پشت پرده مزارع مخفی سوسک در چین!

پشت پرده مزارع مخفی سوسک در چین! به گزارش فیکس سرور پرورش سوسک در چین در مقیاس وسیع انجام می شود. هم اکنون صدها مزرعه پرورش سوسک در چین وجود دارد که تعداد کل سوسک هایی که سالانه در آنها تولید می شوند از جمعیت انسان های جهان بیشتر است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، حشرات تولید شده در این مزارع منحصر به فرد، بیشتر در تولید لوازم آرایشی و دارویی و یا برای خوراک دام استفاده می شوند.
در سال ۲۰۱۸، یک شرکت دارویی چینی به نام "گود دکتر"(Gooddoctor) ادعا کرد که بوسیله فروش یک "معجون شفابخش" تولید شده از سوسک که سالانه توسط هزاران بیمارستان و میلیونها بیمار چینی برای درمان بیماریهای تنفسی، معده و سایر بیماریها استفاده می شود، ۶۸۴ میلیون دلار درآمد کسب کرده است.
با این وجود، استفاده از سوسک در چین فقط به صنایع دارویی و زیبایی محدود نمی گردد. این حشرات، غنی از پروتئین هستند و فرآوری می شوند و بعنوان یک وعده غذایی ارگانیک برای دام و طیور استفاده می شوند. این کار برای مقابله با ضایعات مواد غذایی انجام می شود.
این سوسک ها همین طور اغلب با دستور العمل های خاصی در بعضی از رستوران های چینی عرضه می شوند.چرا پرورش سوسک در چین رایج است؟
پرورش سوسک در چین، یک تجارت پرسود است. برخلاف پرورش سنتی حیوانات، هزینه راه اندازی یک مزرعه کوچک سوسک، کم است و به منابع کمی نیاز دارد. علاوه بر این، سوسک ها به سرعت تولیدمثل می کنند و فقط در یک سال، یک سوسک نژاد آلمانی و فرزندانش می توانند ۳۰۰ هزار سوسک دیگر مانند خود به دنیا بیاورند. آنها همین طور به ندرت بیمار می شوند و هیچ نیاز غذای خاص و ویژه ای نیاز ندارند و می توانند از پسماندهای زباله های آشپزخانه یا همان زباله های خانگی که به آسانی در دسترس هستند، تغذیه کنند.
"وانگ فومینگ" که یکی از تولیدکنندگان بزرگ سوسک در چین است، در یک مصاحبه در سال ۲۰۱۳ اظهار داشت: من به پرورش خوک فکر می کردم، اما این کار با کشاورزی سنتی، حاشیه سود بسیار کمی داشت. شما با سوسک ها می توانید ۲۰ یوان سرمایه گذاری کنید و ۱۵۰ یوان پس بگیرید.
بزرگترین مرکز پرورش سوسک جهان که متعلق به شرکت داروسازی "گود دکتر" است در "شیچانگ" واقع شده است. گزارشی در سال ۲۰۱۸ نشان میدهد که این مزرعه پرورش سوسک که توسط هوش مصنوعی نظارت می شود، هر ساله شش میلیارد سوسک تولید می کند. این حشرات که بطور طبیعی غنی از پروتئین هستند، فرآوری شده و در تهیه خوراک دام و محصولات دارویی مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.
بسیاری در کشور چین براین باورند که محصولات مبتنی بر سوسک در مقابل اثر زخم، طاسی، اختلالات تنفسی، مشکلات معده و حتی تومورهای سرطانی موثر هستند. بااینکه شواهد علمی قابل اعتماد کمی وجود دارد که این باور را تأیید کند، اما دانشمندان بتازگی کشف کرده اند که سوسک ها می توانند زندگی خودرا در محیط های کثیف بدون بیمار شدن بگذرانند، برای اینکه آنتی بیوتیک های قدرتمندی درون بدن خود تولید می کنند که آنها را در این امر یاری می کند. تعدادی از پژوهشگران براین باورند که سوسک ها ممکنست در تولید داروهایی برای از بین بردن اَبَرمیکروب هایی مانند ""MRSA که به خیلی از درمان های موجود مقاوم هستند، باارزش باشند.
داروهای مبتنی بر سوسک مدتهاست که در چین تقاضای زیادی دارد و محبوب ترین محصول بهداشتی مبتنی بر سوسک تولید شده توسط شرکت داروسازی "گود دکتر" تا حالا توسط بیش از ۴۰ میلیون بیمار استفاده شده است.
"ون جیانگو" از شرکت "گود دکتر" در یک مصاحبه ادعا کرد: خمیر سوسک برای درمان زخم های دهان و معده، زخم های پوستی و حتی سرطان معده مفیدست.
در حقیقت سوسک های له شده با نام علمی "پریپلانتا آمریکانا"(Periplaneta Americana) را می توان بعنوان مواد تشکیل دهنده در انواع مختلف طب چینی و لوازم آرایشی-پزشکی یافت.
جالب اینجاست که تجارت سوسک در چین نه فقط شرکت های بزرگ را جذب کرده است، بلکه کشاورزان خرد، انسان دوستان و کارآفرینان را نیز به خود جذب کرده است.
"لی بینگ کای" که روزی در یک دهکده دورافتاده در استان سیچوان فروشنده تلفن همراه بوده و الان به پرورش سوسک روی آورده، مزرعه ای دارد که بیش از سه میلیون سوسک را در خود جای داده است. وی ادعا می کند که با فروش سوسک های خشک شده به مزارع خوک، شیلات و شرکت های داروسازی، سود خوبی به دست می آورد.
وی در سال ۲۰۱۸ به پایگاه "بیزنس اینسایدر" اظهار داشت: مردم فکر می کنند عجیب است که من این نوع تجارت را انجام می دهم، اما ارزش اقتصادی زیادی دارد و هدف من این است که اگر از من پیروی کنند، روستاییان دیگر را به رفاه برسانم.
منطقه "ژانگ کیو"(Zhangqiu) در شهر "جینان"(Jinan) محل استقرار یک مزرعه سوسک بزرگ دیگر است که در ابتدا برای مقابله با مشکل زباله های خانگی ساخته شد، اما بعداً به منبع خوراک ارگانیک برای دام و طیور بدل شد. یک کارآفرین به نام "لی یانرونگ" مالک این مزرعه است و معتقد می باشد که سوسک ها می توانند بعنوان جایگزین غذایی سالم تر و غنی از پروتئین بجای ماهی ها، پرندگان و طیور، خوک ها و غیره استفاده شوند.
وی می گوید: اگر بتوانیم سوسک ها را در مقیاس وسیع پرورش دهیم، می توانیم پروتئینی را فراهم نماییم که برای کل چرخه اکولوژیکی مفید باشد. می توانیم خوراک حیوانات که هم اکنون پر از آنتی بیوتیک است را جایگزین نماییم و در عوض خوراک ارگانیک را تامین نماییم که برای حیوانات و خاک زمین نیز مفیدست.
"لی" می گوید که سوسک های مزرعه اش روزانه از ۵۰ هزار کیلوگرم زباله خانگی تغذیه می کنند، بدین سبب ثابت شده است که این حشرات در پردازش زباله های غذایی که در غیر این صورت به محل های دفن زباله راه می یابند، بسیار مفید هستند.خطرات در رابطه با پرورش سوسک
تصور کنید مزرعه ای با میلیونها سوسک به اشتباه باز گذاشته شود و به زودی می بینید که جاده های شهر پر از سوسک شده است. چه احساسی خواهید داشت؟ شما احتمالاً از ترس جان خود همراه با نفرین کردن صاحب مزرعه پرورش سوسک، پا به فرار خواهید گذاشت. در سال ۲۰۱۳ حادثه مشابهی در واقعیت رخ داد که طی آن یک مخزن نگهداری سوسک ها در منطقه "دافنگ" چین ازطریق یک مجرم ناشناس لطمه دید.
به سبب این آسیب، بیش از یک میلیون سوسک به بیرون راه یافتند و مزارع ذرت، خانه ها و ساختمان های اطراف را آلوده کردند. مردم محلی این منطقه بعد از دیدن هزاران سوسک در اطراف خود گرفتار وحشت شدند. در نهایت بمنظور کنترل هجوم سوسک ها، مسئولان بهداشتی مجبور شدند یک عملیات ضد عفونی در مقیاس وسیع در این منطقه انجام دهد.
از آن پس برای جلوگیری از اتفاق ناگوار مشابه، بعنوان مثال مزرعه ای که توسط شرکت "گود دکتر" اداره می شود، مجهز به یک خندق پر از ماهی های سوسک خوار شده است که سوسک ها در صورت فرار از مزرعه، چاره ای جز سقوط در خندق و خورده شدن توسط این ماهی ها نداشته باشند.
همین طور از طرفی، پرورش سوسک یک کار رایج و شایع نیست و بطور معمول مردم سوسک ها را فقط بعنوان آفاتی می بینند که بیماریها را گسترش می دهند و اگر یک مزرعه پرورش سوسک در نزدیکی خود پیدا کنند، ممکنست دست به شکایت بزنند، چونکه مانند آنچه در سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد، خودرا همیشه در خطر هجوم سوسک ها می بینند.
بنا بر این است که خیلی از مزارع سوسک در چین بصورت مخفیانه فعالیت می نمایند و اغلب مزرعه ای را پیدا نمی کنید که محل پرورش سوسک باشد و در سردر خود تابلویی بدین مضمون نصب کرده باشد. همین طور اشاره ای به استفاده از سوسک بعنوان یک ماده در مواد تبلیغاتی برای شرکت های آرایشی و بهداشتی و دارویی پیدا نمی کنید و از نام علمی مواد شیمیایی آن در این محصولات استفاده می شود.
پرورش سوسک البته برخلاف مخفی بودنش، یک تجارت غیرقانونی در چین محسوب نمی گردد، اما اگر چنین کسب و کاری به نحوی بیش از اندازه توجه عمومی را به خود جلب نماید، یا مشخص شود که در یک منطقه مسکونی پرجمعیت واقع شده است، این احتمال وجود دارد که صاحب مزرعه با مشکلات مختلفی مواجه شود.
با این وجود، با توجه به این خطرات و نگرانی ها، پرورش سوسک همچنان بعنوان یک سرمایه گذاری سودآور توسط خیلی از شرکتها و کارآفرینان در چین دیده می شود. در همین حال، سایر محصولات مبتنی بر سوسک مانند شیر سوسک که توسط سوسک اقیانوس آرام تولید می شود و توسط برخی بعنوان یک "ابر غذا" معرفی می شود، در نقاط مختلف جهان درحال کسب محبوبیت است و پژوهشگران در تلاش هستند تا راه های بیشتری برای مفیدتر ساختن سوسک ها پیدا کنند.1400/09/09
11:39:01
0.0 / 5
774
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین