رآکتور هسته ای فضایی جدید چین 100 برابر قدرتمندتر از رآکتور ناسا

رآکتور هسته ای فضایی جدید چین 100 برابر قدرتمندتر از رآکتور ناسا فیکس سرور: گزارش های اولیه از شروع مراحل توسعه رآکتور هسته ای فضایی جدید چین نشان میدهد که این رآکتور هسته ای فضایی ممکنست 100 برابر قدرتمندتر از رآکتور هسته ای فضایی ناسا باشد و طراحی نمونه اولیه آن نیز هم اکنون تکمیل شده است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گزارشی از "ساوث چاینا مورنینگ پست" نشان میدهد که برنامه فضایی چین، طراحی اولیه یک راکتور هسته ای فضایی قدرتمند را تکمیل کرده است.
برنامه فضایی این کشور درحال ساخت این راکتور است تا با آژانس های فضایی دیگری مانند ناسا که برنامه های هسته ای را دنبال می کنند، همگام باشد. ناسا اخیراً از شرکت های خصوصی درخواست کرده است طی ۱۰ سال آینده یک سیستم شکافت هسته ای توسعه دهند تا انرژی مورد نیاز برای ماموریت های فضایی در ماه را تامین کند.
چین و آمریکا وارد یک مسابقه فضایی جدید می شوند
برنامه فضایی چین که تا حالا تعدادی از اجزای راکتور خودرا ساخته است، می خواهد با انرژی هسته ای ماموریت های آینده خود در ماه و مریخ را تامین کند.
راکتور چین قادر به تولید یک مگاوات برق خواهد بود که آنرا ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از دستگاهی می کند که ناسا می خواهد تا سال ۲۰۳۰ به ماه بفرستد.
ناسا گفته است که سیستم شکافت هسته ای آن می تواند تقریباً ۴۰ کیلووات برق تولید نماید که برای تامین انرژی ۳۰ خانوار به مدت یک دهه کافی است.
ماه گذشته، چین دومین ماموریت سرنشین دار خودرا به ایستگاه فضایی جدید خود پرتاب کرد. ناسا نیز بتازگی بازگشت به ماه را طی ماموریت "آرتمیس" که تاریخ پرتاب اولیه آن برای سال ۲۰۲۴ تعیین شده بود، تا حدی به سبب اختلاف حقوقی میان شرکت "بلو اوریجین" با "اسپیس ایکس" بر سر اعطای قرارداد ساخت فرودگر ماه به "اسپیس ایکس" تا سال ۲۰۲۵ به تعویق انداخت. همین اتفاق موجب شد که "بیل نلسون" مدیر ناسا این نگرانی را مطرح کند که چین ممکنست پیش از این که ناسا باردیگر به ماه برسد، پا به ماه بگذارد.

ناسا می گوید برای رقابت با چین باید هسته ای شود
بااینکه اطلاعات کمی در مورد مشخصات پروژه راکتور شکافت هسته ای چین درز کرده است، اما "ساوث چاینا مورنینگ پست" می گوید که دو دانشمندی که در این پروژه مشارکت داشته اند، این هفته تأیید کرده اند که نمونه اولیه این راکتور تکمیل شده و همین طور ساخت تعدادی از اجزای حیاتی راکتور نهایی به پایان رسیده است.
برخی نگرانی ها وجود دارد که محرمانه بودن برنامه راکتور هسته ای فضایی چین به این معنا است که ممکنست در مورد یک حادثه، مانند وقوع حادثه ای که می تواند مواد رادیواکتیو را در مدار زمین پخش کند، مقررات دولتی وجود نداشته باشد.
"ژانگ زی" دانشمند فضایی در موسسه شانگهای می گوید: ایجاد یک سیستم ارزیابی ایمنی و مدیریت مناسب با وضعیت فناوری کشورمان، افزایش شفافیت در پیشرفت تحقیق و توسعه برای کاهش نگرانی های عموم مردم لازم است.
چین در سال ۲۰۱۹ یک باتری کوچک رادیواکتیوی را همراه با کاوشگر "یوتو ۲"(Yutu ۲) به کره ماه فرستاد که نخستین کاوشگری بود که در سمت پنهان ماه فرود می آمد. این باتری البته تنها قادر به تولید چند وات انرژی برای مساعدت با فعالیت کاوشگر بود.
حالا ساخت نمونه اولیه راکتور شکافت هسته ای جدید چین قسمتی از یک پروژه جاه طلبانه تر است که برمبنای آن چین می خواهد خودرا بعنوان رهبر جهان در فضا مطرح کند. از جانب دیگر، اوایل امسال، ناسا در جلسه استماع کنگره آمریکا اعلام نمود که ایالات متحده باید کوشش های خودرا برای توسعه فضاپیمای هسته ای بمنظور رقابت با چین افزایش دهد.
منبع:

1400/09/07
13:40:56
0.0 / 5
530
تگهای خبر: دانش , دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین