جو زمین درحال دور شدن از زمین است!

جو زمین درحال دور شدن از زمین است! به گزارش فیکس سرور به قول دانشمندان، پایین ترین قسمت جو زمین از سال ۱۹۸۰ تابحال ۵۰ متر در هر دهه بالا رفته است و بنابراین هواپیماها امکان دارد مجبور شوند برای پیشگیری از تلاطم و آشفتگی های پرواز، در ارتفاع بالاتری پرواز کنند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، یک مطالعه جدید نشان داده است که جو زمین به علت تغییرات آب و هوایی درحال گسترش و منبسط شدن است.
نتایج بررسی تغییرات آب و هوا توسط اندازه گیری های بالن های هواشناسی که در نیم کره شمالی طی ۴۰ سال قبل انجام شده و یافته های آن در تاریخ پنج نوامبر در مجله "ساینس ادونسز"(Science Advances) انتشار یافته است، نشان داده است که پایین ترین لایه جو زمین معروف به "تروپوسفر" با سرعت تقریباً ۵۰ متر در هر دهه به سمت بالا منبسط می شود.
"بیل راندل" یکی از نویسندگان این مطالعه و دانشمند مرکز ملی تحقیقات جوی در "بولدر کلرادو" در اطلاعیه ای اظهار داشت: این یک نشانه روشن از تغییر ساختار جو است. این نتایج علاوه بر شواهد دیگر از تغییرات آب و هوایی، تأیید مستقلی را عرضه می دهند که گازهای گلخانه ای، جو ما را تغییر می دهند.
تروپوسفر لایه ای از جو زمین است که ما در آن زندگی می نماییم و در آن تنفس می نماییم. این لایه از سطح دریا تا ارتفاعی از هفت کیلومتر بالای قطب ها تا ۲۰ کیلومتر بر فراز مناطق استوایی توسعه پیدا می کند و بعنوان لایه ای از جو که بیشترین گرما و رطوبت را در خود جای داده است، در آن رویدادهای آب و هوایی زیادی هم رخ می دهد.
هوا در جو وقتی گرم است، منبسط می شود و وقتی سرد است، منقبض می شود. ازاین رو مرز بالایی تروپوسفر که "تروپوپوز" نامیده می شود، به صورت طبیعی با تغییر فصول کوچک شده و منبسط می شود.
اما محققان با تجزیه و تحلیل داده های جوی مانند فشار، دما و رطوبت که بین ۲۰ تا ۸۰ درجه عرض شمالی گرفته شده است و همگام سازی آن با داده های GPS نشان دادند که افزایش مقادیر گازهای گلخانه ای، گرمای بیشتری را در جو به دام می اندازد که متعاقبا باعث انبساط بیشتر تروپوپوز نسبت به قبل می شود.
علاوه بر این، به نظر می آید که نرخ این انبساط هم در حال افزایش می باشد. طبق این مطالعه، در حالیکه تروپوپوز بین سالهای ۱۹۸۰ و ۲۰۰۰ تقریباً ۵۰ متر در هر دهه افزایش پیدا کرده است، این افزایش بین سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۰ به ۵۳.۳ متر به ازای گذشت هر دهه افزایش پیدا کرده است.
با در نظر گرفتن رویدادهای طبیعی در این عرصه همچون دو فوران آتشفشانی در دهه ۱۹۸۰ و گرم شدن دوره ای "ال نینو" در اقیانوس آرام در اواخر دهه ۱۹۹۰، محققان تخمین زدند که فعالیتهای انسانی ۸۰ درصد از کل افزایش ارتفاع اتمسفر را تشکیل می دهد.
تغییرات اقلیمی تنها محرک انسانی برای افزایش "تروپوپوز" نیست. لایه "استراتوسفر" که لایه بالای "تروپوسفر" است هم به لطف انتشار گازهای مخرب ازون در گذشته درحال کوچک شدن است. این گازها از راه تخریب لایه ازون، استراتوسفر را کوچک کردند، باآنکه محدودیت های انتشار آنها در سالهای اخیر سبب کاهش غلظت این گازها در اتمسفر شده است.
دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که انبساط "تروپوپوز" چگونه بر آب و هوا یا اقلیم تاثیر می گذارد، باآنکه می تواند هواپیماها را مجبور کند برای پیشگیری از تلاطم در پرواز، در ارتفاع بیشتری پرواز کنند.
منبع:

1400/08/24
21:02:38
0.0 / 5
427
تگهای خبر: دانش , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین