استفاده از هوش مصنوعی برای پیشبینی مبتلا شدن به فیبریلاسیون دهلیزی

استفاده از هوش مصنوعی برای پیشبینی مبتلا شدن به فیبریلاسیون دهلیزی محققان بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به دانشگاه ˮهارواردˮ در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند با کمک هوش مصنوعی میتوان خطر ابتلای افراد به فیبریلاسیون دهلیزی را شناسایی کرد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، فیبریلاسیون دهلیزی(Atrial fibrillation) که گاه در پزشکی "ای فیب"(Afib) هم نامیده می شود، شایع ترین نوع آریتمی قلبی است که در آن تحریک الکتریکی، مسیر مشخصی را در قلب طی نمی نماید. فیبریلاسیون دهلیزی(AF یا AFib) یک بیماری شایع است که به لخته شدن خون در قلب و گاها سکته منجر می شود. این وضعیت سبب نامنظم شدن ریتم قلب می شود.
به تازگی دانشمندان بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به دانشگاه هاروارد و موسسه Broad ام آی تی و هاروارد روشی مبتنی بر هوش مصنوعی را برای شناسایی بیمارانی که در معرض خطر فیبریلاسیون دهلیزی هستند، توسعه داده اند. روش مبتنی بر هوش مصنوعی آنها با تجزیه و تحلیل نتایج الکتروکاردیوگرام افراد پیشبینی می کند که آیا بیمار طی پنج سال آینده به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا خواهد شد یا خیر.
دانشمندان روش توسعه داده خویش را بر روی سه مجموعه داده بزرگ حاصل از مطالعه بر روی ۸۳ هزار و ۱۶۲ فرد آزمایش کردند. در نهایت آنها دریافتند روش توسعه یافته آنها می تواند به تنهایی خطر ابتلای افراد به فیبریلاسیون دهلیزی را پیش بینی نماید و دقت این روش در هنگام ترکیب شدن با داده ها و علایم بالینی خطرناک شناخته شده در بیماری فیبریلاسیون دهلیزی افزایش هم می یابد.
"استیون ای لوبیتز"(Steven A. Lubitz) نویسنده ارشد این مطالعه و الکتروفیزیولوژیست قلب در بیمارستان عمومی ماساچوست اظهار داشت: ما در این مطالعه موفق به مشاهده الگویی در الگوریتم های هوش مصنوعی مبتنی بر الکتروکاردیوگرام شدیم که می تواند به ما در شناسایی افرادی که بیشتر از سایرین در معرض خطر مبتلا شدن به فیبریلاسیون دهلیزی هستند، کمک کنند. این الگوریتم می تواند یک ابزار پیش غربالگری مناسب برای شناسایی بیمارانی که در معرض خطر مبتلا شدن به فیبریلاسیون دهلیزی هستند، باشد و به پزشکان هم کمک نماید تا زودتر از ابتلای فرد به این بیماری آگاه شوند و زودتر اقدامات پیشگیرانه را آغاز کنند که انجام بموقع این اقدامات به نوبه خود می تواند به پیشگیری از سکته افراد هم منجر شود.
منبع:

1400/08/26
23:36:36
0.0 / 5
452
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین