی با بنای آرامگاه در نظر گرفته شده است. در گوشه شمالی آرامگاه نیز آرامگاه محمد تقی خان پسیان سردار خراسان، از نظامیان اواخر دوره قاجاریه و اولین ایرانی که دوره آموزش خلبانی دید به طراحی هوشنگ سیحون قرار دارد. در اواخر سال ۱۳۸۶ این مجموعه بر اساس طرح نوین بهسازی مورد بازنگری و تعمیرات قرار گرفت و پس از تعطیلی 6 ماهه مجدد بازگشایی گردید و هم اکنون تحت مدیریت سازمان میراث فرهنگی اداره می ‌شود.

مساحت باغ نادری

باغ نادری مشهد با 14400 مترمربع مساحت، در شهر مشهد و در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا واقع شده است که بعد از حرم امام رضا (ع)، مهمترین مکان تاریخی توریستی است که در دل شهر قرار دارد. این باغ از چهار طرف با چهار خیابان همسایه است که دور تا دور آن با دیواری از جنس سنگ گرانیت و نرده‌های آهنی به نقش تبرزین محصور شده تا آن را از خیابان جدا کند.محوطه باغ نادری مشهد از آبریزها، حوض‌ها و جویبارهایی تشکیل شده که همه بر پایه باغ‌ های ایرانی طراحی شده‌اند. در گوشه ‌ای از باغ هم بناهای فرعی برای تالارهای اجتماع، کتابخانه، گلخانه و سرویس بهداشتی در نظر گرفته شده که در حال هماهنگی با بنای آرامگاه است.

 

چرا بازدید از موزه نادری پیشنهاد می شود ؟

آثار تاریخی ارزشمندی در این موزه نگهداری می شوند.

مجسه بزرگ نادرشاه در ایتالیا ساخته شده است.

اشیا متعلق به دوران صفویه و افشاریه در این موزه به نمایش گذاشته شده اند.

محوطه سرسبز و باغ این موزه جای خوبی برای فرار از شلوغی شهر است.

چطور به باغ موزه نادری برویم ؟

با قرار گرفتن موزه نادری در حوالی حرم امام رضا (ع)، دسترسی به آن از هر نقطه شهر راحت خواهد بود. می توانید با مترو، اتوبوس و یا تاکسی خود را به ایستگاه شهدا برسانید و از آنجا تا چهارراه شهدا پیاده بروید، از موزه نادری تا ایستگاه حدود ۵ دقیقه پیاده روی است.

 

آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، خیابان شیرازی، ضلع شمال غربی چهارراه شهدا، باغ موزه نادری

ساعت کاری: همه روزه از ساعت 09:00 الی 17:00 (اول فروردین و ایام تعطیل رسمی بسته است).

هزینه بازدید: بهای بلیط این موزه در سال 1400، مبلغ 3000 تومان است. (بازدید از باغ نادری مشهد در روز 28 اردیبهشت، که روز جهانی موزه است، برای عموم رایگان است).

شماره تماس: 05132224888

1400/09/25
22:45:18
0.0 / 5
1008
تگهای خبر: رپورتاژ , آموزش , فروش , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین