سکوی تشخیص اخبار جعلی در شبکه های اجتماعی طراحی شد

سکوی تشخیص اخبار جعلی در شبکه های اجتماعی طراحی شد به گزارش فیکس سرور رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ضمن اشاره به چالش های تولید محتوا در شبکه های اجتماعی از منظر جعلی، نامناسب، دروغ و افترا بودن و تبعات ناخوشایند آن در جامعه، از طراحی و توسعه نمونه اولیه سکوی تشخیص اخبار جعلی در شبکه های اجتماعی در این پژوهشگاه اطلاع داد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، وحید یزدانیان با اشاره به اینکه آگاهی، پیشگیری و مقابله با تبعات ناخوشایند محتوا در شبکه های اجتماعی از ضروریات جوامع امروزی به حساب می آید، اظهار داشت: بی تفاوتی نسبت به این محتواها، امکان دارد بحران هایی ایجاد نماید که حل آن ها امکان پذیر نبوده یا مستلزم هزینه های گزاف باشد.
وی در تشریح این مورد افزود: گاهی انتشار اطلاعات نادرست در فضای مجازی تهدید خاصی به حساب نمی آید و مثلا با انگیزه سرگرمی و مزاح، محتوای نادرستی تولید و منتشر می شود و اثر طولانی مدتی هم ندارد. اما در مواردی محتواهای نادرست می توانند به صورت هدفمند و تأثیرگذار در سطح ملی و به منظور بر هم زدن نظم اجتماعی، امنیت، اقتصاد، تخریب اشخاص حقیقی یا حقوقی و امثال آنها باشند. در موارد گوناگونی حتی اخبار جعلی در حوزه داخلی یک کشور در کشور دیگری طراحی و منتشر می شود.
یزدانیان با تکیه بر این که پدیده اخبار جعلی در شبکه های اجتماعی از جنبه های مختلف مطرح است، اضافه کرد: کشورهای مختلف تعاریف مختلفی از اخبار جعلی دارند. حتی تفسیر حقوقی آنها از اخبار جعلی هم متفاوت می باشد. در این پروژه ضمن مروری گذرا به این مباحث، روش های مبتنی بر هوش مصنوعی برای شناسایی اخبار مشکوک به جعلی بودن، مورد تمرکز بیشتری قرار گرفت و ضمن بررسی تنوعی از روش های مبتنی بر هوش مصنوعی، بعضی از آنها پیاده سازی شد یا در حال انجام می باشد.
طبق اعلام پژوهشگاه ارتباطات، او نتایج حاصله را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: دقت های خوبی به دست آمده که شامل روش های مبتنی بر استخراج خصوصیت های نوشتاری، روش های مبتنی بر کیسه کلمات (Bag of Words)، روش های مبتنی بر n-gram، روش های مبتنی بر یادگیری عمیق و روش های مبتنی بر الگوی انتشار در شبکه است.
منبع:

1400/09/18
12:21:25
0.0 / 5
1001
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین