بوی نوزاد موجب پرخاشگری زنان و آرامش مردان می شود!

بوی نوزاد موجب پرخاشگری زنان و آرامش مردان می شود! فیکس سرور: پژوهشگران می گویند، بوی نوزاد در زنان موجب پرخاشگری می شود، اما مردان را آرام می کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک مطالعه جدید و جالب نشان داده است که ماده شیمیایی ساطع شده توسط نوزادان می تواند بر پرخاشگری و همین طور ایجاد آرامش در انسان تأثیر بگذارد. این یافته ها حاکی از پاسخ های عجیب در خصوص جنسیت به این ماده شیمیایی است که در زنان موجب پرخاشگری می شود، اما در مردان مانع آن می شود.
"هگزادکانال"(HEX) نام یک ماده شیمیایی است که اخیراً کشف شده و در رفتار موش ها نقش دارد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ گزارش داد که "HEX" پاسخ های استرس را در موش ها بوسیله فرآیندی به نام "حائل اجتماعی" کم می کند. حالا تحقیقات جدیدتر نشان داده است که قرار گرفتن انسان در معرض "HEX" می تواند واکنش هایی را در فرد بوجود آورد که نشان میدهد این ماده شیمیایی در تغییر رفتار انسان نقش دارد.
این تحقیق جدید با بررسی تأثیر "HEX" بر پرخاشگری بین مردان و زنان متمرکز بود. پژوهشگران با آزمایش نزدیک به ۲۰۰ نفر، ابتدا تأثیر "HEX" بر پرخاشگری را در دو آزمایش رفتاری مختلف بررسی کردند. این آزمایش ها برای اندازه گیری واکنش های پرخاشگرانه یک فرد طراحی شده بود و یافته ها نشان میدهد قرار گرفتن در معرض این ماده واقعاً بر پرخاشگری تأثیر می گذارد.
"ایوا میشور" محقق ارشد این مطالعه توضیح می دهد: ما دریافتیم که "HEX" هیچ بوی قابل توجهی ندارد، اما وقتی آنرا استشمام می کنید، بر نحوه رفتار شما با دیگران، خصوصاً بر واکنش های تهاجمی شما نسبت به دیگران تأثیر می گذارد.
در صورتیکه پژوهشگران دریافتند که "HEX" واقعاً بر پاسخ های پرخاشگرانه افراد تأثیر می گذارد، اما نتایج به شکل عجیبی در دو جنسیت مرد و زن متفاوت بود. بانوانی که در معرض این ماده شیمیایی قرار گرفتند پرخاشگری بیشتری از خود نشان دادند، در صورتیکه مردان پرخاشگری کمتری نشان دادند.
بنظر می رسد "HEX" بر مردان به شکلی تأثیر می گذارد که پرخاشگری آنها را تحت کنترل درمی آورد و بعنوان یک سیگنال «آرامش» برای آنها عمل می کند، در صورتیکه در زنان چنین نیست و می توان آنرا بعنوان یک سیگنال «افسارگسیختگی» در نظر گرفت.
این که چرا قرار گرفتن در معرض "HEX" منجر به چنین واکنش های متفاوتی بین مردان و زنان می شود یک معما است. اما پژوهشگران فرض می کنند که این واکنش های جنسی می تواند ابزاری باشد که نوزادان برای افزایش شانس بقای خود با آن تکامل یافته اند.
این مطالعه جدید، وجود "HEX" را در نوزادان تازه متولد شده بررسی کرد. پژوهشگران دریافتند که "HEX" بیشترین فراوانی را در پوست سر نوزاد تازه متولد شده دارد.
"نوام سوبل" محقق دیگری که روی این مطالعه کار می کند، حدس می زند که "HEX" می تواند یک ابزار مهم سیگنالینگ شیمیایی از نوزاد به والدینش باشد.
"سوبل" می گوید: نوزادان نمی توانند بوسیله زبان ارتباط برقرار کنند، بدین سبب ارتباط شیمیایی برای آنها بسیار مهمست و بعنوان یک نوزاد، به نفع شماست که مادرتان را پرخاشگرتر کنید و از پرخاشگری در پدرتان بکاهید.
"سوبل" همین طور به پدیده رایج کودک کُشی در قلمروی حیوانات اشاره می کند. تشدید پرخاشگری جنس نر با نوزادکشی در پستانداران مرتبط می باشد، در صورتیکه افزایش پرخاشگری در جنس ماده عموماً به دفاع مادر از فرزندانش منجر می شود.
پژوهشگران می گویند، نوزادان مکانیزمی را در اختیار دارند که پرخاشگری را در زنان افزایش می دهد، اما آنرا در مردان می کاهد که این امر احتمال بقای آنها را بیشتر می کند.
البته احتیاط های زیادی در این مطالعه وجود دارد که قطعی بودن یافته های آنرا محدود می کند. ارتباط بین قرار گرفتن در معرض "HEX" و تغییرات فعالیت مغز هنوز بصورت مشاهده ای است و کارهای بیشتری برای درک این که چگونه استشمام "HEX" می تواند این تغییرات را بوجود آورد، مورد نیاز است.
بعلاوه، بااینکه سطوح قابل توجهی از "HEX" را می توان در پوست سر نوزاد تازه متولد شده شناسایی کرد، اما هنوز مشخص نیست که آیا حجم ماده شیمیایی ترشح شده توسط نوزادان برای ایجاد هرگونه تغییر رفتاری قابل اندازه گیری کافی است یا خیر.
با وجود این، این یافته ها بینشی در مورد نقشی که بوها و رایحه ها می توانند بر تغییر رفتارهای والدین داشته باشند، به ما ارائه می دهد.
این مطالعه جدید در مجله "ساینس ادونسز"(Science Advances) انتشار یافته است.
منبع:

1400/09/01
22:56:39
0.0 / 5
712
تگهای خبر: پژوهش , دانش , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین