تلسکوپ جیمز وب در راه ملاقات با پرتابگر خود

تلسکوپ جیمز وب در راه ملاقات با پرتابگر خود به گزارش فیکس سرور تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ ناسا به تازگی به ساختمان مونتاژ نهایی پایگاه فضایی اروپا در گویان فرانسه منتقل شد تا با پرتابگر خود یعنی موشک ˮآریان ۵ ˮدیدار کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، جیمز وب بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپی خواهد بود که تابحال به فضا پرتاب شده است. آژانس فضایی اروپا بعنوان بخشی از یک قرارداد همکاری بین المللی، خدمات پرتاب این تلسکوپ را عرضه می دهد. جیمز وب حاصل مشارکت بین المللی بین ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است. آژانس فضایی اروپا با همکاری شرکای خود، مسئول توسعه و نظارت بر شرایط پرتابگر آریان ۵ مأموریت جیمز وب بوده است.
شرایط این تلسکوپ پیشرفته در تمامی مراحل شامل زمان انتقال بین ساختمان ها و حتی زمانی که در داخل یک محفظه مخصوص حمل و نقل و اتاق تمیز متحرک(mobile clean room) بود با دقت کنترل می شد.
موشک آریان ۵ هم در ۲۹ نوامبر به این ساختمان منتقل شد. پلت فرم های قابل تنظیم این ساختمان به مهندسان اجازه می دهد تا به پرتابگر و محموله آن دسترسی داشته باشند.
گام بعدی این است که جیمز وب را به صورت ایمن به یک پلت فرم بالایی که آماده شده است منتقل کنند تا این تلسکوپ بتواند به بخش بالایی پرتابگر آریان ۵ متصل شود. بعد از اتصال آن به موشک، تکنسین ها وارد عمل خواهند شد تا جیمزوب را در ساختار مخصوص آریان ۵ قرار دهند.


پایگاه خبری "اینورس" درباره تصاویر انتشار یافته نوشت: عکس جدیدی که این هفته توسط آژانس فضایی اروپا انتشار یافت، دقیقا خود تلسکوپ جیمز وب را نشان نمی دهد. در عوض، محفظه ای که تلسکوپ را پوشانده و تلسکوپ به سمت ساختمان جدیدی برای مراحل پایانی مونتاژ منتقل می شود را نشان داده است. به نظر می آید جیمز وب این سفر را در شب انجام داده است.
پرتاب این تلسکوپ برای ۲۲ دسامبر سالجاری میلادی برنامه ریزی شده است. کارشناسان در جهت انجام عملیات آماده سازی پرتاب این تلسکوپ در ۲۲ دسامبر، عملیات حساس بارگیری فضاپیما با سوخت رانش آن که برای سفر در فضا به آن نیاز دارد را به دقت تکمیل کرده اند.
تلسکوپ فضایی جیمز وب با کمک ابزار پیشرفته خود تاریخ کیهان را به صورت کامل مورد مطالعه قرار خواهد داد. تلسکوپ فروسرخ وب با کاوش خود به طیف وسیعی از سوالات علمی دانشمندان پاسخ خواهد داد تا آنها به درک بهتری از منشا جهان و جایگاه ما در آن دست یابند.


ناسا به تازگی در حساب کاربری جیمز وب در اینستاگرام هم با انتشار تصویر بالا نوشت: ابزار فروسرخ میانی وب(MIRI) بسیار خاص است. جهان در طول موج هایی که ابزار فروسرخ میانی وب پوشش خواهد داد، نسبتا ناشناخته مانده و مورد کاوش قرار نگرفته است، ازاین رو ابزار فروسرخ میانی وب می تواند کاوش علمی که تابحال رویای آنرا در سر می پروراندیم را انجام دهد.
منبع:

1400/09/20
15:51:18
0.0 / 5
521
تگهای خبر: اینستاگرام , خدمات , دانش , سئو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین