شروط تحقق اقتصاد پلتفرمی در ایران

شروط تحقق اقتصاد پلتفرمی در ایران فیکس سرور: اقتصاد پلتفرمی، رکن اصلی توسعه بازار است و نیازمند مشارکت بخش خصوصی، سرمایه گذاری و ورود حداقلی دولت می باشد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، محمد خوانساری - رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران طی نشستی که با حضور رئیس، دبیرکل و سایر اعضای سازمان نظام صنفی کامپیوتر ای(نصر) کشور برگزار شد، مطالبه بخش خصوصی را به حق دانست و ضمن قدردانی از کوشش های دبیرکل این سازمان بمنظور آزادسازی لایسنس های اپراتورها در زمان گذشته اظهار داشت: هر زمان که کشور شاهد رشد و توسعه کاربری فناوری اطلاعات بوده است، اساسا بخش خصوصی پای کار نیز حضور داشته است.
وی افزود: بمنظور نیل به نتیجه بهتر در گام نخست می توانیم از لایه پیمانکاری به سمت مشارکت عمومی-خصوصی(PPP) کوچ نماییم. حرکت مکمل بعدی نیز حرکت از PPP به سمت اپراتوری است. در این میان، دولت نیز در جایگاه نظارت و هدایت قرار دارد که نیازمند ایجاد بلوغ است. اقتصاد پلتفرمی، رکن اصلی توسعه بازار فناوری اطلاعات بشمار می رود که با مشارکت، سرمایه گذاری و نیز ورود حداقلی دولت برای ارائه خدمت از مردم به مردم محقق می شود.
معاون وزیر ارتباطات، با اشاره به اینکه انسجام بخش ICT در کشور قابل توجه است و دولت و بخش خصوصی بدنه این بافت منسجم را می سازند، بیان کرد: سازمان فناوری اطلاعات ایران بعنوان یک نهاد عمومی و دولتی دارای جایگاه حکمرانی داده در کشور است و انجام این تکلیف بوسیله ایجاد مسیر ارائه خدمت محقق می شود که افق آن در قالب پایگاه یکپارچه سازی خدمات در یک پنجره واحد دیده شده است. در این میان وجود فضای رقابتی میان بخش خصوصی و حاکمیت اعتماد موجب ارائه خدمات باکیفیت و با قیمت کمتر به مردم می شود.
طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات، ایشان سپس اظهارات خود از برداشته شدن مرزهای فیزیکی توسط مرزهای مجازی در دنیای امروزی بوسیله مواردی مانند بلاک چین و اینترنت اشیا آگاهی داد و اشاره کرد: استفاده از هوش مصنوعی بعنوان یک ابزار تحولی برای رساندن شرکتها و صنایع به لایه های رقابتی بازار جهانی، همچون تکالیفی است که در آن عقب ماندگی وجود دارد. پس زیرساخت های مورد نیاز باید برای بخش خصوصی فراهم گردد تا ضمن ایجاد تسهیل گری توسط دولت، خدمات مورد نیاز بوسیله بخش خصوصی در اختیاراستارتاپ ها و سایر متقاضیان قرار بگیرد.
هم چنین یکی از مطالب مهم، مربوط به حوزه هایی است که دارای ریسک سرمایه گذاری بالایی هستند و طی آن مجوزی برای شرکت هایی که امکان سرمایه گذاری در موضوعات توسعه ای برای آنها برقرار است، صادر می شود. از این طریق، زمینه فعالیت درحوزه هایی باز می شود که ورود به آن برای بخش خصوصی به صرفه نیست اما مورد نیاز کشور است و کمک می نماید تا استفاده کننده بهتری از فناوری اطلاعات در سطح ملی برای افزایش راندمان و توسعه خدمات ملی برای مردم باشیم. این اقدام، گذار دیگری از PPP به فضای جدید است که می تواند یکی از انتخاب های پیش رو برای تکمیل حوزه هایی مانند خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات باشد.
منبع:

1400/08/27
14:44:33
0.0 / 5
563
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین